Kde se vzal ve vesmíru prach? Jednu z palčivých otázek astrofyziky a kosmologie nyní zřejmě pomohl odhalit kosmický dalekohled Spitzer.
Již v době, kdy byl vesmír pouhých 700 milionů let starý, se v některých galaxiích objevilo velké množství prachu. Původ kosmického prachu byl ale dlouho poměrně záhadný. Vědci nyní objevili zdroj prachu v supernovách typu II. K objevu využili Hubbleův kosmický dalekohled, pozemní dalekohled Gemini a především kosmický teleskop Spitzer.
Doposud se astronomové domnívali, že prach může ve vesmíru vznikat pouze dvěmi způsoby. Jednak ho produkují velmi staré hvězdy a rovněž se tvoří ve formě pomalu kondenzujících molekul. Vědci ovšem zjistili, že se prach ve vesmíru nacházel již několik set milionů let po Velkém třesku a zmíněnými scénáři tak rychle vzniknout rozhodně nemohl. Astronomové se již nějaký čas domnívali, že dalším zdrojem prachu mohou být exploze supernov. K této domněnce jim ale chyběl dlouho důkaz.
Vědci nyní nalezli pomocí dalekohledu Spitzer velké množství horkého prachu v pozůstatcích hmotné hvězdy, kterou rozmetal výbuch supernovy. Objekt s označením SN 2003gd se nachází přibližně 30 milionů světelných od Země v galaxii M74.
Pozůstatek po výbuchu supernovy v galaxii M74.Velmi hmotné hvězdy žijí obvykle jen několik milionů let a poté explodují jako supernovy. Současné výzkumy ukazují, že právě takové exploze mohly dostat do vesmíru v jeho prvních okamžicích velké množství prachu.
„Tento objev je velmi zajímavý, protože nám ukazuje, že supernovy velmi výrazně přispěly k tvorbě prachu. Až dosud jsme neměli žádný přímý důkaz,“ říká Dr. Ben Sugerman ze Space Telescope Science Institute v Baltimore.
„Po 40 let se lidé domnívali, že supernovy mohly být zodpovědné za přítomnost kosmického prachu, ale teprve nyní máme k dispozici techniku, která je schopna to potvrdit,“ dodává Sugerman. Nejvýznamnější úlohu hrál teleskop Spitzer.
Kosmický prach je mimořádně důležitý a hraje klíčovou roli při formování planet a tedy i vzniku života. Ze dvou nejčastějších prvků ve vesmíru vodíku a hélia totiž žádnou pořádnou planetu zemského typu neuplácáte.
Zdroj:
www.jpl.nasa.gov
www.spitzer.caltech.edu