Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

HST vyfotil pětihvězdnou gravitační čočku

Hubbleův kosmický dalekohled (HST) poprvé v historii zachytil pět hvězdných obrazů vzdáleného kvasaru.

Vícenásobný obraz může vzniknout při efektu, který se nazývá gravitační čočka. Tento jev vzniká tehdy, když světlo vzdáleného objektu prochází v blízkosti velmi hmotného tělesa. Vlivem jeho gravitačního pole se světlo ohýbá a zesiluje. V tomto případě byla oním hmotným objektem kupa galaxií.

Podobný jev není nikterak vzácný. Většina velmi vzdálených kvasarů je pozorovaná pávě tímto způsobem. HST ale nyní poprvé zachytil situaci, kdy celá kupa galaxií slouží jako gravitační čočka a vzniká vícenásobný obraz kvasaru.

Ilustrační foto...

Kvasary jsou velmi vzdálené objekty s obrovským zářivým výkonem. Byly objeveny teprve v roce 1964. S největší pravděpodobností se jedná o zárodky budoucích galaxií, často s obří černou dírou ve svém centru, která pohlcuje okolní materiál a jeden z produktů tohoto procesu je proud světla. Toto světlo pak prochází gravitačním polem kupy galaxií, vlivem toho se zakřivuje a v okolí centra kupy vzniká pět samostatných obrazů kvasaru. Pátý obraz kvasaru se nachází těsně u jádra centrální galaxie v kupě. Galaktická kupa navíc vytváří roztažené obrazy jiných vzdálených galaxií, které můžeme spatřit jako části oblouků.

Ilustrační foto...

Kupa galaxií je od nás vzdálená sedm miliard světelných let a tvoří gravitační čočku s označením SDSS J1004+4112. Světlo z kupy k nám letí 7 miliard let, takže dnes pozorujeme jak vypadala v době, kdy byl vesmír asi o polovinu mladší.

Gravitační čočky vždy zobrazí lichý počet zesílených obrazů. Jeden obraz je ale většinou velmi slabý a přezářený světlem samotného hmotného objektu, který je původce gravitační čočky. Vědci původně našli na fotografii čtyři obrazy, ale při pozorování pomocí Hubbleova dalekohledu byl nalezen i pátý.

Samotný kvasar je od nás vzdálen 10 miliard světelných let. Na snímku je také zachycena mateřská galaxie kvasaru v podobě slabé červené části oblouků. Jedná se o nejvíce zvětšený obraz mateřské galaxie kvasaru v historii.

Kromě kvasaru bylo zakřiveno a zesíleno také světlo několika galaxií, zachycených jako protáhlé částí oblouků. Nejvzdálenější galaxie leží ve vzdálenosti 12 miliard světelných let, takže její světlo k nám vyrazilo v době, kdy byl vesmír jen 1,8 miliard let starý!

Astronomové také srovnali tento snímek s fotografií stejné oblasti, kterou HST pořídil před rokem a objevili, že v jedné z galaxií v kupě explodovala supernova. Kw vzplanuti supernovy došlo před miliardou let. Studium supernov je velmi důležité, neboť právě při takovýchto událostech se do vesmíru dostaly těžší prvky, potřebné pro formování planet a vznik života.

Zdroj:

www.spacetelescope.org

http://hubblesite.org

Petr Kubala

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
STS-115: Atlantis – návrat domů online
Ilustrační foto...
Strašidlo tmy
Ilustrační foto...
Otevíráme nové horizonty II
Ilustrační foto...
Merkurova skrytá tvář odhalena
Ilustrační foto...
Žeň objevů 2003 - Díl D
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691