Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Stručně z kosmonautiky XIX

...aneb ohlédnutí za březnem v kosmonautice: Sojuz odstartoval * MRO na oběžné dráze kolem Marsu * Událost dubna – první evropská sonda u Venuše * Progress 19 se odpojil / Sojuz přemístěn * Nový úkol pro Stardust? * Pioneer 10 mlčí * Projekt Dawn zrušen a obnoven * New Horizons pokračuje v letu * Co nového u prstenců? * Opravdu kuriózní neúspěšný start * Co nového na Marsu?

Sojuz odstartoval

Ruská kosmická loď Sojuz TMA-8 odstartovala z kosmodromu Bajkonur 30.března ve 4:30 SELČ. Na palubě lodi byla nová posádka Mezinárodní kosmické stanice (ISS) s pořadovým číslem 13 ve složení Pavel Vinogradov a Jeffrey Williams a také první brazilský astronaut Marcos C. Pontes. Ke spojení se stanicí došlo v sobotu 1.dubna. Zpět na Zemi se Pontes vrátí v Sojuzu TMA-7 společně se současnou posádkou stanice 8.dubna. Související článek: ISS v rytmu samby.

Ilustrační foto...

Expedice číslo 13 a první brazilský astronaut

MRO na oběžné dráze kolem Marsu

Americká sonda Mars Reconnaissance Orbiter byla úspěšně navedena na oběžnou dráhu kolem Marsu a pořídila také první fotografie planety. Více informací v samostatných článcích a na stránkách projektu:

MRO pořídil první fotografie

MRO na oběžné dráze kolem Marsu

Událost dubna – první evropská sonda u Venuše

První evropská sonda k Venuši s názvem Venus Express bude již za pár dní navedena na oběžnou dráhu kolem druhé planety sluneční soustavy. Vědci již v posledních dnech dokončili testování všech přístrojů a začali se připravovat na klíčovou část mise – navedení sondy na oběžnou dráhu kolem Venuše, kde má sonda provádět po dobu 500 pozemských dní výzkum planety. Sonda bude na orbit navedena 11.dubna a na stránkách projektu již běží odpočítávání. Po několika dnech manévrů bude dosaženo oběžné dráhy ve výšce 250 až 66 000 km. Vědecká měření mají začít počátek letošního června.

Problémy

Venus Express již nějaký čas trápí problémy planetárního fourierovského spektrometru PFS (Planetary Fourier Spectrometer). Tento infračervený spektrometr má sloužit k vertikální sondáží Venušiny atmosféry. Při prvních testech přístroje v prosinci 2005 se žádné problémy nevyskytly. Později se zjistilo, že se skener přístroje se zablokoval v uzavřené poloze uvnitř přístrojové skříně. ESA se sice snažila problém vyřešit, ale bezvýsledně. S největší pravděpodobností je příčina v zablokování rotačního pohybu mechanismu souvisejícího s nízkou vnitřní teplotou. Další neúspěšný pokus proběhl 16. března za jiných teplotních podmínek. Vědci se pokusí situaci vyřešit až po navedení sondy na oběžnou dráhu kolem planety. Podrobnosti na stránkách projektu .

Ilustrační foto...

Progress 19 se odpojil / Sojuz přemístěn

V pátek 3.března došlo k odpojení ruské nákladní lodě Progress 19 od Mezinárodní kosmické stanice (ISS). Loď poté shořela v zemské atmosféře a její zbytky dopadly do oblasti Tichého oceánu. Tímto manévrem došlo k uvolnění spojovacího uzlu, ke kterému pak posádka 20.března přelétla v Sojuzu TMA-7. Celá operace byla nutná k připojení nové lodi Sojuz, která odstartovala ve čtvrtek 30.března.

Nový úkol pro Stardust?

Přestože sonda Stardust svůj hlavní úkol splnila již 15.ledna 2006, kdy na Zemi dopravila vzorky kometárního a mezihvězdného materiálu, její let pokračuje i nyní. Sonda je vypnuta a čeká na svůj další úkol. Ten by mohl být více než zajímavý. Vědci totiž chtějí Stardust použít k vyfotografování komety Tempel 1. S jádrem této komety se v červenci 2005 srazil modul sondy Deep Impact. Náraz vytvořil na povrchu kráter. Ten pak zkoumala mateřská část sondy Deep Impact, ale bohužel ne tak dobře jak si vědci přáli. Náraz uvolnil velké množství materiálu z komety a tím pádem nemohly přístroje sondy kráter zcela spatřit. To by nyní mohla napravit sonda Stardust. V září 2007 by mělo dojít ke korekci dráhy tak, aby se v lednu 2009 Stardust vrátil k Zemi. K jádru komety Tempel 1 by se dostal 14.ledna 2011. Kromě výzkumu kráteru by mohly být výsledky porovnány s daty ze sondy Deep Impact. Získali bychom tím ucelenou představu o tom, jak se mění povrch komety v čase. Podrobnosti na stránkách projektu .

Pioneer 10 mlčí

Pravděpodobně poslední pokus o kontakt se sondou Pioneer 10 nevyšel. Více se dočtete v samostatném článku .

Projekt Dawn zrušen a obnoven

Velmi ambiciózní projekt Dawn byl z technických a finančních důvodů zrušen. Tak to alespoň oznámila NASA počátkem března. Na konci měsíce ovšem došlo k zásadní změně názoru. Dne 27.března NASA oznámila, že na projektu opět pracuje. Start sondy Dawn, která má zkoumat dvě největší planetky hlavního pásu, byl naplánován na červen letošního roku a poté z technických a finančních důvodů odložen o jeden rok. Počátkem března byl projekt ze stejných důvodů zcela zrušen. Nyní se NASA rozhodl projekt oživit a to také z toho důvodů, že vývoj nových technologií sondy stál již 257 milionů USD. Některé technické problémy se údajně podařilo vyřešit a tak dostal projekt Dawn prozatím zelenou. Celkové náklady mise mohou dosáhnout až na 500 milionů USD!

Ilustrační foto...

Sonda Dawn

New Horizons pokračuje v letu

Dne 9.března proběhl další manévr sondy New Horizons, který má zaručit co nejlepší průlet okolo Jupiteru. Motory sondy běžely 76 sekund, čímž došlo jen ke „kosmetické“ změně rychlosti. Rovněž probíhají testy přístrojů sondy. Podrobnosti na stránkách projektu a v následujících článcích:

Otevíráme nové horizonty II

Otevíráme nové horizonty I

Co nového u prstenců?

Sonda Cassini i nadále pokračuje ve výzkumu Saturnu a jeho bohaté rodiny měsíců. Bezpochyby největší rozruch způsobily zprávy o možném výskytu vody na měsíci Enceladu viz. článek „Je voda na Enceladu?“. Dne 18.března proběhl již třináctý průlet okolo největšího měsíce Titanu. Cassini se přiblížila na vzdálenost 1 951 km. Průlet byl zvláštní v tom, že se podařilo provézt rádiový výzkum ionosféry a neutrální atmosféry zákrytovou metodou. Této metody bylo použito u Titanu teprve podruhé. První případ je starý 26 let, kdy stejný kousek předvedl Voyager. Cassini pokračuje také ve výzkumu dalších měsíců. Navíc se pravděpodobně podařilo objevit měsíce nové. Studie poruch v prstenci A planety Saturn naznačují přítomnost čtyř měsíců o velikosti fotbalového hřiště. K objevu dopomohla Cassini svými měřeními z roku 2004. Podrobnosti na stránkách projektu.

Opravdu kuriózní neúspěšný start

Dne 24.března 2006 odstartovala nosná raketa Falcon-1 společnosti SpaceX s družicí FalconSat-2. Při startu ale nedošlo k oddělení tepelné ochrany na nádrži s kapalným kyslíkem a dvacet sekund po startu nastal zřejmě vlivem aerodynamického odporu požár a raketa se zásadně odchýlila z kurzu. Po chvíli pak dopadla do vod Tichého oceánu asi 100 metrů od startovací rampy. Podle neoficiálních informací byla družice FalconSat-2 při nárazu na mořské dno vymrštěna do vzduchu a následně dopadla na střechu mechanické dílny. FalconSat-2 tuto střechu prorazil a téměř nepoškozen dopadl na podlahu dílny. Zda se jednalo o dílnu, kde byla družice montována již zdroje neuvádí.

Hayabusa má šanci

Japonská kosmická agentura (JAXA) s informacemi o své sondě Hayabusa opravdu šetří. V březnu byly zveřejněny nové informace o stavu sondy. Hayabusa, jejímž úkolem bylo testování nových technologií a odběr vzorků z planetky Itokawa, měla koncem loňského roku velmi vážné problémy. Netěsnost na straně rozvodu paliva zpustila řetězec technických problémů, které zapříčinily odklad návratu sondy na Zemi o tři roky na období kolem června 2010. Řídicí středisko navíc ztratilo se sondou spojení. Tento problém se podařilo částečně odstranit počátkem letošního roku. Hayabusa je nyní asi 13 000 km od planetky Itokawa a 330 milionů km od Země. Vědci nyní musí vyřešit klíčový problém a to zbavit se možných zbytků paliva, které může nekontrolovatelně unikat do volného prostoru. Chemické palivo by proto mělo být spáleno. Návrat sondy k Zemi začne zážehem iontových motorů začátkem roku 2007. JAXA ale zatím neví, jak jsou na tom některé systémy sondy, včetně iontových motorů, takže Hayabusa zatím nemá vyhráno.

Co nového na Marsu?

Jak se daří Spiritu a Opportunity se dočtete v samostatném článku.

Chronologický přehled

 • 3.březen 2006: došlo k odpojení ruské nákladní lodě Progress 19 od Mezinárodní kosmické stanice (ISS)..
 • 10.březen 2006: Mars Reconnaissance Orbiter byl naveden na oběžnou dráhu kolem Marsu.
 • 11.březen 2006: start rakety Ariane-5 ECA s dvojicí satelitů (Hot Bird 7A, SpainSat-1) ze základny Kourou.
 • 22.březen 2006: ze základny Vandenberg odstartoval letoun L-1011 "Stargazer" a pomocí rakety Pegasus-XL vynesl do vesmíru satelity programu ST-5.
 • 24.březen 2006: neúspěšný start nosné rakety Falcon-1 společnosti SpaceX s družicí FalconSat-2.
 • 30.březen 2006: start ruské kosmické lodi Sojuz TMA-8 s novou posádkou ISS a prvním brazilským astronautem.

Výhled na duben

 • 7.duben (2001): páté výročí startu americké sondy Mars Odyssey k Marsu.
 • 8.duben 2006: plánovaný návrat lodi Sojuz TMA-7 s 12. posádkou ISS a brazilským astronautem na Zemi.
 • 11.duben 2006: plánovaný start rakety Zenit-3SL s družicí JCSat-9 ze základny Sea Launch.
 • 11.duben 2006: plánované navedení sondy Venus Express na dráhu kolem Venuše.
 • 12.duben (1961): 45 let od startu prvního člověka do vesmíru. J.A. Gagarin ve Vostoku 1 jednou obletěl Zemi.
 • 12.duben (1981) : start prvního raketoplánu do vesmíru – Columbia.
 • 15.duben 2006: ze základny Vandenberg má odstartovat nosná raketa Minotaur s šesti družicemi FORMOSAT-3/COSMIC

Stručně z kosmonautiky v roce 2006

Adresy starších dílů (2004, 2005) naleznete na stránkách autora nebo zde.

Další zdroje:

www.space.com

http://ciencia.msfc.nasa.gov/

http://astro.zeto.czest.pl/

www.spacer.com

Petr Kubala

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Jsou ve vesmíru vidět hvězdy?
Ilustrační foto...
Extrémní vesmír!
Ilustrační foto...
Velký úklid v klasifikaci galaxií?
Ilustrační foto...
Dva měsíce Pluta dostaly jména
Ilustrační foto...
Modrý Měsíc
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691