Před pár dny jsem psal úvodník do tohoto vydání IAN v dobré víře, že nenadále příjemné jarní počasí nám dopřeje hezkou podívanou na částečné zatmění Slunce, tedy událost, která pro nás, „mírně pokročilé” pozorovatele oblohy není příliš atraktivní, ale zas tak často se nevidí a za zhlédnutí to stojí. Každopádně má dobrá víra byla jako obvykle zklamána a první ranní rozlepený pohled z postele mě přesvědčil, že i to málo zůstane našim očím skryto.
Naštěstí jsme byli proti nepohodě pojištěni alternativním pozorovacím programem zaměřeným na neméně zajímavý objekt — kvasar CH-2006. Docela jsem si to užíval, dokud nezačaly hydrometeory padat i v kopuli, která nám poskytovala jen zdánlivé útočiště. No ale každopádně, zatmění jsme nakonec viděli, i když jen strýmované z internetu a promítané na plátno.

Návštěvníci hvězdárny sledují strýmovaný přenosJelikož spousta lidí měla stejný nápad, v průběhu celé totální fáze, jež trvala přes dvě minuty, k nám stihly ze serveru dorazit celé dva frejmy. No ale obrázek úplného zatmění je stejně profláklý a zvuk fungoval o něco málo lépe, takže jsem si aspoň užil orgasmických výkřiků těch šťastných, kteří to pozorovali na vlastní oči.

Aleš sleduje strýmovaný přenosJenže člověk holt nemůže mít všechno, takže jsem si alespoň spravil chuť džemem s jistou spřízněnou (= je to v jistém smyslu stejný smolař jako já) duší. Jsem hrozně unavený, takže se omlouvám za všechny ty hefty, ale potřeboval jsem se vypsat (a vyspat) a tady je to, nač už všichni netrpělivě čekáte, kvůli čemu jste celý ten dlouhý příspěvek přetrpěli až sem — fotka brněnského zatmění, ta nejlepší, jaká se mi povedla.

Zatmění SluncePes: Je myslím zbytečné dodávat, že pár hodin po skončení celého úkazu se udělalo krásně jasno.