Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Situace vozítek na Marsu

Ze života marťanského hmyzu...

Zapadlá Opportunity

Když před mnoha a mnoha sty metry, ještě před návštěvou kráteru Erebus, zapadla Opportunity do písečné duny, bylojasné, že další strategie popojíždění se musí změnit.
Zapadnutí do duny z velmi jemného materiálu zdrželo do té doby velmi rychlý přesun na jih mezi soly 446 - 484. Sol = marsovský den (~24,5 hodiny).

Ilustrační foto...

Detail rýhy v Duně Očistec (Purgatory dune), sol 495

Jestliže předtím jsme zažili přesuny dlouhé desítky metrů i více než sto, poté se vozítko přesouvalo přejezdy kolem 30 m.Bylo to dáno tím, že se snažilo držet v údolích mezi vrcholky dun a hledalo si cestu pokud možno po kamenitém podkladu.Byl také vylepšen software, který nyní detekoval prokluz kol ještě úzkostněji a tak se měl vždy, kdy by k podobnému zapadnutí mělo dojít, pohyb zastavit.

Je nutno přiznat, že Opportunity se tímto způsobem bez nejmenších problémů přesouvala dál na jih a je již za polovinousvé cesty mezi krátery Erebus a Victoria. Jenže zatímco ještě před pár soly se terén nezdál nijak zvlášť nebezpečný a duny stále nižší, Opportunity opět zapadla.

Již na první pohled bylo vidět, že tentokrát není důvod k panice. Kola jsou zapadlá jen zhruba z poloviny, nedaleko jenavíc sklaní podklad a tak je jasné, ža ani duna není nikterak vysoká. Zafungoval také systém detekce prokluzu, avšak poněkudnedostatečně.

Ilustrační foto...

Pohled na cestu Opportunity mezi krátery Erebus a Victoria. Purgatory je od dolního obrázku jen kousek nazpět, horní část obrázku značně zkresluje vzdálenosti. Opportunity zbývá ke kráteru Victoria ještě třetina vzdálenosti Erebus-Victoria.

Jestliže do té doby se vozítko přesouvalo průměrně kolem 20 metrů za sol, nyní jsme byli rádi, pokud se druhý den dostalna Zemi snímek, na němž se Opportunity posunula o 10 cm. Již po prvních posunech je vidět, že do týdne by měl být robot z dunyvenku a lze očekávat další rychlý postup směrem k jasně bílému kráteru (pracovně Corner Crater) a především velkému kráteruVictoria, který má více než 1 km v průměru.

Ilustrační foto...

Naznačení jednotlivých posunutí Opportunity ven z místa zapadnutí mezi soly 835 a 838

Je to zvláštní krajina, moře plné dun, které se nachází na kamenitém podkladu ze světlých, vrstevnatě uložených hornin.Většinou jsou duny z pevného materiálu a propadání zde nehrozí, také kameny jsou zde velmi vzácné. A najednou je Opportunityv jiném místě, kde se vyskytují hromady drobných kamenů mezi dunami a k tomu písek v podobě jemného pudru, do kterého robot tak snadno zapadá...

Ilustrační foto...

Vrstevnaté horniny v podkladu dun. Sol 827.

Spirit na místě

Poté, co se začala blížit zima a navíc se zablokovalo jedno z kol Spirit, byl naplánován krátký přesun nikoli na svahykopce Mc Cool, ale na blízké, severním směrem orientované svahy nedaleko útvaru Home Plate. Sklon k severu je důležitý prodostatečný přísun energie ze solárních panelů i v zimním období, kdy v lokalitě Gusev není Slunce tak vysoko na nebi aniv poledne (Gusev leží v jižních marsovských šířkách).

Ilustrační foto...

Ćást panoramatu Mc Murdo

Místo zastavení bylo nazváno Low Ridge Winter Heaven a zde dochází nyní jednak ke snímání plnobarevného panoramatu o šíři 360° (Mc Murdo) a dále k výzkumu okolí pomocí přístrojů. Například jsou broušeny horniny pomocí RAT (Rock Abrassion Tool). Samotná bruska je již značně opotřebená předchozími výzkumy (za dobu pobytu na povrchu Marsu již obrousila více hornin, než se očekávalo). Do měkkých hornin Low Ridge se ještě zabořit umí.

Ilustrační foto...

Animace postupu broušení hornin.

Zdroj informací a fotografií:

Forum Unmannedspaceflight.com (dříve MER forum).

Martin Gembec

| Zdroj: http://www.unmannedspaceflight.com IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Chcete mě?
Ilustrační foto...
Velmi hmotná dvojhvězda
Ilustrační foto...
O svícení 51: osvícená pozorovatelna...
Ilustrační foto...
Týden s vesmírem 25
Ilustrační foto...
Transneptunické těleso 2000 EB173
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691