Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Tisková konference o startu Discovery

Tisková konference NASA svolaná dnes v devatenáct hodin seznámila veřejnost se situací okolo problému s externí palivovou nádrží. NASA zatím neví, zda bude start odložen či nikoli. Pro toto rozhodnutí zatím nemá dostatek informací. Více jasno by mělo být po půlnoci našeho času, kdy bude svolána další tisková konference.

Problém s izolační pěnou byl objeven po vypuštění z paliva v rámci pravidelné kontroly externí nádrže. Z míst, kde je uchycena trubka na kapalný kyslík odpadl kus izolační pěny. Pravděpodobně v důsledku kombinace vlivu počasí a ohromného rozdílu teplot během vypouštění paliva. Teplota paliva proudícího trubkou je hluboko pod teplotou okolí, takže materiál je zatěžován hlavně vlivem teplotní roztažnosti, čímž dochází k relativnímu pohybu trubky a spojky k tělu nádrže.

Ilustrační foto...

Problém se v NASA v tuto chvíli aktivně řeší. Jednak byly vyslány týmy, které podrobně zdokumentovaly úchyt trubky a blízké okolí, jednak se pátrá v archivech, zda už někdy dříve řešili technici podobný problém. Přesto všechno se pokračuje v přípravě na zítřejší start.

Komplikaci a jisté odložení startu minimálně o jeden den by si ale vyžádala kontrola speciálním týmem přímo na místě. K tomu používá NASA pohyblivou plošinu, kterou se však nedá manipulovat během fáze napouštění či vypouštění nádrže. Zatím ale převládá názor, že se jedná o malý problém, který by start ohrozit neměl. Odloupnutý kus pěny by totiž neohrozil startující raketoplán ani v případě, že by se uvolnil po startu během letu, kdy může narazit do těla raketoplánu velkou rychlostí. Díky malé hmotnosti i jeho poloze však nebezpečí nehrozilo.

Ilustrační foto...

Další plánovaná tisková konference bude půl hodiny po půlnoci našeho času. Předpověď počasí pro zítřejší start je mírně optimistická, stejně jako pro následující den v případě odložení. Pak je ale možné, že se podmínky zhorší.

redakce

| Zdroj: NASA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Futurologický kongres na Parconu
Ilustrační foto...
Barevná družice Ió
Ilustrační foto...
Kalliopé a její drobný nápadník
Ilustrační foto...
Několik vět: Nový 2m dalekohled v ČR?
Ilustrační foto...
Co skrývá Titan?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691