Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Instantní pozorovatelna 36

Dnešní číslo bude tak trochu speciál k pozorování halových jevu dne 8.6.2006.

Dne 8.6.2006 se na našem území nacházel velice kvalitní cirrostratus, na kterém vznikly velice zajímavé a velice vzácné halové jevy. Situaci asi nejlépe vystihnou dva příspěvky v diskusi na Úkazech:

Tomáš Tržický

Ano, dnes se pražská obloha opravdu vyznamenala, také potvrzuji mimořádnou přehlídku halových jevů v téměř učebnicové podobě! V době, kdy bylo Slunce na obloze nejvýše, zářilo výrazné malé halo obklopené spojenými dotykovými oblouky. Obě hala byla velmi zřetelně po stranách od Slunce oddělena a byla téměř stejně jasná. V porovnání s oběma barevnými haly kontrastoval výrazný bělavý parhelický kruh, který kompletně obepínal oblohu ve výšce Slunce (tj. asi 62-63°)! Takhle vysoko jsem ho ještě neviděl. Nad jižním obzorem byl navíc chvílemi výrazně patrný infralaterální oblouk, který se po obou stranách zakřivoval směrem vzhůru. Kdo fotil v Praze, pošlete prosím snímky, protože o cirkumhorizontální oblouk zřejmě nešlo. Ten by byl sice vidět ve stejných místech jako infralaterální oblouk, ale táhnul by se stále ve stejné výšce nad jižním obzorem. Můžu říct, že šlo o jeden z nejvýraznějších úkazů, co jsem kdy viděl. Oblačnost se pohybuje od severu, stále jsou vidět cirry, tak je možné, že ještě něco do večera uvidíme:-).

O dva dny později se již rozběhlo bádání:

Roman Maňák

Teda, ten snímek Wegenera od Martina Nekoly je možná ještě zajímavější než jsme si dosud mysleli! Zásluhu na tom má jednoznačně Patrik, který si všiml, že se tam dole jakoby rozdvojuje. Já jsem včera v noci zkoušel dělat simulace Wegenera s parhelákem a pořád se mi to nevedlo udělat tak, aby to souhlasilo s tím snímkem Martina Nekoly. No a dnes napsal poznámku na Halo-blogu i Jarmo Moilanen, že by tam snad mohl být i Hastingsův oblouk, což už mi včera říkal i Patrik. Já jsem zkoušel udělat simulaci i s Hastingsovými oblouky a vypadá to, že to mnohem líp vystihuje ty snímky od Martina Nekoly než samotný Wegenerův oblouk. Pro ty z vás, kdo neznají pojmy jako Hastingsův oblouk nebo jména Jarma Moilanena: Hastingsovy oblouky patří mezi ty nejvzácnější halové jevy jaké existují - pokud vím, tak existují pouze čtyři doložená pozorování (jeden případ Hastingsova oblouku našel kdo jiný než Patrik - jinak by asi navždy zůstal neznámý). Něco o Hastingsovýmch obloucích najdete na HOPu v Atlase. No a Jarmo Moilanen je jeden z nejvýznamějších pozorovatelů a teoretiků v oblasti halových jevů na světě, napsal také knihu (společně s dalším halovým velikánem Walterem Tapem). Takže držte palce, ať se tan Hastingsův oblouk potvrdí, protože by to byla naprostá bomba, protože v jistém smyslu by se jednalo o první pozorování na světě, ale to už prozradí Patrik :-)

Unikátnost jevů dokládá další příspěvek v diskusi, opět Roman Maňák:

Tak jsem se snažil trochu blíž podívat na kvalitu těch jevů z pohledu krystalků. Je to skoro až neuvěřitelné, ale po ty dva dny jste v Praze měli extrémně přesné orientace krystalků, které v nejlepším dosahovaly asi 0,1°!!! Opravdu skoro neuvěřitelné. Samozřejmě, že tak přesně orientace nebyly stále, ale podle snímků v přírustcích byly přesnosti orientací krystalků kolem 0,3° po většinu toho komplexu!

Pro shrnutí tedy v tento den všemi pozorovateli, kteří své jevy zapisují do databáze HOPu byly pozorovány tyto jevy: malé halo, horní a dolní dotykový oblouk malého hala, parhelický kruh, infralaterální oblouk, cirkumhorizontální a cirkumzenitální oblouk, 22° parhelia, 120° parhelia, halový sloup, supralaterální oblouk, Parry suncave a protislunce, přičemž dotykové oblouky malého hala byly pozorovány jako circumscribed halo a některé jevy byly pozorovány již v nočních hodinách.

Na první fotografii je vidět parhelický kruh společně s Wegenerovým obloukem a s největší pravděpodobností i Hastingsův oblouk. Foto Martin Nekola, místo: Ondřejov, datum pozorování: 8. 06. 2006, 13:58 SEČ, KM Dynax 7D + 17mm

Ilustrační foto...

Ilustrační foto...

Infralaterální oblouk, malé halo a circumscribed halo, Milan Černý, místo: Praha - Černý most , datum pozorování: 8. 06. 2006

Ilustrační foto...

Malé halo, circumscribed halo a parhelický kruh , Milan Černý, místo: Praha - Černý most , datum pozorování: 8. 06. 2006

Ilustrační foto...

Parhelický kruh, malé halo a circumscribed halo. Milan Černý, místo: Praha - Černý most , datum pozorování: 8. 06. 2006, Sony DSC W12 + siroka predsadka.

Ilustrační foto...

Malé halo a circumscribed halo. Milan Černý, místo: Praha - Černý most , datum pozorování: 8. 06. 2006, Sony DSC W12 + siroka predsadka.

Ilustrační foto...

Parhelický kruh, malé halo a circumscribed halo, Štěpánka Kosová, místo: Praha - Uhříněves, datum pozorování: 8. 06. 2006. Následuje fotka upravená pomocí speciálního efektu.

Ilustrační foto...

Ilustrační foto...

Parhelický kruh, Wegenerův oblouk, Štěpánka Kosová, místo: Praha - Uhříněves, datum pozorování: 8. 06. 2006. Následuje fotka upravená pomocí speciálního efektu.

Ilustrační foto...

Ilustrační foto...

Parhelický kruh, malé halo a circumscribed halo, Štěpánka Kosová, místo: Praha - Uhříněves, datum pozorování: 8. 06. 2006. Následuje fotka upravená pomocí speciálního efektu.

Ilustrační foto...

Ilustrační foto...

Parhelický kruh, malé halo a circumscribed halo, Jan Kondziolka, místo: Vazvažov, datum pozorování: 8. 06. 2006.

Ilustrační foto...

Parhelický kruh, 120° parhelium, Jan Kondziolka, místo: Vazvažov, datum pozorování: 8. 06. 2006.

Ilustrační foto...

Pokud by někdo z vás měl snímky hal z inkriminovaného dne, prosím pošlete je do galerie na Úkazech. Samozřejmě uvítáme i jiné zajimavé fotografie optických a atmosférických jevů.

Komu by názvy jevů z dnešního dílu připadaly sci - fi, na stránkách HOPu najde vše potřebné a najde tam i atlas halových jevů. Aktivnější pozorovatelé se kliknutím na odkaz „Systém HOP“ mohou zapojit do tvorby databáze pozorování halových jevů nad Českou republikou.

Jan Kondziolka

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Hledání exoplanet a trocha čísel
Ilustrační foto...
Měsíční zastavení - Mare Imbrium
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 100
Ilustrační foto...
STS-122: On-line přenos z přistání
Ilustrační foto...
Příběh nesmrtelných poutníků -- díl sedmý
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691