Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Návod na použití vesmíru - Jdeme nakupovat

Co vlastně nutí lidi k tomu, aby strávili celou noc obhlížením jednotlivých zákoutí nekonečného vesmíru? Co je donutí, aby nevyspalí trávili pod hvězdami chladné zimní noci i vlhká letní rána? Fantazie? Pokora? Touha po dobrodružství? Vzrušení z neznáma? Nevíme. Ať tak či onak, tahle knížka pro vás může být průvodcem právě na cestě za tajemným a vlastně skoro nepoznaným světem kolem nás. Prozradí vám, co všechno s sebou budete potřebovat, a jak se při putování oblohou neztratit. Tu a tam vám poskytne i tipy na návštěvu zajímavých zákoutí.

Vyznat se na nebi a správně popsat jednotlivé vesmírné jevy není nic jednoduchého. Pokud se opravdu chcete stát hvězdáři, doporučujeme vám nejdříve naše rady přečíst a teprve poté, krok za krokem, postupovat po jednotlivých kapitolách. Pokud budete dostatečně pečliví, hravě už za několik měsíců zvládnete to, co celá řada jiných astronomů.

Jdeme nakupovat
Nemá smysl o tom diskutovat: Před začátkem toulek hvězdnou oblohou si musíte pořídit několik velmi důležitých pomůcek. Na prvním místě jmenujme zdroj rovnoměrného červeného osvětlení. Léta praxe ukázala, že nejlepší je malá diodová svítilna, která se prodává třeba v podobě zadního světla na kolo. Baterku si ale můžete vyrobit i sami, když například ke 4,5voltové baterii připájíte do série dvojici svítivých diod a vhodný rezistor (50 až 100 ohmů). Samotnou konstrukci necháme na vás, fantazie šikovných rukou je totiž nekonečná.

Musíte-li z nouze použít baterku s akumulátory a obyčejnou žárovkou, pak ji překryjte vrstvou papíru (kvůli zeslabení a rozptýlení světla). Vhodný je třeba červený papír či bílý, doplněný červeným celofánem. Je-li světlo sytě červené, téměř neruší přizpůsobení zraku tmě. (Taková baterie se vám ale po několika málo nocích zcela vybije!)

Při nočním pozorování se každopádně silném bílému světlu pozorně vyhýbejte: plná adaptace lidského zraku na tmu totiž trvá přes půl hodiny! Právě o ni nám přitom jde. Pokud totiž chcete na vlastní oči spatřit ty nejslabší možné objekty -- lhostejno zda bez dalekohledu či s ním -- musíte se ze zásady vyhýbat "obvyklému" nočnímu osvětlení. Tedy i na takovém záchodě.

Tento problém souvisí i s výběrem vhodného pozorovacího stanoviště. Zvolte bezpečné místo co nejdál od pouličního osvětlení. Pokud to bude vaše zahrada či dvorek, doporučujeme vám do venkovní lampy namontovat červenou žárovku. (Tu můžete instalovat také na chodbu domu či onen záchod.) Pokud přesto všechno musíte během pozorování navštívit osvětlené prostory, pak si nasaďte na oči červené brýle například od horského sluníčka. S nimi se můžete po místnosti pohybovat, aniž byste přišli o adaptaci na tmu. (Vaše pověst normálního člověka ale nejspíš utrpí...)

Kromě svítilny potřebujete řadu dalších věcí: Za pozorovací deník nejlépe poslouží nelinkovaný sešit formátu A4 s tvrdými deskami doplněný čtverečkovaným lenochem. Při jeho koupi ale dlouho váhejte a sáhněte po tom, který má dostatečně pevnou vazbu (tj. je skutečně šitý, s listy spojenými jehlami nebo nití) a dostatečně kvalitní papír odolný několikerému gumování apod. Do takového deníku si samozřejmě zaznamenávejte všechna pozorování -- ať už formou číselných údajů, textů či kreseb. Časem se tak pro vás stane nesmírně cenným dokumentem, ke kterému se budete po letech s radostí vracet.

Nezbytná pro vás bude také sada měkkých tužek různé tloušťky (pentelka 0,5 mm a verzatilka 2 mm s tuhou tvrdosti 2 či HB), měkčí guma a hodinky (nejlépe digitální). V noci samozřejmě používejte patřičně teplé oblečení a obuv, abyste neprochladli ani po několika hodinách pozorování. Nemá snad smysl připomínat, že vzhledem k časté rose musí být obuv nepromokavá. Kromě toho určitě nad ránem uvítáte několik lahodných doušků teplého džusu nebo čaje z termosky. Není totiž nic důležitějšího, než aby bylo v těle dostatek vody a cukrů. Naopak se vyvarujte alkoholu, jenž značně snižuje postřeh, a kouření, které naopak omezuje citlivost očí na slabé zdroje světla. Navíc je nezdravé.

Ilustrační foto...

Skoro nezbytná je i židle a stůl, bez kterých svá pozorování v mokré trávě jenom stěží zaznamenáte. Časem budete potřebovat i triedr 10x50 nebo 7x50. Musíme vás však důrazně varovat: Při koupi nedejte na rady prodavačů a sáhněte po nejlevnějších typech. Až na výjimky totiž mezi nimi příliš veliké rozdíly nejsou. (Pomineme-li samozřejmě cenu.) Triedr doplňte rosnicemi, rourkami o délce asi deset centimetrů nasazenými na objektivech, které budou z vnitřní strany začerněné; lze je zhotovit např. z plastových lahviček od saponátu nebo tvrdého papíru vyloženého černou plstí. Pro některá pozorování se k němu hodí jednoduchá azimutální montáž se stativem.

Z osobní zkušenosti nedoporučujeme předčasnou koupi drahého astronomického přístroje. Pokud se chcete seznámit s hvězdnou oblohou, budou vám spolehlivě stačit oči nebo jednoduchý dalekohled. Teprve poté je vhodné -- také s přihlédnutím k vašemu zájmu -- začít uvažovat o dražším přístroji.

Ilustrační foto...

Ať už s pozorováním začínáte nebo se zařadíte mezi ty nejzkušenější, na vrchu vašeho pracovního šuplíku budou vždy hvězdné mapky, mapa Měsíce a hvězdný atlas.

Otočná mapka hvězdné oblohy
Pro začátek určitě nezbytná pomůcka. Na hvězdárnách se prodává několik druhů, my vám doporučujeme tu od Zdeňka Pokorného, která má na rubu jednoduchou mapku Měsíce. Ceny otočných mapek se pohybují do několika destítek korun.

Oldřich Hlad a kol., Mapa severní a jižní oblohy
Tohle zajímavé dílo v podobě plakátu objevíte v několika různých vydáních v ceně do sta korun. Pro základní orientaci na obloze je vhodné mapy nalepit na lepenku.

Počítačové atlasy
Obzvlášť na Internetu lze získat množství nejrůznějších počítačových atlasů. Pro začátečníka nejsou příliš vhodné, nad papírový atlas totiž není. V nouzi je ale samozřejmě použijte, jen si mapy vhodně vytiskněte.

Erich Karkoschka, Astronomický atlas hvězdné oblohy
Tento příruční atlas formátu A5 se hodí jak pro pozorování bez dalekohledu, tak především pro obhlížení nebe prostřednictvím triedru. Dnes ho nejčastěji seženete v nejrůznějších knihovnách.

Antonín Rükl, Atlas Měsíce
Dnes zřejmě nejpřehlednější kartografické dílo o Měsíci. Často se objevuje v antikvariátech v ceně do sto korun. Stejný autor vydal i velmi užitečnou nástěnnou mapu.

Antonín Bečvář, Atlas Coeli
Tento snad stále ještě nejlepší atlas na světě lze i dnes občas koupit na inzerát a v antikvariátech (do ceny 500 Kč neváhejte). Pro pozorování si ale pořiďte jeho zmenšenou a výrazně praktičtější xerokopii (formátu A3 místo A2).

Abyste měli přehled o aktuálním dění na obloze, kupte si na hvězdárně Hvězdářskou ročenku a předplaťte si slovensko-český časopis Kozmos (adresa redakce Konventná 19, 811 03 Bratislava, Slovensko). Nepřeberné množství informací samozřejmě najdete i na Internetu, odrazovým můstkem pro vás může být adresa rady.astronomy.cz věnovaná právě této publikaci.

rekapitulace:

  • Ze všeho nejdřív si pořiďte několik základních pomůcek každého pozorovatele: baterku nejlépe s červenou svítivou diodou, pozorovací deník, sadu tužek, gumu, vhodné oblečení, přenosný stolek a židličku.
  • Spíš dříve než později budete také potřebovat jednoduchý triedr, který lze koupit za cenu do dvou tisíc korun. Doplňte si ho rosnicemi, které brání jeho zamlžení, a dle vaší šikovnosti i jednoduchou montáží tak, abyste ho nemuseli stále držet v ruce.
  • Pořiďte si Hvězdářskou ročenku či jiný zdroj informací o aktuálním dění na obloze. Zpočátku pro vás bude také nezbytná otáčivá mapka a jednoduchý atlas hvězdné oblohy.

Návod na použití vesmíru, dříve Rady pro začínající pozorovatele, vychází (na pokračování) v této úpravě poprvé. Elektronickou verzi na podzim tohoto roku doplní i verze papírová, kterou vydá Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně. Autoři vám budou velmi vděčni za jakékoli připomínky.

Jiří Dušek, Jan Hollan

| Zdroj: (pokračování příště) IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Objevena exoplaneta s výskytem vody v atmosféře
Ilustrační foto...
Kolik kosmických zabijáků na nás čeká?
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 59
Ilustrační foto...
Nový kráter na Měsíci
Ilustrační foto...
Šedivé zatmění
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691