Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Dvě stě exoplanet – již brzy

Již velmi brzy bude objevena exoplaneta s pořadovým číslem 200. I když se tento počet může zdát vysoký, počet exoplanet poroste v budoucnu ještě větším tempem.

K 22.březnu bylo objeveno celkem 185 exoplanet, tedy planet obíhajících kolem cizích hvězd. V budoucnu bude možné planety detekovat také pomocí kosmických dalekohledů z oběžné dráhy. V roce 2008 se očekává start dalekohledu Kepler, který bude schopen jen během primární mise objevit více než 800 planet!

Metody hledání exoplanet

Ilustrační foto...

1. Měření radiálních rychlostí

Je založená na rudém posuvu (vlnová délka světla vysílaného objektem, který se od nás vzdaluje, se vůči nám zvětšuje). Hvězda a planeta obíhají kolem společného těžiště. Existenci planety pak lze odhalit pomocí spektra hvězdy. Jestliže se k nám planeta přibližuje, hvězda se vzdaluje a její absorpční čáry ve spektru se posouvají k rudému konci. V případě opačném, kdy se planeta od nás vzdaluje a hvězda se k nám přibližuje, se čáry posouvají ke konci modrému.

2. Zpožďování záblesků pulsarů

Tato metoda je použitelná tehdy, obíhá li planeta kolem pulsaru. V případě, že planeta „hýbe“ pulsarem, zjistíme zpožďování nebo zrychlování jednotlivých záblesků. Objev planet obíhajících kolem pulsarů byl dosti překvapivý, neboť hvězdy ve fázi pulsaru žijí krátkou dobu, takže také vznik planet musí probíhat dosti rychle.

3. Fotometrie

Princip třetí metody jste si mohli sami vyzkoušet v červnu 2004 při přechodu Venuše přes sluneční disk. Pokud planeta přechází přes kotouč hvězdy, jasnost této hvězdy nepatrně poklesne. Tyto změny v jasnosti lze pozorovat i menšími přístroji vybavenými fotometrem. Nevýhodu je, že soustava hvězda – planeta k nám musí být vhodně orientována, jinak k zákrytu z našeho pohledu nedojde.

4. Mikročočky

Pokud světelný paprsek prochází kolem nějakého velmi hmotného tělesa, dojde k zakřivení tohoto světelného paprsku. V případě, že před velmi vzdálenou hvězdou prochází slabě zářící, ale velmi hmotné těleso, můžeme zaznamenat postupný nárůst a pokles její jasnosti. Pokud kolem hvězdy obíhá nějaká planeta, projeví se to na křivce jasnosti.

5. Přímé zobrazení

Tato metoda je prozatím v počátcích. V budoucnu bychom měli být schopni detekovat planety přímo a zjišťovat také složení atmosféry, teplotu na povrchu apod.

Plánované projekty

V blízké budoucnosti bude do vesmíru vypuštěno několik kosmických dalekohledů, jejichž úkolem bude hledání a výzkum extrasolárních planet. Více informací v samostatném článku Kepler bude hledat planety u cizích hvězd.

Statistiky

V následujícím přehledu uvádím současné počty exoplanet. Statistika je platná k 22.březnu 2006.

Počet planetárních systémů = počet hvězd kolem kterých obíhá alespoň jedna planeta.

Počet mnohonásobných planetárních systémů = počet hvězd s více než jednou planetou.

  • Počet planetárních systémů celkem: 151
  • Počet exoplanet celkem: 185
  • Počet mnohonásobných planetárních systémů celkem: 19

Podrobnosti naleznete zde.

Zdroj:

http://vo.obspm.fr/exoplanetes/encyclo/catalog.php

www.dtm.ciw.edu/boss/planets.html

www.aldebaran.cz

Související články:

Amatétští astronomové jako spoluobjevitelé exoplanety

První skutečný snímek exoplanety?

Gravitační mikročočka jako prostředek k vyhledání exoplanet

Petr Kubala

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Návod na použití vesmíru - Zdokonalujeme se v
Ilustrační foto...
Báječné pohledy na Mars
Ilustrační foto...
Touchdown
Ilustrační foto...
Stopy astronomie II
Ilustrační foto...
Kometa Holmes okem!
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691