Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Tisková konference NASA – dobré zprávy

V noci na neděli proběhla další tisková konference Amerického úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Zhodnocen byl nejen včerejší první výstup do kosmu, ale také oznámeny další výsledky zkoumání tepelného štítu.

Ilustrační foto...

Testování plošiny připojené na mechanické ruce Discovery a nářadí, které by bylo použito pro případ opravy tepelného štítu.

Astronauti při svém prvním pobytu ve vesmíru sice strávili prací o celou hodinu více času (7 h 31 min), než bylo plánováno, ale své úkoly splnili výborně. Tím hlavním bylo otestovat plošinu připevněnou na mechanické ruce raketoplánu. Vědce zajímalo zda by plošina unesla jednoho a dva astronauty a jak by se při tom chovala. To by bylo zvlášť důležité v případě nutnosti prohlídky nebo dokonce opravy tepelného šítu přímo na oběžné dráze. Vědci z NASA byli včerejšími testy nadšení. Tuhost soustavy byla až nečekaně dobrá a tlumení kmitů, způsobených pohybem plošiny bylo mnohem rychlejší.

Ilustrační foto...

Konec první vycházky

Druhým bodem tiskové konference byly výsledky detailnějšího průzkumu podezřelých míst na tepelném štítu Discovery o kterých už byla řeč na předešlé tiskové konferenci. Hlubší zkoumání už vyžadují jen dva problémy. NASA oznámila tyto nové skutečnosti:

  • Odloupnutý kus textilní tepelné ochrany v blízkostí ústí trysek předního modulu motorů RCS by podle testů měl návrat atmosférou vydržet - v pořádku.
  • Panel náběžné hrany pravé poloviny křídla – nejedná se o malé praskliny, jak se původně předpokládalo, ale o skvrny – v pořádku.
  • Náběžné hrany pravé poloviny křídla – podezřelé místo označené jako skvrna – v pořádku.
  • Příď raketoplánu - podezřelé místo označené jako skvrna – v pořádku.
  • Povysunutá ucpávka mezi dlažicemi u předního úchytu vnější palivové nádrže (ET) je vysunutá jen o několik milimetrů a neohrozí Discovery při sestupu atmosférou - v pořádku.
  • Textilní tepelná ochrana u okénka pilotní kabiny – budou probíhat další testy při větším zatížení a také bude zkoumáno chování případných odloupnutých částí textilie při návratu.
  • Povysunutá ucpávka mezi dlaždicemi u dvířek pro krytí napojení kyslíkového potrubí z vnější palivové nádrže – pokračují analýzy. Ucpávka je vysunutá několik centimetrů. Dnes by měla NASA oznámit co s ní bude dál. Pokud bude potřeba bude astronautem vyndána při třetí vycházce do kosmu (EVA-3).

Petr Kubala

| Zdroj: NASA, spaceflightnow.com IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Instantní pozorovatelna 84
Ilustrační foto...
Za humny je ... SO25300.5+165258
Ilustrační foto...
Další stopa člověka na Měsíci za miliardy do
Ilustrační foto...
Týden s vesmírem 21
Ilustrační foto...
Zveřejněny 3D fotografie Slunce
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691