Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Záhadný Enceladus

Vědci možná nalezli odpovědi na některé otázky týkající se Saturnova měsíce Enceladus. Pomocí sondy Cassini odhalili původ geologické aktivity měsíce.

Enceladus je menším Saturnovým měsícem o průměru 504 km, ale i přesto přitahuje pozornost vědců minimálně stejně jako největší Saturnův měsíc Titan. Jeho povrch je ledový a odráží velké procento světla. Pod ledovou slupkou by ale mohlo být poměrně aktivní prostředí.

Nedávné průlety sondy Cassini zaznamenaly výtrysky ledových krystalků až několik set kilometrů vysoko. Jednou z možností původu těchto ledových vulkánů je gravitační působení Saturnu a blízkých měsíců Dione a Janus. Slapové jevy mohou neustále stlačovat a roztahovat nitro měsíce. Následným třením vzniká dosti velké teplo, které rozpouští led ve vodu. To by ještě nebylo až tak překvapující, mnohem zvláštnější je míso aktivního bodu Enceladu, které se nachází v oblasti jižního pólu.

Ilustrační foto...

Ilustrace vnitřní struktury Enceladu. Teplý materiál o nízké hustotě představuje žlutá barva, skalnaté jádro červená.

Na tuto záhadu nyní možná vědci nalezli odpověď. Planety a měsíce jsou nejstabilnější v případě, že větší část jejich hmoty je soustředěna v blízkosti rovníku. Nekonstantní a jiné rozložení hmoty rotujícího tělesa způsobí, že se osa rotace stane nestabilní.

Uvnitř Enceladu může být teplem vytvořen materiál o nízké hustotě. Tímto materiálem může být například horká voda, nebo roztavené křemičitany ve skalnatém jádře měsíce. Velká koncentrace takového materiálu mohla způsobit převrácení celého měsíce. Osa Enceladu by zůstala v původní poloze, ale shluk materiálu o nízké hustotě by mohl skončit třeba na jižním pólu. Tato teorie by vysvětlila ledové vulkány, ale také zlomové linie v ledu, které sahají od jižních oblastí na sever a mají délku asi 130 kilometrů.

Zatímco na povrchu Enceladu panuje teplota okolo -193°C, pod povrchem by mohla být díky geologické aktivitě mnohem příznivější teplota. Když k tomu přičteme zřejmý výskyt vody, nabídne se otázka možného výskytu života pod povrchem Enceladu. Taková možnost není nepravděpodobná, pokud ale pod povrchem život je, pak je nejvýše na úrovní bakterií.

Podobný osud mohl potkat také další měsíce ve sluneční soustavě. Například Uranův měsíc Miranda.

Související článek: Je na Enceladu voda?

Zdroj:

www.spaceref.com

saturn.jpl.nasa.gov

Petr Kubala

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Marsovy vulkány očima laserů
Ilustrační foto...
Jen tak si poletovat v atmosféře Venuše
Ilustrační foto...
Tunguzská katastrofa 100 let poté III
Ilustrační foto...
Po stopách temné hmoty
Ilustrační foto...
Tak zase o kus dál
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691