Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Venus Express u cíle

Ve středu 9. listopadu 2005 odstartovala z Bajkonuru v Kazachstánu evropská sonda Venus Express a v úterý 11. dubna 2006 dosáhla svého cíle.

Před cílem

První evropská sonda k Venuši v úterý ráno provedla padesátiminutový zážeh motorů, aby snížila svou relativní rychlost (29000km/h) vůči Venuši natolik, že bude zachycena její gravitací. Tento kritický manévr bude potřeba vykonat s vysokou přesností, neboť na něm závisí úspěch mise. Na tento manévr spotřebuje sonda 70% svých zásob pohonných hmot!

U cíle

Kolem Venuše bude sonda obíhat 500 pozemských dnů. Hlavním jejím cílem bude studium Venušiny atmosféry (pozn. 1), v níž je vysoký obsah skleníkových plynů. Díky silnému skleníkovému efektu panují na povrchu Venuše extrémní povětrnostní podmínky: průměrná teplota 467°C – což je více než je teplota tání olova; tlak na povrchu je 93 vyšší než na Zemi. Cílem mise je vnést světlo do tohoto světa, který je v mnohém tak podobný tomu našemu, co se velikosti, hmotnosti a složení týče. Pokud se všechny manévry povedou bude sonda obíhat kolem Venuše po eliptické dráze.

Očekávání

Vědci si od sondy slibují mnohé (a nejen asi pouze vědecké výsledky, ale také zvýšení prestiže pro Evropu a její kosmický program). Především studium dějů probíhajících v její atmosféře a skleníkového efektu, který je pro nás doslova životní otázkou. A v tomto ohledu nám může Venuše sloužit jako model i pro zemskou atmosféru. Přístroje na palubě Venus Express pak slibují, že nám poskytnou informace o složení atmosféry, jejím teplotním profilu a její cirkulaci. Zároveň si vědci slibují od mise, že jim zodpoví na otázku proč Venušina atmosféra rotuje rychleji než planeta sama. Sonda bude také studovat víry ve Venušině atmosféře nad severním pólem.

Pozn. 1.: hlavní složku Venušiny atmosféry tvoří: 96% CO2, 3% N2, oproti pozemské atmosféře, kde hlavní složku tvoří ze 77% dusík a z 21% kyslík.

Štěpán Ledvinka

| Zdroj: ESA IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Můžeme sondu odepsat?
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 59
Ilustrační foto...
Apophis 4 – Phoenix
Ilustrační foto...
Odklad mise k HST, dalekohled opět v provozu...
Ilustrační foto...
Největší český dalekohled sleduje supernovu v
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691