Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Pozorování částečného zatmění Slunce

Zajímavé pozorování nám došlo ze Základní školy v Jirkově. Jsme moc rádi, že se i na základních školách najdou učitelé takto zapálení pro astronomii, kteří jsou ochotni se o své znalosti a nadšení podělit s žáky.

Česká republika má velmi dobré jméno v zahraničí i díky úspěchům našich astronomů pracujících nejen doma, ale i v zahraničí. Naši odborníci se mimo jiné podílejí na konstrukci a výrobě některých měřících přístrojů pracujících na zahraničních satelitech, a tak úspěšně přispívají ke zkoumání vesmíru, jehož jsme nedílnou součástí. Česká republika má mimo jiné i jednu z nejširších sítí hvězdáren a planetárií. Astronomii se v naší zemi věnuje řada astronomů profesionálů a tisíce amatérských pozorovatelů. Zlaté české ručičky, pod odborným vedením hvězdárny v Rokycanech, si dokáží vybrousit vlastní zrcadlo a v některých případech úspěšně zvládnou i výrobu samotného astronomického dalekohledu. Zájem o astronomii je potřeba podchytit již u těch nejmladších. Proto zcela právem je část učiva fyziky na základní škole vyhrazena astronomii. Česká astronomická společnost při každoroční fyzikální olympiádě pořádá samostatnou část -- astronomickou olympiádu. Zájem o účast je značný. Ze dvou školních kol do celostátního kola postupují jen ti nejlepší.

Ilustrační foto...

K popularizaci astronomie mezi dětmi přispívají i mimořádné a zajímavé akce. V rámci vyučování astronomie jsme 2. března 2006 navštívili planetárium a hvězdárnu v Teplicích (nedaleké pěkné planetárium v Mostě je totiž od ledna 2006 pro veřejnost uzavřeno). Pod umělou hvězdnou oblohou jsme měli možnost zhlédnout krásu noční oblohy. Díky značnému světelnému znečištění, které máme v našich městech, přicházíme o tento překrásný pohled do hlubin vesmíru. Tento kouzelný až magický pohled do vesmíru se nám snaží vynahradit dva vyučující fyzikové na naší škole. Pod jejich vedením v jedné z učeben pomalu vzniká „naše“ malé planetárium. Ale jen nadšení těchto učitelů fyziky nestačí. Proto bychom moc přivítali pomoc sponzorů, abychom mohli pokračovat v budování této velmi zajímavé učebny. Sponzorům bychom v učebně za odměnu trvale umístili jejich jména a naše poděkování.

Ilustrační foto...

Další zajímavá astronomická akce na naší škole proběhla ve středu 29. března tohoto roku. Stali jsme se svědky částečného zatmění Slunce. Pod vedením našeho učitele fyziky Jaroslava Landy DiS jsme začali připravovat pozorování tohoto zajímavého úkazu pro spolužáky, vyučující a další zaměstnance naší školy. Po celou dobu přípravy pozorování nás provázelo nevlídné počasí. Vysoké teploty a déšť způsobily, že hladiny řek začínaly nebezpečně stoupat a lidé, stejně jako naši předci, začali vyhlížet Slunce s nadějí na změnu počasí k lepšímu. Ani ve středu ráno tomu nebylo jinak. Ranní zatažená obloha opět nedávala naději na úspěch. Celá příprava pozorování zajímavého přírodního úkazu mohla být zbytečná. Během dopoledne došlo k nečekané a příjemné změně. Obloha se začala protrhávat a mezi mraky začaly vykukovat hřejivé paprsky naší životadárné hvězdy. Přesně podle plánu jsme zahájili přípravy samotného pozorování tak, abychom celou událost mohli sledovat od okamžiku prvního kontaktu Měsíce se Sluncem. Připravili jsme nástěnky s podrobným popisem zatmění Slunce. Z internetu jsme si mimo jiné zkopírovali i mapky, na kterých jsme zájemcům mohli ukázat, v kterých místech na Zemi mohou lidé pozorovat úplné zatmění Slunce. Pás úplného zatmění Slunce je široký jen 183 km. Po obou stranách tohoto pásu do vzdálenosti několika stovek kilometrů mohou lidé pozorovat jen částečné zatmění Slunce. V tomto prostoru ležela i naše Česká republika.

Ilustrační foto...

Na našem pozorovacím stanovišti se postupně střídaly děti spolu se svými vyučujícími. Sluníčko jsme pozorovali přes svářecí skla a pomocí projekce přes dalekohled. Možnost pozorovat částečné zatmění Slunce využili i ostatní zaměstnanci naší školy. Pohled na neúplný sluneční disk se totiž tak často nevidí. Asi ve 12:48 hod LSEČ byla zakryta největší část Slunce. Stihli jsme pořídit několik málo fotografií. A sluneční disk se začal opět pomalu zvětšovat. Střídaly se další třídy spolužáků a vyučujících a pomalu končilo představení. Rychle postupující šedivé mraky začaly zatahovat oponu nádherného vesmírného představení. Pomalu jsme se vraceli k běžným denním činnostem. Měli jsme radost, že jsme pouze pomocí vlastních omezených prostředků dokázali připravit pro naše mladší sněženky, broučky, spolužáky a ostatní zaměstnance školy pěknou a dle ohlasu i zajímavou akci. Slova poděkování byla pohlazením za poctivou přípravou s nejistým koncem.

Ilustrační foto...

Při vyučování informatiky jsme se spolu s panem učitelem Landou podívali na fotografie, které na internet umístili nejen astronomové. I my jsme umístili námi pořízené fotografie z částečného zatmění Slunce na internetové stránky předmětu fyzika (http://web.2zsjirkov.cz/~cermakl/). Zároveň pan učitel Landa se svým kolegou panem učitelem Mgr. Lukášem Čermákem v časných ranních hodinách odeslali naše snímky na celosvětově uznávaný astronomický server Spaceweather (http://www.spaceweather.com/). Na těchto stránkách jsou mimo jiné postupně zveřejňovány snímky pořizované z průběhu částečného i úplného zatmění Slunce v různých státech světa. Dále jsme snímky odeslali na oblíbené a velmi známé astronomické servery v České republice IAN (http://www.ian.cz), APO (http://www.astronomie.cz) a České astronomické společnosti (http://www.astro.cz/), včetně místních deníků a týdeníků. Díky moderní komunikační a projekční technice, kterou na naší škole využíváme při vyučování fyziky a informatiky se můžeme podělit o své zážitky a fotografie. Jsme v devátém ročníku a ze školy si mimo jiné odneseme i vzpomínku na pěknou a zajímavou astronomickou akci.

Ilustrační foto...

Hezký den a pěkné Sluníčko Vám všem přeje 9. D paní učitelky Mgr. Jany Novotné ze 2. základní školy v Jirkově Studentské ul.

redakce

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Stručně z kosmonautiky XXV
Ilustrační foto...
Návod na použití vesmíru IX
Ilustrační foto...
Když se rodí obři
Ilustrační foto...
Jak vypadá neutronová hvězda?
Ilustrační foto...
Alergie na měsíční prach
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691