Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

HST zkoumal prachové disky u Bety Pictoris

O výzkumu prachového disku u hvězdy Beta Pictoris jsme vás informovali nedávno. Minulý týden byly zveřejněny fotografie tohoto disku, pořízené Hubbleovým kosmickým dalekohledem.

O disku kolem hvězdy Bety Pictoris jsme vás již informovali v jednom z předcházejících článků.

Hubbleův kosmický dalekohled (HST) navíc přinesl důkazy o existenci druhého sekundárního disku u hvězdy. Prachový disk nesvítí vlastním světlem, ale odráží světlo své mateřské hvězdy, která jej ovšem přezáří. K pozorování byl proto využit koronograf kamery HST (Hubble Advanced Camera for Surveys). Přístroj zastínil světlo hvězdy a vědci tak mohli nerušně pozorovat samotné disky.

Sekundární disk je asi o čtyři stupně odkloněný od hlavního disku a začíná ve vzdálenosti 38 miliard kilometrů od hvězdy a pokračuje ještě mnohem dál. Jedním z nejpravděpodobnějších vysvětlení současných pozorování je existence dosud neobjevené planety o hmotnosti až dvaceti Jupiterů. Planeta obíhá v sekundárním disku a z toho primárního odebírá svou gravitací část materiálu.

„Tento objev ukazuje, že u hvězdy Beta Pictoris mohou planety vznikat ve dvou různých rovinách. Víme, že se toto může stávat. Ostatně i planety v naší sluneční soustavě jsou vůči dráze Země skloněny o několik stupňů. Je docela možné, že existence více než jednoho disku je u hvězd u nichž vznikají planety zcela obvyklá“, říká David Golimowski z Johns Hopkins University v Baltimore.

Ilustrační foto...

Fotografie prachových disků u hvězdy Beta Pictoris, kterou pořídil Hubbleův kosmický dalekohled.

Vědci pomocí počítačových simulací namodelovali jak mohou takové sekundární disky vznikat. V případě že nově se rodící planeta obíhá kolem své hvězdy po skloněné dráze, potom hlavnímu disku svou gravitací odebírá menší kusy hornin a ledu. Tento materiál se potom pozvolna hromadí v celé dráze planety.

Jednou ze záhad je jak se obří planeta u Bety Pictoris dostala na skloněnou dráhu. Jednou z možností je, že došlo k vychýlení od primárního disku gravitačními interakcemi.

Beta Pictoris se nachází ve vzdálenosti asi 63 světelných let od Země a je dvakrát hmotnější a devětkrát svítivější než naše Slunce. Před více než 20 lety u ní byl objeven přebytek infračerveného záření. To astronomové přisuzovali horkému prachovému disku. Potvrzení přišlo až s pozorováním v roce 1984. Poprvé byl disk spatřen na snímku z pozemského teleskopu v roce 1984. HST se na hvězdu zaměřil poprvé v roce 1995 a znovu pak o pět let později v roce 2005.

Roku 2002 se na hvězdu podíval také havajský desetimetr Keck II a odhalil další menší vnitřní disk o velikosti asi naší sluneční soustavy. HST disk nemohl zaznamenat, protože je malý a nachází se blízko hvězdy, takže jej kotouček koronografu HST rovněž zakryl.

Zdroj: www.spaceref.com

Petr Kubala

| Zdroj: spaceref.com  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Dejte mi pevnou půdu pod nohama a pohnu zemí!
Ilustrační foto...
Jak vypadá typická galaxie?
Ilustrační foto...
Divoké oblaky nad Brnom - aktualizováno
Ilustrační foto...
Dvě stě vzdálených balvanů aneb dvě stě tr
Ilustrační foto...
Pozorujte brašnu s nářadím
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691