Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Druhá tisková konference – úspěch pro Discovery ?

Wayne Hale na tiskové konferenci prezentoval první výsledky analýz dostupných dat. Zdá se, že NASA dnes předvedla učebnicový start kosmického korábu. Poslední slovo o stavu tepelného štítu ale řekne až inspekce prováděná na orbitě posádkou raketoplánu.

Na úvod shrnul Hale současnou situaci a ohodnotil ji jako velmi optimistickou. Zároveň však připomněl, že závěrečný verdikt o stavu tepelného štítu padne mnohem později. V tuto chvíli lze pouze hodnotit výsledky úprav a změn, kterými celý systém prošel. Přestože pozornost všech se soustředí na tepelnou izolaci externí nádrže, zůstává spousta dalších aspektů, které mají na start vliv.

Ilustrační foto...

Zdá se, že úpravy tepelné izolace externí nádrže byly úspěšné. Během letu se odlomilo zanedbatelné množství izolační pěny. Navíc se zdá, že k tomu došlo až v pokročilé fázi letu, kdy jsou vzájemné rychlosti už relativně malé. Podle Halea hrozí největší nebezpečí porušení tepelné izolace do přibližně dvou minut a patnácti vteřin po startu. Hned po něm (v době trvání po několik vteřin) sice odpadávají různé kusy vybavení, ale vesměs podle plánu. Teprve po asi deseti vteřinách letu může dojít k prvním vážným škodám, toto nebezpečí pak po asi dvou a půl minutách letu z velké části pomine.

Ilustrační foto...

O co nejpečlivější rozbor získaných dat se starají tři různé týmy, takže podle Halea si už teď můžeme být celkem jistí tím, že nedošlo k přehlédnutí něčeho vážného. To je možné díky naprosto bezprecedentnímu způsobu dokumentace startujícího kolosu. NASA tuto oblast velmi posílila a zřejmě se jí podařilo dostat na samé hranice dostupných technologií. Další významný krok kupředu podle Halea zaznamenal způsob organizace práce i lidí, který byl krátce po nehodě Columbie v bulvárním tisku probírán.

Ilustrační foto...

Více informací poskytne NASA v okamžiku, kdy se významně pohne analýza startu. Do té doby probíhá celá mise podle podrobného harmonogramu a zatím podle plánu. V tuto chvíli jde vše jak má a další významnou událostí bude přílet raketoplánu k Mezinárodní kosmické stanici. To můžete sledovat opět on-line během čtvrtečního odpoledne od šestnácti hodin. Již nyní si však můžete prohlédnout první videa a fotografie startu.

redakce

| Zdroj: NASA TV IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
NASA odkládá start sondy Dawn
Ilustrační foto...
Keckova dvojčata v provozu
Ilustrační foto...
Několik vět: Juan Antonio Henríquez Santana a R
Ilustrační foto...
Pod vlivem: Ve společnosti hvězd
Ilustrační foto...
Raketoplán Endeavour na českém nebi
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691