Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Přípravy sondy LRO pokročily

Ve čtvrtek 18.května zakončila NASA schvalovací proces sondy LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter). Její start je naplánován na říjen 2008 a bude to důležitý krok pro návrat člověka na Měsíc, který se předpokládá kolem roku 2018.

Úkolem sondy LRO je podobu jednoho roku provádět na oběžné dráze kolem Měsíce jeho detailní a komplexní výzkum. Na jeho základě bude vytvořena celková mapa lunárního povrchu sloužící k výběru budoucích míst pro přistání pilotované lodi i míst pro lunární základnu. LRO bude dále měřit osvětlení a teploty vybraných oblastí na pólech, pátrat po stopách ledu a monitorovat radiační prostředí s ohledem na případná rizika pro astronauty.


Na palubě sondy bude šestice vědeckých přístrojů. Pět amerických a jeden ruský:

  • Laserový výškoměr LOLA (topografické účely)
  • Průzkumná kamera LROC (detailní snímkování povrchu)
  • Ruský neutronový detektor LEND (hledání ledu na Měsíci, měření radiace)
  • Radiometr (mapování teplotních polí, hledání ledu)
  • Detektor Lyman-alfa LAMP (výzkum měsíce v UV oboru spektra, hledání ledu)
  • Teleskop kosmických paprsků CRaTER (účinky galaktických kosmických paprsků na plastické látky, vliv radiačního pozadí na biologické materiály)

Ilustrační foto...

Kresba: LRO na oběžné dráze kolem Měsíce

Podle novější studie bude k sondě LRO připojena ještě jedna menší sonda s názvem LCROSS (Lunar CRater Observation and Sensing Satellite). Po příletu k Měsíci dojde k oddělení obou sond. LCROSS zůstane na oběžné dráze kolem Měsíce společně s urychlovacím stupněm. Po přiblížení k jižnímu pólu Měsíce se sonda oddělí a urychlovací stupeň narazí do lunárního povrchu. Nárazem dojde nejen ke vzniku nového kráteru, ale i vymrštění oblaku materiálu o celkové hmotnosti asi jedné tuny. Tento oblak bude pozorován nejen sondou LCROSS ale také sondou LRO a pozemními i kosmickými dalekohledy. Hlavním úkolem bude zjistit, zda se v měsíčním materiálu nachází voda a jiné těkavé látky. Oblak prachu se má podle propočtů dostat až do výšky 70 km nad měsíční povrch!

Ilustrační foto...

Sondu by měla v říjnu 2008 dostat k Měsíci nosná raketa Delta II (případně Delta IV nebo Atlas V). Po čtyřech dnech bude LRO navedena na oběžnou dráhu kolem Měsíce v počáteční výšce 100 km nad povrchem. Tato dráha bude postupně upravována na konečných 30 až 50 km. Životnost sondy bude jeden rok, ale v případě dobrého technického stavu a dostatku financí se může mise protáhnout až na pět let.

Ilustrační foto...

Kresba: sonda LRO připravena na start v prostoru nosné rakety.

Nejbližším mezníkem bude schválení konstrukce sondy ke konci letošního roku. Celkové náklady mise se odhadují na 90 milionů USD.

Odkazy:

http://lunar.gsfc.nasa.gov/missions

www.nasa.gov – zpráva k sondě LCROSS

Petr Kubala

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Cassini poslala pohlednici z Jupiteru
Ilustrační foto...
STS-117: Atlantis – Průběh letu (17. – 22.
Ilustrační foto...
O svícení 4
Ilustrační foto...
Týden s vesmírem 35
Ilustrační foto...
Vznik planetárních soustav v Orionu?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691