Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Zahájen kvalitnější výzkum zemské atmosféry

Tento pátek 28.dubna 2006 odstartovala z kosmodromu Vandenberg nosná raketa Delta 2 a vynesla do vesmíru dvojici satelitů pro špičkový výzkum zemské atmosféry a klimatu.

Dne 28.dubna v 10:02:16 SELČ začala na kalifornském kosmodromu Vandenberg pouť dvou vědeckých družic pro výzkum zemské atmosféry a klimatu. Asi hodinu po startu byla vypuštěna první z nich s názvem CALIPSO. O půlhodiny později se na orbitální dráhu dostala také druhá družice CloudSat.

Ilustrační foto...

Start nosné rakety Delta 2 dvojící družic CALIPSO a CloudSat.

CALIPSO

Americko-francouzská družice CALIPSO (Cloud-Aerosol Lidar and Infrared Pathfinder Satellite Observations) má za úkol systematický výzkum zemské atmosféry a to především studium vertikálního rozložení aerosolů a oblačnosti a velikosti ledových krystalků. Na palubě nese dvoufrekvenční laserový lokátor CALIOP, širokoúhlou kameru WFC a tříkanálový zobrazující infračervený radiometr IIR. Kamera WFC je schopna šíře záběru 61 km a prostorového rozlišení okolo 125 metrů. CALIPSO o hmotnosti 580 kg byla vyrobena ve Francii a USA a její životnost je plánovaná na 3 roky. Výhodou mise je, že její budoucí výsledky mohou být přímo konfrontovány s výsledky již fungující družice Aqua.

Ilustrační foto...

Kresba: družice CALIPSO na oběžné dráze kolem Země.

CloudSat

Americko-kanadská družice CloudSat o hmotnosti 700 kg je určena k meteorologickým a klimatologickým studiím a bude spolupracovat s družicí CALIPSO i dalšími. Na palubě nese jen jediný vědecký přístroj, kterým je radiolokátor CPR. Jeho úkolem je výzkum prostorové struktury oblačnosti ve výškách od 0 do 25 km.

Ilustrační foto...

Kresba: družice CloudSat na oběžné dráze kolem Země.

Obě nové družice jsou zapojeny do systému s označením „A-Train“. Jedná se o několik družic, které obíhají Zemi po stejné polární dráze ve výšce okolo 700 kilometrů v řadě za sebou. Kromě nováčku satelitů CALIPSO a CloudSat je součástí již zmíněná japonsko-brazilská Aqua (start 4.května 2002), francouzský PARASOL (start 18.prosince 2004) a Aura (start 15.července 2004). V roce 2008 ještě přibude šestá družice OCO. Všechny tyto družice mají velmi podobné úkoly – studium aerosolů a oblačnosti. Jejích cílem má být výzkum nejen krátkodobých, ale i dlouhodobých změn zemského klimatu.

Ilustrační foto...

Kresba: systém A-Train.

Zdroj:

www.jpl.nasa.gov

www.nasa.gov/cloudsat

www.nasa.gov/calipso

Petr Kubala

| Zdroj: JPL, NASA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Instantní galerie 10
Ilustrační foto...
Československý astronom 20. století
Ilustrační foto...
Sojuz TMA-10 u ISS
Ilustrační foto...
Odyssey u cíle!
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 29
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691