Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Objevení tři noví Trojané u Neptunu

Tři nové Trojany u Neptunu objevili astronomové na Havaji. Jejích známý počet tak stoupl na čtyři.

Vědci z Carnegie Institution a Havajské observatoře Gemini objevili tři nové Trojany planety Neptun, tedy tělesa obíhající kolem Slunce po podobné dráze jako obří planeta Neptun. Celkový počet Neptunových Trojanů tak stoupl na čtyři. Také největší planeta sluneční soustava Jupiter drží na své oběžné dráze husté mračno Trojanů. Vědci se proto již dříve domnívali, že rovněž Neptun bude mít podobných těles ve své blízkostí více. Nynější objev to jen potvrdil. Podle současných teorií je původ obou skupin Trojanů stejný.

Dnes tak již můžeme hovořit o čtvrté stabilní skupině planetek ve sluneční soustavě. Dalšími početnějšími skupinami jsou již zmínění Trojané u Jupiteru, Kuiperův pás za dráhou Neptunu a hlavní pás planetek, který se nachází mezi dráhami Marsu a Jupiteru. Přestože je Neptunova rodina Trojanů se svými čtyřmi tělesy na první pohled početně nejchudší, opak je pravdou. Podle vědců se bude okolo Neptunu pohybovat obrovské množství těles, které ovšem kvůli jejích malé velikosti a velké vzdálenosti od Slunce lze jen stěží nalézt.

Ilustrační foto...

Obrázek ukazuje oběžné dráhy obřích planet a rozmístění Jupiterových Trojanů a Neptunových Trojanů (světle modrá barva).

Trojané obíhají ve shlucích v jednom ze dvou bodů, které leží na oběžné dráze planety přibližně 60° před nebo za planetou. Tyto body se nazývají Lagrangeov, neboť je v 18.století popsal francouzský matematik a fyzik Joseph Louis Lagrange. V těchto místech mají vektory gravitačních sil planety a Slunce stejnou velikost ale opačný směr. V důsledku toho jsou planetky „uvězněny“ na stabilní oběžné draze synchronizované s planetou. První Trojan byl objeven v roce 1906 německým astronomem Maxem Wolfem. Od té doby bylo detekováno již více než 1 800 podobných těles.

Astronomové dlouho tušili, že nejen Jupiter ale i další planety mají ve svých libračních centrech Trojany. Teprve v roce 2001 byl nalezen první Trojan u Neptunu. V letech 2004 a 2005 pak byly nalezeny další tři. Od té doby byl tito noví kandidáti sledování 8,2 metru velkým dalekohledem Gemini. Na základě pozorování byla propočítaná jejích dráha, čímž se potvrdilo jejích začlenění do skupiny Neptunových Trojanů.

Jedna z nově objevených planetek má oběžnou dráhu skloněnou k rovině sluneční soustavy více než ostatní tři. Astronomové se proto domnívají, že u Neptunu budou velká mračna planetek s různým sklonem oběžné dráhy.

Velká populace těles s větším sklonem dráhy by vylučovala možnost, že se jedná o zbytky těles z počátků sluneční soustavy. Taková tělesa by musela mít stejný sklon s rovinou sluneční soustavy. Trojané jsou tak pravděpodobně planetky, které obří planety zachytily svou velkou gravitací a nadobro je uvěznili u sebe.

Zdroj: www.spaceref.com

Petr Kubala

| Zdroj: spaceref.com IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Baby kvasar
Ilustrační foto...
Doba pionýrů skončila, zapomeňte (1. část)
Ilustrační foto...
Co skrývá Titan?
Ilustrační foto...
Tisková konference po startu raketoplánu
Ilustrační foto...
Expedice Úpice 2001 -- díl dva
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691