Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Rozpadající se kometa 73P

V tomto článku se zaměříme především na novinky, které přinesla pozorování komety 73P/Schwassmann-Wachmann 3 v dubnu 2006. Najdete zde rovněž ukázku fotografií od dalekohledů nejvýkonnějších až po fotografie zcela amatérské.

Přehled úvodem

Zatímco v roce 1990 byla při průletu kolem Slunce pozorována jako jediná kometa,v následujícím návratu v roce 1995 se rozpadla na tři části. Zároveň tehdy došlo k výraznému zjasnění oproti předchozímpředpokladům.
S napětím očekávaný návrat v roce 2001 přinesl pohled na tři kometky, nejjasnější označené C a B.Rok 2006 můžeme považovat za nejzajímavější. Jednak proto, že komety proletí velice blízko kolem Země (asi 12 mil. km 12. května),jednak proto, že v tomto roce bylo pozorováno nejvíce úlomků této komety. Některé se navíc rozpadají doslova před našima očima. Nejjasnější jsou dva fragmenty, označené C a B, další slabší fragmenty dosažitelné amatérsky jsou nejspíš G a R.Je třeba upozornit, že na všechny označené fragmenty již nestačí ani abeceda a používají se další předem dohodnuté kombinace, počínaje AA a konče nyní BM.

Ilustrační foto...

24. 4. 2006, M. Gembec, fragmenty C a B v souhvězdí Severní koruny. Canon EOS 300D + Sigma 4/135 mm, 1600 ISO. Složeny dva snímky vedle sebe (každý vznikl zprůměrováním 2 expozic po 150 s).

Snímky amatérů

K zachycení této komety nebyla v dubnu potřeba žádná extrémní technika, stačil i obyčejný fotoaparát. Jenže to by nebylpříliš hezký snímek. Nejjasnější fragment C by se jevil jako nenápadná hvězdička, možná poněkud obklopená mlžinkou. Lépe na tom byli ti, co použili delší ohnisko a několikaminutové expozice. Mezi takové snaživce patřím i já, jak je možné vidět na první fotografii fragmentů v souhvězdí Severní koruny. Z mého pohledu ideální amatérské fotografie však vytvořili ti,kteří použili delšího ohniska, jaké nabízí nejrůznější dalekohledy umístěné na rovníkové montáži s pohonem.

Ilustrační foto...

25. 4. 2006, Jan Špulák, fragment C. Upravený Canon EOS 10D + Newton 200/800 mm, 800 ISO, expozice 6x5min (kometa mírně protáhlá vlastním pohybem při každé z 5 min expozic, stačí i 2 min!). Snímek složen na kometu, proto hvězdy vypadají jako čárky (z teček).

Ilustrační foto...

26. 4. 2006, Martin Myslivec, fragment B. Upravený Canon EOS 300D + Newton 210/1000 mm, MPCC komakorektor, CLS filtr, 1600 ISO, expozice 11x5 min (se negativně podepsala na mírném rozmazání komety jejím vlastním pohybem). Hvězdy jsou zobrazeny jako čárky, protože snímek je složen na kometu.

Profesionální fotografie

Mezi profesionální fotografie by šly sice zařadit i snímky zdatných amatérů, ale já se zaměřím na snímky pořízené přes opravdu veliké dalekohledy. Výhodou těchto dalekohledů je možnost přímého pohledu na rozpadající se kometky, ale i snímkováníslabších fragmentů za hranicí dosažitelnou amatérsky (tím myslím především sledování fragmentů za hranicí 20 mag). Také u násse lze s takovými pozorováními setkat, což jistě nepřekvapí čtenáře stránek komety.cz, kde najdeme snímky mnoha fragmentůpřes kleťský 1,06-m dalekohled KLENOT.

Z internetových zdrojů jsem dále vybral snímky ještě většími přístroji. Kometě 73P se pravidelně věnuje např. Eric Christensen na Mt. Hopkins (měření pozic mnoha fragmentů) a Carl Hergenrother, který využíval nejprve 1,2-m dalekohledna Mt. Hopkins a později dokonce 1,8-m dalekohled VATT na Mt. Grahamu. Ze snímků bylo patrné, jak se postupně štěpí fragmenty B a G,zatímco C zůstává zřejmě celistvý beze změn.

Ilustrační foto...

18. 4. 2006, Carl Hergenrother, 1,2-m SAO Telescope na Mt. Hopkins. Fragment B je zde vidět po rozpadu na mnoho kusů. Slouží také pro porovnání ke snímku HST.

Ilustrační foto...

27. 4. 2006, Porovnání fragmentů C, B a G, Carl Hergenrother, 1,8-m VATT na Mt. Graham. Fragmenty B a G zde vidíme nádhernědetailně, částečně rozpadlé na mnoho malých kousků.

Nejlepší fotografie přísluší nejlepším současným dalekohledům. První opravdu detailní pohled na kometu přišel z Chile, kde se na fragment B zaměřil 8,2-m dalekohled Kueyen (jeden ze čtyř dalekohledů VLT/ESO).

Ilustrační foto...

23./24. 4. 2006, fragment B, přístroj FORS1 8,2-m dalekohledu Kueyen / VLT / ESO.

To nejlepší na závěr. Všem jistě spadla čelist při pohledu na snímek HST pořízený již 18. dubna, tedy v době, kdy byly fragmenty ještě velmi blízko u sebe. Opět se ukazuje, jak nenahraditelný je tento vesmírný teleskop, o průměru "pouhých" 2,4 m, jehož osud je velmi nejasný.

Ilustrační foto...

18. 4. 2006, fragment B a G, přístroj ACS dalekohledu HST.

Co se bude dít dál? Kometky se nyní pohybují velmi rychle po obloze, neboť jejich vzdálenost od Země je již velice malá.Fragmenty C a B jsou nejjasnější a jsou v dosahu triedrů od průměru cca 50 mm. Brzy by měly být na hranici viditelnosti pouhým okem. Na obloze začne zářit Měsíc a tak období nejlepší viditelnosti připadá na první květnové dny. Jestliže se nějaký fragmentbude dále rozpadat, bude chvíli o něco jasnější. Tak je tomu právě v posledních dubnových dnech u fragmentu B. Pokud by sepodobný scénář udál u nejjasnějšího fragmentu C, bylo by to ještě mnohem zajímavější, ale snad se nikdo nenudí už teď.Je docela fajn, že nás kometky nakonec kousek minou, i když většina úlomků by i tak průlet atmosférou nepřežila, tak jsou malé.

Snad vás tedy článek potěšil a vyburcoval se na kometky také podívat, popřípadě ještě lépe je vyfotit. Abyste věděli,kde najít aktuální informace a polohy fragmentů 73P, odkazuji na jeden zahraniční web.

Zdroje:

Astronomické události Martina Gembece

Fotografie Martina Myslivce

Observations of 73P-B (1,2-m SAO Telescope)

Observations of 73P (1,8-m VATT)

VLT Takes Images of Disintegrating Comet 73P/Schwassmann-Wachmann 3

Hubble Provides Spectacular Detail of a Comet's Breakup

Martin Gembec

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Titan - díl třetí (Je na Titanu oceán?)
Ilustrační foto...
Aktivace služby IAN alerty
Ilustrační foto...
Československý astronom 20. století
Ilustrační foto...
Instantní galerie 13 (STS-121)
Ilustrační foto...
Start Cassini odložen
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691