Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Jupiterovy rudé skvrny se k sobě přibližují

Dvě největší bouře ve sluneční soustavě se k sobě přibližují. V atmosféře Jupiteru se v červenci odehraje nevšední podívaná.

První bouří je slavná Velká rudá skvrna, která je dvakrát větší než celá naše planeta. Tento stály neobvyklý jev, který je součástí atmosféry Jupiteru už stovky let, se vyznačuje vichry o síle až 550 km/h. Druhá bouře je známá pod jménem „rudý junior“ (případně Oval BA) a v atmosféře největší planety sluneční soustavy je teprve šest let. Junior je nejen mladší než velká rudá skvrna, ale také daleko menší. V atmosféře Jupiteru zabírá „jen“ polovinu průměru Země.

Tyto dvě skvrny se k sobě nyní přibližují. „Nejbližší přiblížení se očekává 4. července letošního roku“, říká Amy Simon-Miller z Goddard Space Flight Center, která úkaz sleduje pomocí Hubbleova kosmického dalekohledu.

Pravděpodobnost čelní srážky není vysoká, ale obě bouře se k sobě přiblíží na docela malou vzdálenost a nikdo přesně neví, co se bude dít. Amatérští astronomové již celou situaci sledují dalekohledy.

Ilustrační foto...

Fotografii pořídil Filipínský astronom amatér dalekohledem o průměru 18 cm dne 28.května.

Podobná setkání bouří nastala již v roce 2002 a 2004, ale nic výrazného se nestalo. Nyní by to mohlo být jiné. Vědci si myslí, že junior by mohl při přiblížení ztratit svoji červenou barvu. Paradoxně právě při setkání s Velkou rudou skvrnou.

Junior neměl vždy červenou barvu. V letech 2000 až 2005 byla bouře bílá. Stejnou barvu mají i další menší bouře v Jupiterově atmosféře. Počátkem letošního roku astronomové zaznamenali, že se uvnitř skvrny vytvořil červený vír.

Barva samotné Velké rudé skvrny je záhadnou. Některé odvážné teorie tvrdí, že bouře vynáší nahoru materiál z nitra atmosféry a zvedá jej nad nejvyšší mraky, kde sluneční ultrafialové paprsky zbarví materiál do červena. Junior zčervenal právě když se stal o něco větší.

Ilustrační foto...

Jupiter na fotografiích pořízených Hubbleovým dalekohledem.

Případný srážka nebo těsné přiblížení s Velkou rudou skvrnou by mohla Juniora oslabit a vrátit mu tak znovu původní bílou barvu. Vědci předpokládají, že Velká rudá skvrna bude tlačit Juniora směrem k jihu proti směru proudění v levotočivé bouři. To by zpomalilo rotaci Juniora a možná obrátilo proces, který mu dal červenou barvu. Jak to ale dopadne se teprve uvidí počátkem července.

Zdroj: science.nasa.gov

Petr Kubala

| Zdroj: science.nasa.gov IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Kosmické zbraně budoucnosti
Ilustrační foto...
Odchod do důchodu
Ilustrační foto...
Po 33 letech u Merkuru
Ilustrační foto...
Měsíc a zemětřesení
Ilustrační foto...
Podivné maximum
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691