Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Ceres

V lednu tohoto roku po několika odkladech odstartovala dlouho očekávaná sonda New Horizon k Plutu a do oblasti transneptunských těles.

Od sondy s příznačným názvem se očekává, že vnese trochu světla do temné a chladné oblasti sluneční soustavy, kterou by naši předkové na svých mapách označili nápisem ´Hic sunt leones´ – zde jsou lvi. Je ale opravdu Kuiperův pás posledním bílým místem na mapě sluneční soustavy? Jinými slovy: nejsou ve sluneční soustavě již žádní jiní lvi? Ukazuje se, že ve sluneční soustavě je spousta lvů.

Tým astronomů pod vedením Petera Thomase z Cornellovy university podrobně zkoumal pomocí HST (ve viditelném a UV světle) největší planetku tzv. hlavního pásu planetek (mezi drahami Marsu a Jupiteru) Ceres.

Ceres byl objeven Guiseppem Pizzim 1. ledna 1801 a nejdříve byl považován za planetu, která zde byla očekávána (Titius-Bode). Během času však byl z této hodnosti „degradován“ na pouhou planetku, když bylo podobných (ale menších) těles mezi drahami Marsu a Jupiteru pozorováno více (dnes toto číslo přesahuje 50000). Stejný osud pravděpodobně vbrzku čeká i Pluta a tento osud zřejmě neodvrátí ani jeho nově objevené družice.

Z pozorování skupiny kolem Petera Thomase vyplývá zajímavé zjištění: Ceres má komplikovanější vnitřní strukturu než se dosud uvažovalo.

Astronomové proto vytvořili model planetky Ceresova typu, tj. homogenního tělesa v hydrostatické rovnováze, aby tento model porovnali s pozorováním. Za hustotu vzali hodnotu, která pro Ceres činní 2,077 g/cm3 (cvičení pro čtenáře  ; je to více nebo méně než je hustota vody za normálních podmínek - 1000 kg/m3?).

Vlivem rotace kolem vlastní osy se plastické těleso deformuje – zploští (ale neroztrhá, protože je stále v hydrostatické rovnováze). A právě toto zploštění bylo cílem pozorování a následného porovnání s modelovou situací, aby bylo možné poodhalit roušku tajemství Ceresova nitra. U modelu zjistili, že za daných podmínek je polární poloměr oproti rovníkovému menší o 39,7 km. Ovšem pozorováním Ceresu, která prováděli právě pomocí HST, zjistili, že tento rozdíl činí pouhých 32,6 km. Na základě těchto výsledků pak tým dospěl k závěru, že planetka má malé kamenné jádro odklopené pláštěm z ledu o tloušťce 124 km. Hmotnost tohoto pláště tak představuje asi jednu čtvrtinu její celkové hmotnosti.

Příklad planetky Ceres je tak jedním (a nikoli jediným) z případů toho, že i tělesa nebo oblasti sluneční soustavy, které považujeme za známé, nás mohou stále ještě překvapovat.

Štěpán Ledvinka

| Zdroj: Astronomy  IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Dokonalé splynutí
Ilustrační foto...
Vesmírný týden 2005 / 12
Ilustrační foto...
Touchdown
Ilustrační foto...
Krvavá oční bulva (nejen) nad Kraví horou II.
Ilustrační foto...
Geovycházky 2
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691