...aneb ohlédnutí za červnem v kosmonautice: STS-121 Discovery * Progress u ISS * Kamera HST nefungovala * Messenger se připravuje na průlet kolem Venuše * Spirit našel meteorit * Rusko se v roce 2009 vrátí k Marsu * Rusko plánuje sondu k Měsíci v roce 2012 * Opportunity pokračuje * První úlovek sondy New Horizons * MRO se přibližuje k Marsu
STS-121 Discovery
Americký raketoplán Discovery v neděli večer ani na podruhé kvůli špatnému počasí na Mysu Canaveral neodstartoval k Mezinárodní kosmické stanici. Další pokus nastane v úterý. IAN vše kolem startu a mise raketoplánu STS-121 monitorují a přinášejí on-line přenosy. Podrobnosti také v dalším díle seriálu.
Progress u ISS
K Mezinárodní kosmické stanici (ISS) vyrazila koncem června ruská nákladní loď Progress M-57. Start proběhl 24.června v 17:08 SELČ z kosmodromu Bajkonur. Ke spojení s ISS došlo 26.června v 18:25 SELČ. Na palubě nesl Progress 2578 kg zásob pro stanici a její posádku. Nechybí zásoby paliva, vody, potravin, vybavení pro údržbu stanice a vědecké experimenty a pochopitelně ani osobní balíčky pro posádku.
Progress M-57 se blíží k ISS. Foto: NASA TVKamera HST nefungovala
Kamera Hubbleova kosmického dalekohledu Advance Camera for Surveys (ACS) přestala pracovat. Dne 19.června přešla kamera do režimu spánku. Technici ovšem byli od začátku velmi optimističtí a věřili, že se jim podaří problém rozlousknout. Příčinou poruchy byly problémy s dodávkou elektrické energie. Kamera byla v pátek 30.června přepnuta na záložní elektronický systém a začala opět fungovat. Vědecká pozorování se znovu rozjela v neděli 2.července v plné výši.
Messenger se připravuje na průlet kolem Venuše
Americká sonda Messenger se připravuje na průlet kolem Venuše, který je naplánován na 24.října letošního roku. V červnu proběhl důležitý manévr, při kterém se sonda otočila o 180°. Jeho úkolem bylo natočení tepelného štítu sondy směrem ke Slunci tak, aby se přístroje příliš nezahřívaly. Manévr trval asi šestnáct minut a sonda se v té době nacházela 196,5 milionů kilometrů od Slunce. Stránky projektu.
Spirit našel meteorit
Spirit našel na Marsu kámen, který je pravděpodobně meteoritem. Na povrch rudé planety se dostal z vesmíru po průletu atmosférou. Podobný objev učinil také kolega Opportunity v lednu 2005 (viz. SzK V). Meteorit byl objeven Spiritem na snímku z 12.dubna letošního roku. Zkoušky potvrdily, že se jedná o železný meteorit. Útvary okolo místa nálezu dostaly symbolická jména. Allan Hills nese jméno oblasti v Antarktidě, ve které byly nalezeny meteority z Marsu. Pátraní po meteoritech je v Antarktidě nejlepší, protože je lze na bílém ledovém podkladu dobře rozpoznat. Zdroj.
Fotografie meteoritu na Marsu, kterou pořídil Spirit.Rusko se v roce 2009 vrátí k Marsu
Rusko oficiálně potvrdilo vyslání kosmické sondy s názvem Phobos – Grunt v říjnu 2009. Úkolem mise je nejen výzkum Marsu, ale také odebraní vzorků z Marsovského měsíce Phobosu a jejích dopravení zpět na Zemi. Není to přitom poprvé co Rusko posílá sondu k měsíci Phobos. Již v 80. letech letěly k měsíci dvě sovětské sondy Phobos 1 a Phobos 2. Tehdejším úkolem sond bylo na měsíci pouze přistát. Ambiciózní projekt ale skončil neúspěchem.
Kresba sondy Phobos – Grunt Rusko plánuje sondu k Měsíci v roce 2012
Nejen k Marsu, ale také k Měsíci se chce vrátit Rusko. V roce 2012 plánuje vypustit sondu Luna-Glob. Podle představ Ruska by měl orbiter nést celkem až 13 menších sond. Ty by měly přistát na povrchu Měsíce. Část z nich budou penetrátory, které se zaboří do lunárního povrchu. Jejích úkolem je především komplexní studium seismické aktivity Měsíce. Posledním členem bude lander, který má měkce přistát v některém z kráteru na jižním pólu. Jeho úkolem bude hledat stopy vodního ledu. K tomu by měl být vybaven hmotovým a neutronovým spektrometrem. I on ponese na palubě seismometr.
Opportunity pokračuje
Roveru Opportunity se počátkem června podařilo vyprostit z duny, do které na několik dní zapadl. Po vyřešení problému bylo zahájeno nahrávání nového software. Nahrávání a testování nového programu zabere několik týdnů. Vědeckou činnost to ale nikterak významně neovlivní. Podrobnosti o dřívějších problémech v samostatném článku.
První úlovek sondy New Horizons
Sonda New Horizons, která bude zkoumat Pluto a tělesa Kuiperova pásu, prolétá nyní hlavním pásem planetek. Během června pořídila fotografii malé planetky s označením 2002 JF56 obíhající mezi Marsem a Jupiterem. Podrobnosti v samostatném článku.
MRO se přibližuje k Marsu
Americká sonda Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) má za sebou již polovinu brzdícího manévru, který jí má dostat na operační oběžnou dráhu kolem rudé planety. Podrobnosti v samostatném článku.
Posádka ISS vystoupila do kosmu
Posádka Mezinárodní kosmické stanice vystoupila 1.června do ksomického prostoru. Úkolem byly především údržbářské práce na stanici. Podrobnosti v samostatném článku.
Chronologický přehled
- 1.červen: posádka ISS (Vinogradov a Williams) vystoupila do kosmického prostoru.
- 15.červen: start nosné rakety Sojuz-U s družicí Resurs-DK1 z kosmodromu Bajkonur.
- 17.červen: start rakety Proton-K/DM3 s geostacionární telekomunikační družicí KazSat-1 z kosmodromu Bajkonur.
- 18.červen: ze základny Sea Launch odstartovala raketa Zenit-3SL s geostacionární komunikační družicí Galaxy-16.
- 21.červen: start rakety Delta 2 se dvěma vojenskými družicemi MiTEx z Mysu Canaveral.
- 24.červen: start nákladní lodě Progress M-57 s Bajkonuru.
- 25.červen: start nosné rakety Cyklon-2 s vojenskou družicí Kosmos 2421 z Bajkonuru.
- 26.června: nákladní loď Progress M-57 se spojila s Mezinárodní kosmickou stanicí (ISS).
- 27.června: přílet posádky STS-121 na Floridu.
- 28.června: ze základny Vandenberg AFB odstartovala nosná raketa Delta 4M+ s vojenskou družicí NRO L-22.
Výhled na červenec
- 4.červenec: třetí pokus o start raketoplánu Discovery (viz.naše on-line přenosy).
- 17.červenec: předpokládaný start rakety Sojuz-2.1/Fregat s evropskou meteorologickou družici MetOp-A z Bajkonuru.
- 20.červenec (1976): přistání sondy Viking 1 na Marsu.
- 21.červenec: očekávaný start nosné rakety Proton-M s geostacionární družicí Hot Bird-8 z Bajkonuru.
- 26.červenec: předpokládaný start rakety Dněpr s družicí BielKA-1 a několika menšími satelity z Bajkonuru.
- 28.červenec: očekávaný start rakety Rokot-KM s družicí KOMPSAT-2 z kosmodromu Pleseck.
- 30.červenec: z Mysu Canaveral by měla odstartovat raketa Delta 2 s dvojící satelitů STEREO.
- 30.červenec (1971): lunární modul Apolla 15 přistál na Měsíci. Start ze Země proběhl 26.července 1971.
Stručně z kosmonautiky v roce 2006
Adresy starších dílů (2004, 2005) najdete zde.
Další zdroje:
www.space.com
http://ciencia.msfc.nasa.gov/
http://astro.zeto.czest.pl/
www.spacer.com