Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Raketoplán Discovery se připravuje ke startu

Červencový start Discovery je stále více realizovatelný poté co byl raketoplán v pátek 12.května přesunut do montážní budovy (VAB), kde k němu bude připojena palivová nádrž a raketové motory.

"Samozřejmě jsme velmi nadšeni," řekla Stephanie Stilson - ředitelka letu Discovery poté co raketoplán dorazil do montážní budovy. "Pro jeho přepravu jsme si nemohli vybrat lepší počasí." Discovery má počátkem července během mise STS-121 vynést do vesmíru 6 astronautů a 1 budoucího člena posádky Mezinárodní vesmírné stanice. NASA doufá, že se start uskuteční 1. července - pokud ne, příznivé podmínky pro start trvají do 19. července.

"Je skvělé, že se zase vrátíme do vesmíru," řekl Ken Revay ředitel operací týkajících se vnější palivové nádrže a raketových motorů. "Na tom náš tým usilovně pracoval a my máme nejlepší odborníky na světě."

Ale cesta Discovery do montážní budovy byla dlouhá. Raketoplán se vrátil doKennedyho vesmírného střediska z kalifornské vojenské letecké základnyEdwards, kde přistál 21. srpna 2005 a kde byl měsíce v hangáru připravovánna další let.

Ilustrační foto...

Odborníci vyměnili 7 z 10 oken kokpitu a 5 104 proužků těsnící hmoty z celkových 15 000, tato těsnící hmota vyplňuje mezery mezi žáruvzdornými dlaždicemi pokrývajícími břicho raketoplánu. NASA doufá, že toto opatření zamezí vyčnívání proužků těsnící hmoty během letu, což je zvláště nebezpečné po opětovném vstupu do zemské atmosféry, kdy může dojít k nadměrnému zahřátí břicha raketoplánu.

Během mise STS-114 byl nucen Stephen Robinson ručně odstranit 2 takové vyčnívající proužky těsnící hmoty během výstupu do vesmíru.

Odborníci museli také opravit robotickou paži, která byla poškozena během série nehod, které přinutily vedení Kennedyho vesmírného střediska na čas přerušit veškeré práce a znovu zhodnotit bezpečnost personálu i techniky.

"Každá osoba pracující na tomto raketoplánu má velkou zodpovědnost," řekla Stilsonová a dodala, že se na nehodách promítla dlouhá přestávka mezi pracemi na raketoplánech po katastrofě Columbie. "Jsme si vědomi toho, že se kdykoliv nemusí cokoliv probíhat podle našich představ." Zároveň uvedla, že zbývá dokončit už jen drobnosti a Discovery může být přemístěn 19. května v ranních hodinách na startovní rampu 39B.

Mise STS-121 bude probíhat ve znamení posledního testování bezpečnosti raketoplánu, provedených oprav a modifikací před znovuobnovením výstavby Mezinárodní vesmírné stanice. Při startu bude testována upravená vnější palivová nádrž, ze které byla odstraněna izolační pěna, aby došlo k omezení odpadávání nebezpečných úlomků před dosažením oběžné dráhy. Úlomky izolační pěny proděravěly žáruvzdorný štít Columbie - všech 7 astronautů zahynulo během vstupu do atmosféry při návratu na Zem 1. února 2003.

Článek převzat z http://astronomy.cz

Jirka Domžal

| Zdroj: ISS@Astronomy IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Vesmírný týden 2005 / 24
Ilustrační foto...
Recenze: kniha Elegantní vesmír
Ilustrační foto...
O svícení 61
Ilustrační foto...
Další úlovek bratří Rutanů ze Scaled Composi
Ilustrační foto...
Instantní galerie 1
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691