Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Tisková konference k letu raketoplánu

V noci na dnešek proběhla tisková konference NASA, která oznámila prodloužení mise raketoplánu o jeden den a zhodnotila dosavadní výsledky zkoumání tepelného štítu.

Prodloužení pobytu u Mezinárodní kosmické stanice o jeden den je díky vyhovujícím zásobám kyslíku a vodíku pro palivové články možný. V tento přidaný den se uskuteční třetí výstup do kosmu (EVA-3). Jeho úkolem bude odstranění jedné povysunuté ucpávky (podobný problém podkal Discovery vloni, ale nepředstavuje žádné nebezpečí). Astronauti mají dále při třetí kosmické vycházce vyzkoušet infračervenou kameru, která slouží k odhalování podpovrchových poškození panelů náběžné hrany raketoplánu a nacvičit si jejích opravu. V programu letu byly původně dvě vycházky do kosmu s tím, že pokud to zásoby dovolí, bude mise o jeden den prodloužena a proběhne i třetí výstup do kosmu. To se nyní stalo.

Ilustrační foto...

Manévr BackFlip při kterém posádka ISS vizuálně zkontrolovala tepelný štít raketoplánu

Ilustrační foto...
povytažená ucpávka

NASA dále zveřejnila dosavadní výsledky průzkumu tepelného štítu, který byl testován pomocí OBSS (mechanické ruky raketoplánu vybavené TV kamerou a laserovými snímači) a také posádkou ISS krátce před spojením (manévr BackFlip). V nespolední řadě má NASA také výsledky ze startu a to z detektorů zaznamenávající nárazy a velkého množství kamer.

NASA objevila tyto drobné problémy:

  • Větší kus izolace o rozměrech 30 x 35 cm, který se oddělil od ET asi 170 sekund po startu se rozpadl na 6 menších kusů. Jeho hmotnost byla asi 50 g, což není pro Discovery nikterak nebezpečné. Navíc žádné poškození ani objeveno nebylo.
  • Detektory při startu zjistily asi 6 nárazů do tepelného štítu. Nejsilnější kus měl hmotnost asi 1,6 gramů. Ohrozit raketoplán by mohlo těleso o minimální hmotnosti asi 10 gramů, takže vše v pořádku.

Ilustrační foto...

Kontrola tepelného štítu pomocí mechanické ruky vybavené kamerou a lasery.

Pomocí testů OBSS (mechanické ruky raketoplánu vybavené TV kamerou a laserovými snímači) bylo objeveno pět problémů:

  • Skvrna na špici raketoplánu – nepředstavuje žádné nebezpečí. Způsobena mohla být například trusem ptáka.
  • Povysunutá ucpávka mezi dlaždicemi v prostoru dvířek kryjících napojení kyslíkového potrubí. Bude nejspíše z preventivních důvodů vytažena při třetím výstupu do kosmu.
  • Povysunutá ucpávka poblíž konce jednoho z křídel – nepředstavuje problém.
  • Stín objevený u předního úchytu nádrže ET není povysunutá ucpávka jak se původně předpokládalo, ale kus textilní látky. Není důvod se jim nadále zabývat.
  • Dvě skupiny podezřelých skvrn na náběžné hraně pravé poloviny křídla si vyžádají detailnější průzkum.

Petr Kubala

| Zdroj: NASA, spaceflightnow.com IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Astrologové, ufologové a jiní šarlatáni II
Ilustrační foto...
Souhvězdí: Hydra (Hydra), zkr. Hya
Ilustrační foto...
Sluneční neutrina aneb jehly ve stohu sena
Ilustrační foto...
Druhý Měsíc planety Země
Ilustrační foto...
IAYC 2006 - do Čiech
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691