Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

XMM-Newton našel ohnivou kouli

Mezinárodní tým vědců nalezl pomocí družice XMM-Newton ve vzdáleném vesmíru ohnivou kouli, připomínající kometu.

Astronomové našli pomocí evropské rentgenové družice XMM-Newton obrovskou ohnivou kouli plynu, která se podobá kometě. Těleso se ovšem narozdíl od komety skládá z plynu a je nesrovnatelně hmotnější a rychlejší. Ohnivá plynná koule o hmotnosti asi miliardy Sluncí se řítí skrz vzdálený shluk galaxii rychlostí přes 750 kilometrů za sekundu!

Dech beroucí objekt vypadá při pohledu ze Země jako jasný kruh rentgenového záření s dlouhým ocasem. Velikost tělesa je neuvěřitelná. V průměru má asi tři miliony světelných let, tedy asi pět miliard průměrů naší sluneční soustavy! "Velikost a rychlost této koule plynu je opravdu neuvěřitelná", říká Dr. Alexis Finoguenov z University of Maryland a přidružený vědecký pracovník německého Institutu Maxe Plancka.

Objekt se nachází ve shluku galaxií Abell 3266, který je ve vzdálenosti několika milionů světlých let od Země, takže nebezpečí pro naší planetu nepředstavuje. Abell 3266 obsahuje stovky galaxií a ohromné množství plynu o teplotách až sto milionů stupňů celsia. "To co nás zajímá není jen velikost plynové koule, ale také role, kterou hraje při vývoji a formování struktur ve vesmíru," řekl člen týmu Dr. Francesco Miniati.

Na základě pozorování rentgenové družice XMM-Newton byla vytvořena entropická mapa, která umožňuje rozlišit chladný a hustý plyn tvořící „ohnivou kouli“ od žhavějšího a řidšího plynu galaktického shluku. Data získaná družicí XMM-Newton rovněž ukazují, že „ohnivá koule“ ztrácí velké množství hmoty, která poté tvoří dlouhý plynný ocas. Každou hodinu by podle odhadů měla koule ztratit materiál o hmotnosti našeho Slunce!

Ilustrační foto...

Entropická mapa pořízená družicí XMM-Newton v oblasti rentgenová záření. Červené oblasti znázorňují plyn s nižší entropií, oranžové s vyšší. Oranžové oblasti značí ocas „ohnivé koule“. U plynu se zde zvyšuje entropie a dochází k jeho ochlazování a houstnutí.

Podle teorie drží celý shluk Abell 3266 po hromadě dosud nevysvětlená temná hmota. Ta má podle vědců působit jako "gravitační lepidlo". Když potom koule plynu prolétá shlukem galaxií začne přetahovaná, ve které shluk galaxií nakonec vítězí. Plyn je následně roztrhán a rozptýlen. Jednou z něj možná vzniknou nové hvězdy.

Zdroj: www.esa.int

Petr Kubala

| Zdroj: ESA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Druhý Měsíc?
Ilustrační foto...
O sviceni 52
Ilustrační foto...
Super-erupce
Ilustrační foto...
STS-116: Discovery – rekapitulace
Ilustrační foto...
Planeta Země III
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691