Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Obloha padá na Měsíc

Každý den dopadne na Měsíc více než tuna meteoritů. Narozdíl od Země nemá Měsíc atmosféru, která by ho ochránila alespoň před menšími tělesy. Mohou být tyto meteority nebezpečné pro budoucí pilotované lety k Měsíci?

Na povrch Měsíce denně dopadají meteority různých velikostí, tvarů i původu. Od částeček kometárního prachu až po velké kusy, letící rychlostí až 160 tisíc kilometrů za hodinu. Měsíc není chráněn atmosférou, ve které by menší tělesa shořela, nebo byla zbrzděna a tak všechna tělesa dopadají plnou silou na lunární povrch.

Padající meteority naštěstí nikdy neohrozily posádky v programu Apollo. „Měsíční povrch má plochu zhruba stejnou jako Afrika. Pokud tedy rozložíte jejich dopady na tak velkou plochu, pravděpodobnost, že vás zasáhnou není vysoká“, říká Bill Cooke z Marshall Space Flight Center. Astronauti také tehdy na Měsíci pobývali vždy jen maximálně pár dní. „Šance, že by byli zasaženi během tak krátké doby byla opět velmi nízká“, dodává Cooke.

Ilustrační foto...

Buzz Aldrin umísťuje seizmometr při misi Apolla 11

V roce 2018 se chtějí USA na Měsíc vrátit na mnohem delší dobu a v plánu je rovněž vybudování stálé lunární základny. Pravděpodobnost, že někdo nebo něco dostane zásah meteoritem se tak zvětšuje. Zásah tělesem o velikosti několika milimetrů při plné rychlosti se přitom rovná zásahu granátem. Má se NASA tímto problémem zabývat? To teď chtějí vědci zjistit. Problémem je, že se neví přesné množství meteoritů, které za den na povrch Měsíce dopadne.

„Pro vyhodnocení rizik na Měsíci potřebujeme více dat“, říká Cooke. Vědci mají data ze čtyř seizmometrů umístěných na povrchu během programu Apollo. Tyto přístroje pracovaly až do vypnutí v roce 1977. Během několika let bylo zaznamenáno na 3 000 zemětřesení, 1 700 dopadů větších meteoritů a 9 pádů kosmických plavidel, které úmyslně narazily do Měsíce. Z 12 000 registrovaných událostí jich méně než polovina byla vysvětlená známými úkazy. Čím byla způsobena druhá polovina, ale nikdo přesně neví. Některé mohly být důsledky dopadu meteoritů.

Ilustrační foto...

Seizmická křivka po dopadu lunárního modulu Apollo 12 z 20.listopadu 1969.

Vědci se chtějí zaměřit především na data získaná při dopadu umělých těles na lunární povrch. Jednalo se o prázdné stupně čtyř lunární modulů (Apollo 12, 14, 15 a 17) a SIV-B stupně z pěti raket Saturn (Apollo 13, 14, 15, 16 a 17). V roce 1972 byl rovněž zaznamenán dopad asi tunového meteoritu severně od Mare Nubium. Dopad umělého tělesa a meteoritu jsou si velmi podobná, takže výzkum takovou metodou je správný.

Nyní je výpočetní technika na nesrovnatelně vyšší úrovni než v sedmdesátých letech a tak chtějí vědci z NASA data získaná seizmometry znovu analyzovat. Podle předpokladů půjde vybrat otřesy vyvolané objekty od 10 centimetrů a hmotnosti od 1 kg. Deseticentimetrový meteorit může při své velké rychlosti vytvořit kráter široký okolo dvou metrů. Podle současných modelů má takové těleso dopadnout asi 400 x ročně, tedy vícekrát než jednou denně. Výzkum má prokázat, zda tomu tak doopravdy je.

Také v budoucnu by měly být na Měsíci, ale také na Marsu rozmístěny seizmometry, které budou zjišťovat kolik kosmického materiálu dopadá na povrch těchto těles.

Zdroj: ciencia.msfc.nasa.gov

Petr Kubala

| Zdroj: ciencia.msfc.nasa.gov IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Nová hvězdárna Zlín
Ilustrační foto...
Instantní galerie 13 (STS-121)
Ilustrační foto...
Vesmírný týden 2005 / 8
Ilustrační foto...
Nebezpečí blízkozemních planetek?
Ilustrační foto...
Jak se pozná meteorit?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691