Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Objeveny tři exoplanety o velikosti planety Neptun

Evropští astronomové objevili u blízké hvězdy tři planety o velikosti Neptunu. Unikátní objev byl učiněn pomocí dalekohledu observatoře La Silla o velikosti 3,6 metrů vybaveného spektrografem HARPS (High Accuracy Radial velocity Planet Searcher).

„Poprvé v historii jsme objevili planetární systém složený z několika planet o hmotnosti Neptuna,“ řekl Christophe Lovis ze Ženevské observatoře. Dva roky sledovali vědci hvězdu s označením HD 69830, která je o něco málo menší než Slunce a nachází se od nás ve vzdálenosti 41 světelných let. Pomocí metody měření radiálních rychlostí byly u hvězdy objeveny tři planety o hmotnosti našeho Neptunu. Planety obíhají svou mateřskou hvězdu s oběžnou dobou 8,67, 31,6 a 197 dnů.

Ilustrační foto...

Představa malíře o planetárním systému u hvězdy HD 69830

Na základě simulací vědci došli k závěru, že planety jsou z větší části skalnaté. Vnitřní planeta je skalnatá zcela, prostřední se zřejmě skládá ze skal a plynů a vnější planeta je nejspíše ledová se skalnato-ledovým jádrem obklopeným masivním ledovým pláštěm. Na vnější planetě by teoreticky mohla být v určitých místech voda v tekutém stavu. Vzhledem k velkým hmotnostem (10 – 18 hmotností Země) je život na takovýchto planetách nepravděpodobný.

Tento objev je průlomový, neboť se vědcům podařilo nalézt poměrně malé planety v poměrně ideální vzdálenosti od své hvězdy. Doposud se totiž podařilo objevit většinou jen velmi hmotné planety o velikosti větší než je hmotnost Jupiteru, které navíc obíhají blízko svých mateřských hvězd. To pochopitelně neznamená, že by takové planety ve vesmíru nějak převažovaly, ale je to tím, že naše technika byla až doposud schopna detekovat jen podobná tělesa.

Ilustrační foto...

Dráhy tří planet u hvězdy HD 69830

U hvězdy HD 69830 se rovněž prokázal pás asteroidů, který známe i z naší sluneční soustavy. Objev nedávno učinil teleskop Spitzer.

Do 18. května 2006 se podařilo objevit 192 planet mimo sluneční soustavu a 20 mnohonásobných systémů. Tedy hvězd, které mají více než jednu planetu. Nejvíce planet (180) se podařilo objevit právě metodou měření radiální rychlosti. Tato metoda je založená na rudém posuvu (vlnová délka světla vysílaného objektem, který se od nás vzdaluje, se vůči nám zvětšuje). Hvězda a planeta obíhají kolem společného těžiště. Existenci planety pak lze odhalit pomocí spektra hvězdy. Jestliže se k nám planeta přibližuje, hvězda se vzdaluje a její absorpční čáry ve spektru se posouvají k rudému konci. V případě opačném, kdy se planeta od nás vzdaluje a hvězda se k nám přibližuje, se čáry posouvají ke konci modrému.

Ilustrační foto...

Představa malíře o planetárním systému u hvězdy HD 69830

Související články:

Zdroj:

Petr Kubala

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Vesmírný týden 2005 / 5
Ilustrační foto...
Ranní ejekce
Ilustrační foto...
Drobky ve vzdálených končinách -- díl třetí
Ilustrační foto...
Start družice MetOp-A opět odložen
Ilustrační foto...
NASA potvrdil termín startu raketoplánu Atlantis
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691