Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Trable v kosmonautickém ráji

Široké pláně rozlehlého Pacifiku jsou zaslíbeným uzemím pro raketové střelnice Spojených států, Francie, Japonska. Zbytky nejrůznějších nosičů při úspěšných letech i fatálních katastrofách mizí pod hladinou, riziko jakýchkoli škod, snad až na ke smrti vystrašené vodní příšery, je nulové... Opravdu? Nadšení průkopníků kosmických letů dostalo v posledních dnech pořádně studenou sprchu: Drobný ostrůvek v jižním Tichém oceánu zablokoval start rakety Taurus na Vandendergově základně v Kalifornii.

Ilustrační foto...Koncem týdne měl do vesmíru odlétnout experimentální špionážní satelit amerických vzdušných sil, který poslouží jako základ pro budoucí dálkovou kontrolu zařízení na výrobu jaderných a chemických zbraní. Naši planetu bude snímat hned v patnácti spektrálních pásmech od viditelné až po vzdálenou infračervenou oblast. (Malou pikantérií je informace, že součástí je i rentgenový spektrometr vyrobený českou firmou Space Devices a sponzorovaný Astronomickým ústavem České akademie věd!)

Jinak bezproblémový odjezd však naprosto nečekaně vetovala námitka Tahitské vlády, že trajektorie plánovaného letu rakety Taurus vede přes ostrůvek Maria. Malý kousek pevniny Francouzské Polynésie o výměře 26 kilometrů čtverečních porostlý kokosovými palmami a obývaný asi dvěma stovkami lidí se totiž nachází uvnitř asi 150 kilometrů dlouhé a 50 kilometrů široké oblasti, kam se má podle plánu zřítit třetí stupeň nosiče.

Chyba je však na straně Američanů, kteří při vybírání cesty použili databázi Spojených národů, kde je Maria považována za neobydlenou. Má polohu 21,88 stupňů jižní šířky a 136,33 stupňů západní délky a patří mezi 118 ostrovů či atolů Francouzské Polynésie, která je pod správou Francie. A protože řídící středisko nemůže ovlivnit pád třetího stupně, bude nezbytné buď dočasně evakuovat obyvatele nebo přeprogramovat řídící počítač rakety na jinou trajektorii. To však spolu s předstartovní přípravou způsobí měsíc zdržení.

Ve prospěch Polynésanů hovoří skutečnost, že během startů z Vandenbergovy střelnice jsou zcela rutinně evakuovány pracovníci ropných plošin, které se nacházejí na Ilustrační foto...trase letu. Není tedy divu, že nechtějí dobrovolně sloužit jako terč raketového motoru, jenž na ně může spadnout z výšky pět set kilometrů.

Vše rozhodnou až další analýzy a samozřejmě diplomatická jednání. Kladným příkladem může být čerstvá dohoda mezi japonskou kosmickou agenturou a nedalekou Republikou Kiribati, která v několika následujících rocích postaví na Vánočním ostrovu přistávací dráhu pro experimentální miniraktoplán HOPE-X. Kromě toho zde vznikne vodní přístav, zrekonstruuje se letiště a rozšíří některé komunikace. S prvním letem se počítá už v roce 2004. (Nehledě na dřívější experimenty v atmosféře.)

HOPE-X byl původně zkušební předchůdce většího letounu, jenž měl na oběžnou dráhu vynést až několik tun materiálu. Jeho vývoj byl ale v roce 1997 pro nedostatek financí zastaven. Japonská agentura však doufá, že užitečná bude i "malá" bezpilotní verze. HOPE-X se do vesmíru vydá z Tanegashima Space Center na špici rakety H-2. Jeho konstrukce vychází z osvědčeného Shuttlu a na nízkou dráhu zvládne dopravit až tři tuny materiálu.

Kiribati obývá na 80 tisíc lidí, z nichž většina žije na ostrově Betio, menším než většina velkých městských parků. Japonci zde za druhé světové války stavěli letiště, to však Američané obsadili těsně před dokončením v listopadu 1943. Právě ono po omlazovací kůře poslouží jako přistávací základna nového vesmírného letounu.

Jiří Dušek

| Zdroj: Internet IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Pod kůží Kallistó
Ilustrační foto...
Jste průměrnými Evropany?
Ilustrační foto...
Skvrny, které měnily svět
Ilustrační foto...
Super-erupce
Ilustrační foto...
Odkazy u nás
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691