Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Stručně z kosmonautiky XXII

...aneb ohlédnutí za červnem v kosmonautice: STS-121 Discovery * Progress u ISS * Kamera HST nefungovala * Messenger se připravuje na průlet kolem Venuše * Spirit našel meteorit * Rusko se v roce 2009 vrátí k Marsu * Rusko plánuje sondu k Měsíci v roce 2012 * Opportunity pokračuje * První úlovek sondy New Horizons * MRO se přibližuje k Marsu

STS-121 Discovery

Americký raketoplán Discovery v neděli večer ani na podruhé kvůli špatnému počasí na Mysu Canaveral neodstartoval k Mezinárodní kosmické stanici. Další pokus nastane v úterý. IAN vše kolem startu a mise raketoplánu STS-121 monitorují a přinášejí on-line přenosy. Podrobnosti také v dalším díle seriálu.

Progress u ISS

K Mezinárodní kosmické stanici (ISS) vyrazila koncem června ruská nákladní loď Progress M-57. Start proběhl 24.června v 17:08 SELČ z kosmodromu Bajkonur. Ke spojení s ISS došlo 26.června v 18:25 SELČ. Na palubě nesl Progress 2578 kg zásob pro stanici a její posádku. Nechybí zásoby paliva, vody, potravin, vybavení pro údržbu stanice a vědecké experimenty a pochopitelně ani osobní balíčky pro posádku.

Ilustrační foto...

Progress M-57 se blíží k ISS. Foto: NASA TV

Kamera HST nefungovala

Kamera Hubbleova kosmického dalekohledu Advance Camera for Surveys (ACS) přestala pracovat. Dne 19.června přešla kamera do režimu spánku. Technici ovšem byli od začátku velmi optimističtí a věřili, že se jim podaří problém rozlousknout. Příčinou poruchy byly problémy s dodávkou elektrické energie. Kamera byla v pátek 30.června přepnuta na záložní elektronický systém a začala opět fungovat. Vědecká pozorování se znovu rozjela v neděli 2.července v plné výši.

Messenger se připravuje na průlet kolem Venuše

Americká sonda Messenger se připravuje na průlet kolem Venuše, který je naplánován na 24.října letošního roku. V červnu proběhl důležitý manévr, při kterém se sonda otočila o 180°. Jeho úkolem bylo natočení tepelného štítu sondy směrem ke Slunci tak, aby se přístroje příliš nezahřívaly. Manévr trval asi šestnáct minut a sonda se v té době nacházela 196,5 milionů kilometrů od Slunce. Stránky projektu.

Spirit našel meteorit

Spirit našel na Marsu kámen, který je pravděpodobně meteoritem. Na povrch rudé planety se dostal z vesmíru po průletu atmosférou. Podobný objev učinil také kolega Opportunity v lednu 2005 (viz. SzK V). Meteorit byl objeven Spiritem na snímku z 12.dubna letošního roku. Zkoušky potvrdily, že se jedná o železný meteorit. Útvary okolo místa nálezu dostaly symbolická jména. Allan Hills nese jméno oblasti v Antarktidě, ve které byly nalezeny meteority z Marsu. Pátraní po meteoritech je v Antarktidě nejlepší, protože je lze na bílém ledovém podkladu dobře rozpoznat. Zdroj.

Ilustrační foto...

Fotografie meteoritu na Marsu, kterou pořídil Spirit.

Rusko se v roce 2009 vrátí k Marsu

Rusko oficiálně potvrdilo vyslání kosmické sondy s názvem Phobos – Grunt v říjnu 2009. Úkolem mise je nejen výzkum Marsu, ale také odebraní vzorků z Marsovského měsíce Phobosu a jejích dopravení zpět na Zemi. Není to přitom poprvé co Rusko posílá sondu k měsíci Phobos. Již v 80. letech letěly k měsíci dvě sovětské sondy Phobos 1 a Phobos 2. Tehdejším úkolem sond bylo na měsíci pouze přistát. Ambiciózní projekt ale skončil neúspěchem.

Ilustrační foto...

Kresba sondy Phobos – Grunt

Rusko plánuje sondu k Měsíci v roce 2012

Nejen k Marsu, ale také k Měsíci se chce vrátit Rusko. V roce 2012 plánuje vypustit sondu Luna-Glob. Podle představ Ruska by měl orbiter nést celkem až 13 menších sond. Ty by měly přistát na povrchu Měsíce. Část z nich budou penetrátory, které se zaboří do lunárního povrchu. Jejích úkolem je především komplexní studium seismické aktivity Měsíce. Posledním členem bude lander, který má měkce přistát v některém z kráteru na jižním pólu. Jeho úkolem bude hledat stopy vodního ledu. K tomu by měl být vybaven hmotovým a neutronovým spektrometrem. I on ponese na palubě seismometr.

Opportunity pokračuje

Roveru Opportunity se počátkem června podařilo vyprostit z duny, do které na několik dní zapadl. Po vyřešení problému bylo zahájeno nahrávání nového software. Nahrávání a testování nového programu zabere několik týdnů. Vědeckou činnost to ale nikterak významně neovlivní. Podrobnosti o dřívějších problémech v samostatném článku.

První úlovek sondy New Horizons

Sonda New Horizons, která bude zkoumat Pluto a tělesa Kuiperova pásu, prolétá nyní hlavním pásem planetek. Během června pořídila fotografii malé planetky s označením 2002 JF56 obíhající mezi Marsem a Jupiterem. Podrobnosti v samostatném článku.

MRO se přibližuje k Marsu

Americká sonda Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) má za sebou již polovinu brzdícího manévru, který jí má dostat na operační oběžnou dráhu kolem rudé planety. Podrobnosti v samostatném článku.

Posádka ISS vystoupila do kosmu

Posádka Mezinárodní kosmické stanice vystoupila 1.června do ksomického prostoru. Úkolem byly především údržbářské práce na stanici. Podrobnosti v samostatném článku.

Chronologický přehled

 • 1.červen: posádka ISS (Vinogradov a Williams) vystoupila do kosmického prostoru.
 • 15.červen: start nosné rakety Sojuz-U s družicí Resurs-DK1 z kosmodromu Bajkonur.
 • 17.červen: start rakety Proton-K/DM3 s geostacionární telekomunikační družicí KazSat-1 z kosmodromu Bajkonur.
 • 18.červen: ze základny Sea Launch odstartovala raketa Zenit-3SL s geostacionární komunikační družicí Galaxy-16.
 • 21.červen: start rakety Delta 2 se dvěma vojenskými družicemi MiTEx z Mysu Canaveral.
 • 24.červen: start nákladní lodě Progress M-57 s Bajkonuru.
 • 25.červen: start nosné rakety Cyklon-2 s vojenskou družicí Kosmos 2421 z Bajkonuru.
 • 26.června: nákladní loď Progress M-57 se spojila s Mezinárodní kosmickou stanicí (ISS).
 • 27.června: přílet posádky STS-121 na Floridu.
 • 28.června: ze základny Vandenberg AFB odstartovala nosná raketa Delta 4M+ s vojenskou družicí NRO L-22.

Výhled na červenec

 • 4.červenec: třetí pokus o start raketoplánu Discovery (viz.naše on-line přenosy).
 • 17.červenec: předpokládaný start rakety Sojuz-2.1/Fregat s evropskou meteorologickou družici MetOp-A z Bajkonuru.
 • 20.červenec (1976): přistání sondy Viking 1 na Marsu.
 • 21.červenec: očekávaný start nosné rakety Proton-M s geostacionární družicí Hot Bird-8 z Bajkonuru.
 • 26.červenec: předpokládaný start rakety Dněpr s družicí BielKA-1 a několika menšími satelity z Bajkonuru.
 • 28.červenec: očekávaný start rakety Rokot-KM s družicí KOMPSAT-2 z kosmodromu Pleseck.
 • 30.červenec: z Mysu Canaveral by měla odstartovat raketa Delta 2 s dvojící satelitů STEREO.
 • 30.červenec (1971): lunární modul Apolla 15 přistál na Měsíci. Start ze Země proběhl 26.července 1971.

Stručně z kosmonautiky v roce 2006

Adresy starších dílů (2004, 2005) najdete zde.

Další zdroje:

www.space.com

http://ciencia.msfc.nasa.gov/

http://astro.zeto.czest.pl/

www.spacer.com

Petr Kubala

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Jak se točila Země?
Ilustrační foto...
Instantní galerie 33
Ilustrační foto...
Vesmír vybledl
Ilustrační foto...
Nachystejte se na zatmění Měsíce!
Ilustrační foto...
Žeň objevů 2006 B
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691