Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Moře na Titanu jsou písková

Ještě nedávno si vědci mysleli, že v rovníkových oblastech Saturnova měsíce Titanu by mohl být kapalný oceán. Nový radarový výzkum sondy Cassini ovšem odhalil moře písková. Vědci je přirovnávají k dunám na Zemi.

Radarová měření z průletu sondy Cassini okolo Titanu z loňského října ukázaly duny asi sto metrů vysoké v oblasti rovníku. Jedno z dunových polí je až 1 500 km dlouhé. „Je to bizardní“. Tyto fotografie připomínají radarové snímky Arábie nebo Namibie“, řekl Ralph Lorenz z americké Lunar and Planetary Laboratory.

Pozemský písek s tím na Titanu pochopitelně srovnávat nelze, ale procesy tvořící dunu jsou si zřejmě podobné. Dříve si vědci mysleli, že Titan je příliš daleko od Slunce na to, aby se v jeho atmosféře mohly tvořit silné větry vytvářející takové duny. Některé dřívější domněnky také hovořily o tom, že tmavé rovníkové oblasti jsou oceánem kapalného etanu. Nyní se ukazuje, že obří Saturn způsobuje v atmosféře Titanu větrné proudy. Právě tyto proudy mohou způsobovat vznik dun, neboť se vyskytují i blízko povrchu, narozdíl od těch při jejíchž vzniku hraje roli Slunce. Tyto domněnky utvrzuje i tvar dun. Je rovněž možné, že větry přinášejí z vyšších zeměpisných šířek tmavé usazeniny, které tvoří Titanův tmavý pás.

Ilustrační foto...

Radarový obraz Titanu. Velký kruhový útvar je kráter s názvem Guabonito o průměru 90 km.

Větry foukající na Titanu mohou dosahovat až půlmetru za sekundu. Třebaže je to jemný vítr, jeho síla je dost velká k formování dun. Písek na Titanu je méně hustý než na Zemi a jeho zrna jsou větší. Lze to spíše přirovnat ke kávové usazenině. Zda jsou tyto zrna tvořena organickou hmotou v tuhé fázi, vodním ledem nebo směsí obou je zatím záhadou. Dalším nevyřešeným problémem je vznik písku. Jednou z variant je, že metanový déšť erodoval částečky ledu ze skalního podloží.

Pozorování a modely ale ukazují, že mraky a déšť jsou na Titanu spíše vzácností. Na záběrech získaných sondou Cassini v lednu 2005 jsou patrné rokle, říční dna a kaňony. Je tak více než pravděpodobný zdejší občasný výskyt velkých bouří a povodní. Ty pak mohou stát u zrodu onoho písku.

Ilustrační foto...

Radarová fotografie oblasti s názvem Great Britain (Velká Británie)

Sonda Cassini okolo největšího Saturnova měsíce proletí během své mise ještě několikrát a tak další data mohou osvětlit některé z otázek. Definitivní odpovědi přinese až podrobnější výzkum Titanu v budoucnu. Ve hře je kupříkladu i výzkumný balon, pohybující se v atmosféře tohoto nesmírně zvláštního světa.

Zdroj:

www.spaceref.com

saturn.jpl.nasa.gov

Petr Kubala

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Slunce se probouzí z minima...
Ilustrační foto...
Obloha v prosinci
Ilustrační foto...
Příroda a světlo
Ilustrační foto...
Apophis 4 – Phoenix
Ilustrační foto...
Život na Marsu?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691