... Monumentální vzdálená galaxie v Andromedě, nádherná Velká mlhovina v Orionu, Prstencová mlhovina v Lyře či modravé Plejády, známá otevřená hvězdokupa v souhvězdí Býka. Ale i slabé vzdálené nepříliš známé galaxie v souhvězdích Panny nebo Pegasu či hvězdné pole v Hlavě hada....
Astronomické snímky těchto pozoruhodných vesmírných objektů nabízí od začátku letošního července nová výstava na Hvězdárně Kleť nazvaná "DO VZDÁLENÉHO VESMÍRU". Barevné i černobílé snímky byly pořízeny různými dalekohledy Observatoře Kleť, ať už velkou fotografickou komorou, 0,57-m zrcadlovým dalekohledem či nejnověji mohutným teleskopem KLENOT o průměru hlavního zrcadla 1 metr, vybaveným moderní elektronickou kamerou.

Výstava navazuje na dosavadní kleťské výstavy Galerie komet a Svět planetek. Opouští však sluneční soustavu, naše nejbližší vesmírné okolí kolem Slunce, a zavede nás do mezihvězdného prostoru mezi pestré mlhoviny, k jiným hvězdám, třpytivým hvězdokupám a poté i ke vzdáleným galaxiím. Výstava nám tak ukáže strukturu známého vesmíru.
A abychom nezapomněli, že jsme na Kleti, kde se jihočeští astronomové věnují výzkumu malých těles sluneční soustavy - komet a planetek - uvidíme zde i unikátní snímek setkání komety Machholz s otevřenou hvězdokupou Plejády. Vystavené snímky v sobě spojují vědeckou přesnost s krásou a tajemstvím vesmíru.

Otevřeno je na Hvězdárně na Kleti v červenci a srpnu 2006 vždy od úterý do neděle, jednotlivé prohlídky začínají od 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 14:30 a 15:30. Výstavou vás na Kleti provede věci znalý průvodce, zahradní návštěvníky i cizojazyčně. V případě jasného počasí můžete navíc pozorovat Slunce se slunečními skvrnami velkým čočkovým dalekohledem.
Další informace: web hvězdárny a telefon: 380 711 242 (po 10:00 hod.).