Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Přežije Spirit zimu na Marsu?

Již dva roky a tři měsíce pracuje na povrchu Marsu americké vozítko Spirit. Přestože primární část mise skončila již před dvěma lety, výborný stav Spiritu i jeho dvojčete Opportunity dovolil misi obou roverů prodloužit. Nyní ale čeká Spirit tvrdá zkouška, protože se blíží marsovská zima a Spirit má pokažené jedno z kol.

Dne 13.března došlo k poruše pravého předního kola a vozítko tak musí jezdit s pěticí zbývajících kol a to ještě pozpátku. Spirit doslova bojuje s časem. Jeho úkolem je dostat se na bezpečné zimoviště, kde by sluneční panely byly nasměrovány na Slunce tak, aby dodávaly maximum energie. Slunce se v době zimy nachází nízko nad obzorem, takže Spirit jí musí přečkat na nějakém severním svahu, aby měl dostatek energie.

Ilustrační foto...

Ilustrační foto...
Stopy zanechané koly Spiritu

Dostat Spirit do bezpečí je nyní důležitější než věda, prohlásil šéf projektu John Callas. Díky poruše kola a prokluzování kol, které činí někdy až 70% se Spirit pohybuje po povrchu jen velmi špatně. Vše komplikuje také povrch, který je v těchto místech velmi sypký, což je rovněž vidět na prvních dvou obrazcích. Testy motoru pravého předního kola ukázaly, že pohon nefunguje při žádné úrovní napětí, takže napájení motoru je nejspíše nenávratně přerušeno. Téměř z jistotou můžeme dnes říct, že motor je nadále nepoužitelný a Spirit se bude muset pohybovat jen s pěti koly.

Ilustrační foto...
Mapa ukazuje svahy v okolí Spiritu. Modré oblasti jsou nejvhodnější pro přezimování, neboť mají největší sklon k severu. Zelené oblasti jsou také vhodné k přečkání zimy.

Naděje přišla počátkem dubna, kdy prokluzování kol činilo jen 11%. Vědci také z důvodů špatného technického stavu a terénu vybrali nové místo přezimování. Původně měl Spirit přečkat zimu na severním svahu kopce „McCool Hill“, ale nyní bylo vybráno nové místo s názvem „Low Ridge Haven“. Terén v tomto místě je taktéž nakloněn k severu. Spirit, který na Marsu přistál 4.ledna 2004 zatím najel po povrchu více než 6 800 metrů.

Ilustrační foto...
Mapa okolí současné polohy Spiritu. Modré oblasti jsou níže položeny, červené jsou výše položené (svahy a vrcholy). Na snímku je také dráha Spiritu v období solu 767 až 792.

Odkazy

Co nového u roverů? (článek z 19.března)

Stránky projektu

Petr Kubala

| Zdroj: NASA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Vesmírný týden 2005 / 13
Ilustrační foto...
Stará láska nerezaví
Ilustrační foto...
Tyflografika užitá při astronomickém vzděláv
Ilustrační foto...
Příběh nesmrtelných poutníků -- díl pátý
Ilustrační foto...
Ocenění Zdeňka Kvíze
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691