Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Spitzer odhalil původ kosmického prachu

Kde se vzal ve vesmíru prach? Jednu z palčivých otázek astrofyziky a kosmologie nyní zřejmě pomohl odhalit kosmický dalekohled Spitzer.

Již v době, kdy byl vesmír pouhých 700 milionů let starý, se v některých galaxiích objevilo velké množství prachu. Původ kosmického prachu byl ale dlouho poměrně záhadný. Vědci nyní objevili zdroj prachu v supernovách typu II. K objevu využili Hubbleův kosmický dalekohled, pozemní dalekohled Gemini a především kosmický teleskop Spitzer.

Doposud se astronomové domnívali, že prach může ve vesmíru vznikat pouze dvěmi způsoby. Jednak ho produkují velmi staré hvězdy a rovněž se tvoří ve formě pomalu kondenzujících molekul. Vědci ovšem zjistili, že se prach ve vesmíru nacházel již několik set milionů let po Velkém třesku a zmíněnými scénáři tak rychle vzniknout rozhodně nemohl. Astronomové se již nějaký čas domnívali, že dalším zdrojem prachu mohou být exploze supernov. K této domněnce jim ale chyběl dlouho důkaz.

Vědci nyní nalezli pomocí dalekohledu Spitzer velké množství horkého prachu v pozůstatcích hmotné hvězdy, kterou rozmetal výbuch supernovy. Objekt s označením SN 2003gd se nachází přibližně 30 milionů světelných od Země v galaxii M74.

Ilustrační foto...

Pozůstatek po výbuchu supernovy v galaxii M74.

Velmi hmotné hvězdy žijí obvykle jen několik milionů let a poté explodují jako supernovy. Současné výzkumy ukazují, že právě takové exploze mohly dostat do vesmíru v jeho prvních okamžicích velké množství prachu.

„Tento objev je velmi zajímavý, protože nám ukazuje, že supernovy velmi výrazně přispěly k tvorbě prachu. Až dosud jsme neměli žádný přímý důkaz,“ říká Dr. Ben Sugerman ze Space Telescope Science Institute v Baltimore.

„Po 40 let se lidé domnívali, že supernovy mohly být zodpovědné za přítomnost kosmického prachu, ale teprve nyní máme k dispozici techniku, která je schopna to potvrdit,“ dodává Sugerman. Nejvýznamnější úlohu hrál teleskop Spitzer.

Kosmický prach je mimořádně důležitý a hraje klíčovou roli při formování planet a tedy i vzniku života. Ze dvou nejčastějších prvků ve vesmíru vodíku a hélia totiž žádnou pořádnou planetu zemského typu neuplácáte.

Zdroj:

www.jpl.nasa.gov

www.spitzer.caltech.edu

Petr Kubala

| Zdroj: JPL, NASA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Vesmírný týden 2005 / 15
Ilustrační foto...
Zlatý Bludný balvan za rok 2007 - Tomáš Pfeiff
Ilustrační foto...
Bude či nebude aneb o kometě C/1999 S4 (LINEAR)
Ilustrační foto...
Geovycházky 3
Ilustrační foto...
Na okraji prázdnoty
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691