Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Když se rodí obři

Ojedinělou fotografii zachycující rodící se obří hvězdy zveřejnili evropští vědci. Ti vycházeli z dat pořízených družicí ISO.

Družice ISO (Infrared Space Observatory) pracující v infračervené oblasti spektra zachytila vznik hvězd, které svítí 100 000 krát více než naše Slunce. Tento objev dovolí astronomům lépe pochopit příčiny a průběh vzniku takovýchto masivních hvězd. Pozorování těchto objektů je nesnadné, neboť bývají schovány za hustými plynnými a prachovými mračny, ve kterých vznikají. Infračervené záření je tak nejlepší metodou pro jejích výzkum. Vědci zachytili oblast, ve které jsou předpoklady pro vznik minimálně jedné masivní hvězdy.

Ilustrační foto...

Infračervený pohled na oblast s označením ISOSS J18364—0221 pomocí družice ISO.

Družice ISO během let 1995 až 1998 udělala několik tisíc fotografií nejrůznějších vesmírných objektů. Vědci z německého Max-Planck-Institut für Astronomie prošli tyto fotografie a našli možné oblasti, kde by mohly masivní hvězdy vznikat. Své závěry zveřejnili v časopise The Astrophysical Journal.

Ilustrační foto...

Dvě oblasti zachycené pomocí dalekohledu Calar Altar (3,5 m) v říjnu 2003 a červnu 2004. Bílé obrysy značí chladný prach. Zelenou barvou jsou označeny oblasti molekulového vodíku.

První oblast má teplotu 16.5 K (–256.5°C) a její hmotnost je asi pětasedmdesátkrát větší než je hmotnost Slunce. Druhá oblast má teplotu kolem 12K (–261°C) a hmotnost 280 Sluncí.

Astronomové chtějí ve výzkumu pokračovat pomocí japonské družice ASTRO-F a také pomocí teleskopu Herschel, který bude vypuštěn v roce 2008. Herschel bude mít průměr zrcadla 3,5 m a bude pracovat rovněž v oboru infračerveného záření. Výzkum těchto hvězd může pomoci při studiu velmi vzdálených objektů ve vesmíru a vzniku galaxií.

Petr Kubala

| Zdroj: ESA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Speciální astronomické vzdělávání
Ilustrační foto...
Stručně z kosmonautiky IX
Ilustrační foto...
STS-124: Let Discovery k ISS
Ilustrační foto...
Instantni pozorovatelna 72
Ilustrační foto...
Můj největší životní zážitek
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691