Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Byl Triton uloven Neptunem?

Neptunův měsíc Triton se projevuje jednou zvláštností. Kolem své planety obíhá v opačném směru než ostatní měsíce. O objasnění této anomálie se vědci snaží již velmi dlouho, ale teprve nyní přišli s teorií, která je daleko reálnější než ty předešlé.

V květnovém čísle časopisu Nature zveřejnili Craig Agnor z University of California a Douglas Hamilton z University of Maryland novou teorii o původu Neptunova měsíce Tritonu. Vědci se pozastavují především nad tím, že měsíc obíhá svou mateřskou planetu v opačném směru než ostatní měsíce. Podle teorie kdysi Triton obíhal kolem Slunce v binární soustavě, tedy kolem společného těžiště s jiným tělesem. Když se dostal do blízkosti Neptunu, byl jeho gravitací odloučen od svého společníka a stal se družicí obřího Neptunu.

„My jsme našli pravděpodobné řešení toho, jak Triton přišel ke své zvláštní oběžné dráze“, řekl Agnor. Podle něj mohl tento mechanismus pracovat i jinde ve sluneční soustavě a lze jej použít pro vysvětlení dalších problémů nebeské dynamiky.

Ilustrační foto...

Triton na fotografii ze sondy Voyager 2.

Triton mohl původně obíhat Slunce společně s dalším tělesem jako dvojplanetka. Přirovnání můžeme hledat třeba v soustavě Pluto-Charon. I když je Charon oficiálně považován za měsíc Pluta, jejích poměr hmotností (8:1) je hodně malý, takže lze hovořit spíše o dvojplanetě.

V případě, že by se podobná soustava dvou těles dostala do blízkosti nějakého hmotného tělesa, mohlo by dojít k narušení vzájemných gravitačních účinků a soustava by byla roztrhána. Tento jev se označuje pojmem „výměnná reakce“ Zatímco jedno těleso by pokračovalo dál v letu sluneční soustavou, druhé z těles by se dostalo na oběžnou dráhu kolem onoho hmotného tělesa. Podobný osud zřejmě potkal i Triton. Jeho věčným věznitelem se stala planeta Neptun.

Fakt, že Triton obíhá Neptun v opačném směru, se kdysi vysvětloval dávnou srážkou s jiným Neptunovým měsícem. Taková srážka by ovšem musela být natolik velká, aby změnila směr oběhu, ale zase ne tak velká, aby měsíc zničila. Pravděpodobnost podobné události je mizivá. Druhou dříve uváděnou možností byl aerodynamický odpor plynového disku vytvořeného kolem Neptunu. Ani to ovšem není příliš pravděpodobné.

Nejnovější výzkumy uvádějí, že plných 11% těles Kuiperova pásu je binárních. Právě z tohoto pásu začínajícího za dráhou Neptunu mohl Triton přilétnout.

Zdroj: www.spaceref.com

Petr Kubala

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Vesmírný telefon
Ilustrační foto...
Našli astronomové obyvatelnou planetu?
Ilustrační foto...
Druhý díl multimediálního CD-ROMu Astro 2001
Ilustrační foto...
Portrét mrazivého zrodu
Ilustrační foto...
Výroční statistika projektu HOP
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691