Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Krušné počátky planety Merkur

Nejen Země ale také Merkur to ve svých začátcích neměl lehké. Nejnovější počítačová simulace ukazuje, že se Merkur srazil s větším tělesem. Vyvržený materiál pak zřejmě doputoval i na formující se Zemi.

Nejnovější počítačová simulace ukazuje osud materiálu, který byl vyvržen po střetu Merkuru s planetkou před 4,5 miliardami lety. Simulace se zaměřila na osud materiálu, který byl nárazem katapultován do vesmíru a mohl doputovat až na Venuši nebo i Zemi. „Velkou kolizí“ by se také dala vysvětlit neobvykle vysoká hustota první planety sluneční soustavy. Merkur obsahuje až nečekaně mnoho železa, a proto se vědci domnívali již dříve, že Merkur potkalo v minulosti ne zrovna příjemné setkání s planetkou. Důkaz nyní přinesla počítačová simulace, jejíž výsledky byly zveřejněny počátkem dubna.

Ilustrační foto...

Planeta Merkur

Dr. Horner a jeho kolegové z Univerzity v Bernu vytvořili dvě počítačové simulace. Díky velké rychlosti, kterou se planetka srazila se zárodkem dnešní planety Merkur, bylo do vesmíru vystřeleno obrovské množství materiálu. První simulace studovala nejen samotnou kolizi, ale také chování vystřeleného materiálu bezprostředně po události. Druhá animace sledovala osud materiálu po dobu mnoha milionů let a jeho pouť vesmírem. Katapultované částečky o různých velikostech dopadly zpět na Merkur, nebo se dostaly do mezihvězdného prostoru, ale také shořely v blízkosti Slunce a dopadly na některou z planet. Kolik materiálu kam putovalo záviselo na tom, kde se Merkur nacházel v době kolize a na úhlu srážky. Gravitační teorie předpokládaly, že větší část vyvržených kusů dopadla zpět na Merkur, současná simulace ukázala, že by to vyžadovalo až 4 miliony let pro polovinu materiálu. Určité množství rovněž doputovalo až k zárodku dnešní Země a dopadlo na její povrch. Podle odhadů to mohlo být až 1,65.10^19 kg.

Ilustrační foto...

Obrázek ukazuje situaci krátce po kolizi. Červená barva ukazuje „jádro“ tvořené železem. Modrá barva značí plášť z křemičitanů.

Ilustrační foto...

Obrázek ukazuje situaci asi 8 minut po kolizi. Červená barva ukazuje „jádro“ tvořené železem. Modrá barva značí plášť z křemičitanů.

Ilustrační foto...

Obrázek ukazuje situaci asi 3 hodiny po kolizi. Červená barva ukazuje „jádro“ tvořené železem. Modrá barva značí plášť z křemičitanů.

Podobná událost také ve stejné době potkala formující se Zemi. Těleso o velikosti asi Marsu tehdy zřejmě nemělo nic lepšího na práci, než si to namířit na naši budoucí planetu. Následkem velké kolize došlo rovněž k vyvržení velkého množství materiálu, ze kterého se následně zformoval náš Měsíc.

Zdroj:

www.mercurytoday.com

Petr Kubala

| Zdroj: mercurytoday.com IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Česká jména na odvrácené straně Měsíce
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 80
Ilustrační foto...
Týden s Vesmírem 8
Ilustrační foto...
Letní obloha je krásná!
Ilustrační foto...
Žeň objevů 2003 - Díl C
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691