Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

První eurofota Venuše

Evropská kosmická sonda Venus Express zahajuje výzkum druhé planety sluneční soustavy, která je často nazývána sestrou Země. Venus Express pořídil ve středu, pouhý den po navedení na oběžnou dráhu, první fotografie.

První „evropské“ fotografie Venuše byly pořízeny ve středu 12.dubna 2006, tedy den po navedení sondy na oběžnou dráhu kolem Venuše. Venus Express se na planetu podíval pomocí dvou přístrojů. Prvním z nich je kamera VMC (Venus Monitoring Camera). Jedná se o širokoúhlou vícekanálovou kameru, která pracuje v ultrafialovém, blízkém infračerveném a viditelném spektrálním oboru. Druhým přístrojem je zobrazující spektrometr VIRTIS (Visible and Infrared Thermal Imaging Spektrometr), který pracuje v infračerveném a viditelném oboru spektra.

Ilustrační foto...
Obr.1: Sonda Venus Express na oběžné dráze kolem Venuše (kresba ESA)

Fotografie ukazuje oblast jižní polokoule pomocí spektrometru VIRTIS. Vědci jsou nadšení především zachycením tmavého víru, který se nachází téměř přímo nad jižním pólem. Podobné atmosférické struktury byly objeveny rovněž na severním pólu, ale jejích existence na jižním pólu byla zatím pouze předpokládaná. Poté co se sonda dostane blíže k Venuši, budou moci vědci prozkoumat dynamickou a nepropustnou atmosféru mnohem detailněji. Fotografie byla pořízena z výšky 206 452 km.

Obrázek napravo v načervenalých nepravých barvách je pořízen přes infračervený filtr. Na obrázku jsou mraky, které se nacházejí ve výšce asi 55 km nad povrchem planety. Tmavší oblasti jsou hustá oblačnost, naopak světlejší je řídká oblačnost.

Ilustrační foto...
Obr.2: Oblast jižní polokoule zachycena pomocí spektrometru VIRTIS

Ilustrační foto...


Obr. 3: Ultrafialový pohled na Venuši pomocí přístroje VMC

Korekce dráhy sondy pokračují i nadále. Dne 7.května bude Venus Express obíhat kolem Venuše po protáhlé eliptické dráze ve výšce 250 až 66 000 km s oběžnou dobou 24 hodin.První evropská sonda k Venuši odstartovala 9.listopadu 2005 z kosmodromu Bajkonur a na oběžnou dráhu kolem planety byla navedena 11.dubna 2006. Hlavním úkolem sondy Venus Express bude studium atmosféry Venuše. Výzkum planety bude probíhat z oběžné dráhy po dobu asi 500 dní. Provozovatelem sondy je Evropská kosmická agentura (ESA).

Ilustrační foto...
Obr. 4:Ultrafialový pohled na Venuši v nepravých barvách pomocí přístroje VMC

Související články

Venus Express u cíle

Venus Express odstartoval

Evropa se chystá k Venuši

O minulých sondách, které zkoumaly Venuši se dočtete v Historii dobývání Venuše, který byl součástí seriálu Historie dobývání vesmíru. Adresy jednotlivých dílů naleznete na stránkách autora.

Petr Kubala

| Zdroj: ESA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Stardust – test vyšel na dvě stě procent
Ilustrační foto...
Jak se pozná meteorit?
Ilustrační foto...
Hypernova na vlastní oči
Ilustrační foto...
Kde je Vulkán?
Ilustrační foto...
Evropská noc vědců 2006
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691