Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Rozlučka se starou známou

Naše Země má již sedm let „druhý měsíc“. Je jím malá planetka o velikosti jen 20 metrů. Těleso s označením 2003 YN107 udělá smyčku kolem Země jednou za rok.

Planetka přiletěla k Zemi již v roce 1999. Kvůli jeho malé velikosti zůstal bez většího povšimnutí veřejnosti i většiny odborníků. Někteří vědci se jeho sledováním přesto zabývali. Většina planetek, které se přiblíží k naší planetě jen proletí kolem a pokračují dál v pouti vesmírem. Asteroidu 2003 YN107 se ale zřejmě naše planeta zalíbila natolik, že zde sedm let zůstal.

Ilustrační foto...

Dráha planetky 2003 YN107 kolem Země.

Planetka 2003 YN107 patří do skupiny těles, kterým se říká zemské koorbitální planetky. Jejích dráha kolem Slunce je velmi podobná dráze Země. Příležitostně mohou být zachycena naší planetou. Planetka pak sice obíhá okolo Slunce, ale rovněž se začíná pozvolna spirálovitě otáčet kolem Země.

"Tyto planetky nejsou ve skutečnosti zemskou přitažlivostí zcela zachyceny," říká Paul Chodas z JPL . "Z našeho pohledu to vypadá, jako kdybychom měli nový Měsíc", dodává Chodas.

Ilustrační foto...

Dráha planetky 2003 YN107 kolem Země.

Astronomové znají přinejmenším další tři podobné planetky, ale může jích být ještě mnohem více. Problémem je, že tyto tělesa mívají obvykle jen pár desítek metrů a tak je lze dosti špatně detekovat.

Nyní jsou poblíž Země dvě podobné planetky 2003 YN107 a 2004 GU9. Ostatní jsou roztroušeny kolem zemské oběžné dráhy. Nejzajímavějším je 2004 GU9. Planetka měří asi 200 metrů v průměru. Podle výpočtů vykoná smyčku kolem Země za 500 let a ještě dalších 500 let v tom bude pokračovat. Dráha tělesa je až překvapivě stabilní.

Ilustrační foto...

Po kliknutí na obrázek spustíte animaci (gif) přeletu planetky 2003 YN107 na hvězdném pozadí. Planetka se na animaci pohybuje po vyznačené přímce.

Pozornost vědců směřuje především k 2003 YN107. Planetka se chystá k odletu. Její dráha je skloněná a 10.června se 2003 YN107 přiblížila k Zemi na 3,4 milionů kilometrů, což je o něco blíže než obvykle. Zemská gravitace tak tělesu udělila impuls a planetka nás opouští. Tedy přesněji řečeno odlétá na výlet, neboť už za 60 let se vrátí a bude obíhat okolo Země znovu.

Animace:

Pohyb planetky dobře znázorňuje animace, kterou si můžete přehrát zde. MPEG, 2,21 MB.


Zdroj:

Petr Kubala

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
První dvojitý Trojan
Ilustrační foto...
Nové oko do vesmíru
Ilustrační foto...
Polární záře 20. listopadu 2003: Grave (5. dí
Ilustrační foto...
Hvězda se dvěma severními póly
Ilustrační foto...
XVII. EBICYKL: Uplakaná Tisícročná Haluška
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691