Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Měsíc za letního slunovratu

Úplněk, který připadl na pátek 16. června letošního roku, nastal pouhé čtyři dny před letním slunovratem. Měsíc byl tudíž nízko nad obzorem a mohl se zdát mnohem větší než obvykle. Proč?

Ilustrační foto...Jistě si vzpomínáte na chladné zimní noci, za kterých úplňkový Měsíc zářil vysoko na vybledlé obloze. Nyní, v době nadcházejícího léta se situace obrátila. Letní úplněk se škrábe stejně nevysoko nad obzor jako zimní Slunce -- z našich zeměpisných šířek se nedostane výše než 30 stupňů nad obzor.

Pokud se vám však v nadcházejících nocích měsíční světlo vkrade až do ložnice, možná se zároveň bude zdát mnohem větší než obvykle. Není třeba mít žádný strach, neboť se jedná pouze o psychologický klam -- i když velmi dokonalý.

Skutečně, nejen Měsíc ale i Slunce se nám jeví u obzoru větší, než když se vyhoupnou výše. Jedno z nejpopulárnějších vysvětlení tohoto klamu přinesli psychologové Kaufman a Rock v roce 1962. Přišli s názorem, že Měsíc nízko nad obzorem se zdá zásluhou blízkých předmětů (domy, stromy, kravín apod.) vzdálenější. Trochu to možná odporuje zdravému rozumu (jsme zvyklí, že předměty vzdálenější jsou menší), ale právě tento jev údajně zapříčiňuje větší vzhled Měsíce u obzoru.

Ilustrační foto...Tento paradox možná objasní klam s kolejnicemi, který v roce 1913 popsal Mario Ponzo (viz. obrázek). Horní žlutá příčka se nám jeví jako mnohem větší, i když ve skutečnosti jsou obě žluté úsečky naprosto stejně dlouhé. Ta vzdálenější vypadá delší díky ostatním příčkám, které jsou blízko ní. Podobným způsobem se dá vysvětlit i iluze velkého Měsíce.

Uvedené vysvětlení je však jen jedním z mnoha. Tato domněnka totiž nevysvětluje zážitky pilotů létajících se svými stroji ve velkých výškách, kteří tomuto klamu rovněž podléhají. Znamená to, že iluze velkého Měsíce nemůže být způsobena jen přítomností objektů u obzoru, protože letci z velkých výšek žádné takové objekty vůbec nevidí. Dr. Carl Wenning z Illinois State University a mnoho dalších (např. Zdeněk Mikulášek v Záludných otázkách z astronomie) proto přisuzují vznik tohoto klamu skutečnosti, že se nám obloha jeví spíše jako mírně vypouklý cylindr než polokulová plocha a objekty nízko u obzoru se zdánlivě promítají na větší plochu oblohy. S jinou, zcela odlišnou myšlenkou k vysvětlení tohoto jevu pak přišel prof. Don McCready's.

Aby toho nebylo, červnový úplněk byl možná také mnohem barevnější. Průchod jeho měsíčního světla nízkými vrstvami zaprášené atmosféry totiž způsobilo jeho odmodrání, takže se zbarvil do růžova či oranžova. Jack Horkheimer z Miami Museum of Science a Space Transit Planetarium soudí, že právě od zamilovaného zabarvení červnového Měsíce pochází pojem honeymoon (česky líbánky). Proto je také zároveň červen tradičně měsícem, ve kterém se odehrává nejvíce svateb. Takže pozor na červnový Měsíc!

Pavel Gabzdyl

| Zdroj: Podle NASA Science News IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Leonidy jsou když ;)
Ilustrační foto...
Tisícročná haluška - díl první
Ilustrační foto...
Soutěž IAN o triedr a další ceny
Ilustrační foto...
Má cenu fotit digitálně?
Ilustrační foto...
Jak věci pracují aneb mají Iridia zpoždění?
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691