Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Vánoční ostrov

Vánoční ostrov (též Kiritimati) je největší korálový atol Tichého oceánu. Objevil ho roku 1777 James Cook, smutně se ale proslavil ve druhé polovině dvacátého století, kdy se stal obětí britských a amerických jaderných pokusů. Dnes je jedním z hlavních hráčů na trhu komerčních letů do vesmíru.

Ilustrační foto...Kiritimati je skutečným tichomořským rájem: na ploše zhruba sto padesáti kilometrů čtverečních najdete nádhernou přírodu ozdobenou desítkami jezírek, kolem kterých poletuje nepřeberné množství exotických ptáků. Území spravované republikovou Gilbertovy ostrovy obývá pouhých 2400 lidí, většinou v malých vesničkách s důvěrně známými jmény Banana, London či Poland. Hlavní město tohoto zvláštního státu najdete na 3260 kilometrů vzdáleném ostrově Tarawa.

Přes poetický název má Vánoční ostrov velmi bohatou historii, obzvlášť ve dvacátém století. Poprvé svoji první velkou roli na scéně divadla svět oblast sehrála za druhé světové války: Dvacátého listopadu 1943 obsadili Tarawu američtí námořníci a na poslední chvíli tak Japoncům zabránili v dokončení velkého vojenského letiště.

V padesátých a šedesátých létech se Vánoční ostrov zasnoubil jaderným testům: Mezi listopadem 1957 a zářím 1958 zde Britové odpálili šest atomových a vodíkových bomb, poté v roce 1962 Spojené státy na stejném místě provedli během tří měsíců testy 24 náloží o síle až 25 megatun -- šlo o nejrozsáhlejší pokus tohoto druhu v dějinách lidstva. Ačkoli v jednom případě došlo k explozi bomby zavěšené na upoutaném balonu, všechny ostatní experimenty se naštěstí odehráli v atmosféře nad oceánem, takže k vražednému radioaktivnímu zamoření nedošlo. Na druhou stranu zde vojáci vybudovali základní infrastrukturu, ze které zdejší obyvatelé dodnes těží.

Od té doby je zde klid. Dokonce tak veliký, až si ostrov oblíbila řada mezinárodních vědeckých institucí. Studují se zde zastoupení skleníkových plynů, meteorologové analyzují známé Jezulátko (El Nino) a z naše pohledu je velmi zajímavé, že zde leží také japonská a čínská stanice na sledování umělých družic Země. První vznikla v roce 1985, druhá o dvanáct roků později.

Ale to není ani zdaleka všechno. Vánoční ostrov leží v rozsáhlých vodách Pacifiku, nedaleko rovníku. Je tak ideálním místem pro jakoukoli vesmírnou střelnici, protože raketa vypuštěná východním směrem zde získává v důsledku rotace Země nejvyšší možnou doplňkovou rychlost. Na oběžnou dráhu tudíž dopraví více materiálu s menší spotřebou paliva.

Ilustrační foto...Že jde o reálnou a velmi důležitou kalkulaci, může názorně předvést dnes už nepoužívaná raketa Diamant, která v listopadu 1965 dopravila do vesmíru první francouzskou družici Asterix. Z kosmodromu Kourou na atlantickém pobřeží Francouzské Guiany, jenž má polohu jenom pět stupňů severní šířky, dopravila na nízkou oběžnou dráhu 113 kilogramů. Tentýž nosič ale ze starší základny v severozápadním Alžírsku, u hranic s Marokem (31 stupňů severní šířky), zvládl už jenom 70 kilogramů. A pokud by odlétal z vojenské základny jihozápadně od Bordeaux (42 stupňů s. š.), klesla by reálná hmotnost družice na pouhých 32 kilogramů...

Není tedy divu, že poblíž Vánočního ostrovu zakotvila střelnice Sea Launch, konsorcia firmy Boeing, norských a ruských společností. Z přestavěné ropné plošiny, která si zachovala svoji pohyblivost, mají létat nosiče Zenit 3SL (s americkou elektronikou). Na geostacionární dráhu přitom dokáží zavěsit až pět a čtvrt tuny materiálu.

Soukromý dopravce má však nepříjemné problémy. Některé mu přinesly americké vládní úřady, jiné si způsobila sama firma. První start 27. března 1999, kterým vyvrcholila čtyřleté úsilí několika tisíc techniků, dopadl na jedničku. Do vesmíru se tehdy dostala atrapa komerčního satelitu o hmotnosti 4500 kilogramů.

Spokojeně si mohli mnout ruce i majitelé telekomunikačního satelitu DIRECTV 1-R, jenž odlétl 9. října 1999 zajistit přímé televizní vysílání pro Spojené státy. Studená sprcha však přišla v březnu tohoto roku, kdy sebou po elektronické závadě druhého stupně Zenit 3SL plácl pár tisíc kilometrů jihovýchodně od základny. Do tichomořského hrobu si přitom vzal i první z družic sítě ICO, která má být konkurentem pro zbankrotované Iridium. Se čtvrtým pokusem očistit pošramocenou pověst se počítá někdy na konci července.

Vánoční ostrov je však v zorném poli také vesmírných dobrodruhů "Země vycházejícího Slunce": Japonská kosmická agentura letos na jaře podepsala úmluvu se zástupci republiky Gilbertovy ostrovy (či správně Kiribati) o stavbě přistávací dráhy pro chystaný miniraketoplán HOPE-X.

Podle současných představ bude recyklovatelný nosič od počátku roku 2004 startovat na špici rakety H-2 z Tanagashima Space Center na jihu Japonska. Nepilotovaný letoun poslouží především při obsluze Mezinárodní vesmírné stanice, jeho konstrukce vychází s osvědčeného Shuttlu a ve svých útrobách unese až tři tuny. Po několika dnech se pak snese na dnešní, samozřejmě značně upravené a rozšířené letiště na Vánočním ostrovu.

O lidech z této zapomenuté země prostě ještě mnohokrát uslyšíme. Zdejší obyvatelé, kteří se dosud věnovali hlavně pěstování kokosu, výrobě kopry a těžbě fosfátů, se totiž již brzo stanou dělníky jedno velkého kosmického přístavu.

Jiří Dušek

| Zdroj: Internet IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Rekonstrukce kopule on-line AKTUALIZOVÁNO
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Tajemné gama záblesky
Ilustrační foto...
Vesmírný týden 2005 / 28
Ilustrační foto...
Nachystejte se na zatmění Měsíce!
Ilustrační foto...
Vesmír na dlouhých vlnách -- díl druhý
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691