Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Posádka ISS vystoupila do kosmu

Mezinárodní vesmírná stanice má po prodlouženém výstupu do vesmíru 2 astronautů nainstalovanou novou kameru a znovu opravený kyslíkový generátor. Velitel Expedice 13 Pavel Vinogradov a palubní inženýr Jeffrey Williams strávili mimo vesmírnou stanici 6 hodiny a 31 minut, kdy prováděli její opravy a vědecké experimenty.

Doba 31 minut navíc než je obvyklý limit pro ruské skafandry Orlan jim umožnila vyměnit vadnou kameru na plošině mobilního transportéru vesmírné stanice. Tento úkol byl vložen do programu vesmírného programu na poslední chvíli a málem byl odvolán. Vinogradov a Williams vystoupili do vesmíru ve 23:48 SELČ z ruského spojovacího doku Pirs, vesmírná stanice se nacházela 354 km nad jižní Asií.

"Tak tady visím uvázaný nad Tichým oceánem," řekl Vinogradov během výstupu do vesmíru. "Je to jako v pohádce." Posádka Expedice 13 provedla důležité opravy několika systémů vesmírné stanice, ale vše neprobíhalo hladce. Během výstupu do vesmíru Vinogradov zahlédl jak se úchyt u ruské teleskopické paže Strela ve kterém předtím byla jeho noha utrhl a odplul do vesmíru. "No to je zlé," povzdychl si Vinogradov. Představitelé NASA se však domnívají, že se utržená část vzdálí od stanice a nebude pro ni představovat žádné riziko.

Hlavní opravy

Expedice 13 provedla na vesmírné stanici 2 klíčové opravy. Vinogradov vyměnil ucpanou trysku která slouží k vypouštění nadměrného množství vodíku z kyslíkovéhogenerátoru Elektron jež hlavním výrobcem kyslíku na vesmírné stanici. Elektron pomocí elektrolýzy získává z vody kyslík a vodík, minulý rok však došlo k úniku elektrolytu, který kontaminoval vodíkovou trysku. Odborníci byli donuceni přesměrovat vývod vodíku náhradní trasou což mělo za následek dočasné vyřazení Elektronu z provozu. Kyslíkový generátor bude znovu aktivován v pondělí.

Vinogradov a Williams také vyměnili vadnou kameru usazené na mobilní plošině, na které je umístěna robotická paže a která se pohybuje po příhradové konstrukci tvořící kostru stanice (truss). Ta poslouží příští misi STS-115, která je plánována začátkem července, kdy astronauti nainstalují nové solární panely na vnější části vesmírné stanice. Mobilní systém (MBS) je plošina, umístěná na "drezíně" mobilního transportéru (MT), která se pohybuje po kolejích, umístěných podél celé ISS (na hlavním příhradovém nosníku ITS). Její rozměry jsou 5.7 x 4.5 x 2.9 m a vlastní hmotnost činí 1 450 kg. Může převážet náklad o maximální hmotnosti 20 900 kg (cca 21 tun). Samotný mobilní transportér má rozměry 2,7 x 2,6 metru, výšku přibližně 1 metr, hmotnost 885 kg a hodnotu 190 mil. USD. Dva lineární elektromotory mohou mobilní transportér pohánět rychlostí až 90 metrů za hodinu. Mobilní transportér byl na stanici dopraven a namontován v dubnu 2002 při letu mise STS-110/ISS-8A a mobilní systém byl vynesen a připojen v červnu 2002 při letu STS-111/ISS-UF2.

Ilustrační foto...

Další úkoly

Williams obnovil obsah kontejnerů umístěných na vnější části stanice v rámci ruského experimentu Biorisk, který má za cíl výzkum vlivu stavu beztíže na mikroorganismy. Dva další kanistry Biorisk byly vyměněny při minulých výstupech do vesmíru. Vinogradov vyzvedl kovový plát nazvaný Kromka, který zkoumá vliv raketových trysek na povrch stanice. Také vyfotografoval navigační anténu v zadní části servisního modulu Zvezda, která může být rušena přilehlou raketovou tryskou a přemístil podobnou anténu k dosažení lepšího příjmu. Tyto antény pomohou navigovat evropskou zásobovací loď, která v budoucnu dorazí na stanici. Tento vesmírný výstup nabitý úkoly byl prvním ze dvou plánovaných, které má posádka Expedice 13 provést. Při druhé vesmírné procházce, která se uskuteční v létě si Williams obleče americký skafandr a bude pracovat společně s astronautem Thomasem Reiterem, který se má k Expedici 13 připojit v červenci na palubě raketoplánu Discovery.

Vesmírný výstup Vinogradova a Williamse byl 65. provedeným z vesmírné stanice. Pro Williamse to byl 2. pro Vinogradova 6. - ten i při velkých zkušenostech podle svých slov při výstupu do vesmíru vždy žasne i nad některými jednoduchými úkoly. "To je něco co jsem před tím nedělal - otírám si ve vesmíru ruce," řekl když si je po dokončení jednoho úkolu otřel o skafandr. "Vždy říkám - otírejte si ruce."

Článek převzat z iss.astronomy.cz

Jirka Domžal

| Zdroj: ISS@Astronomy IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Stručně z kosmonautiky XXV
Ilustrační foto...
Opuštěný, odpojený…
Ilustrační foto...
Patří planetáriím astronomická budoucnost? -
Ilustrační foto...
Soutěž o nejlepší fotografii halových jevů n
Ilustrační foto...
Atmosférická mlha u exoplanety
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691