V naší sluneční soustavě je opravdu rušno a těsno. Alespoň tomu napovídá kresba, kterou vydala Mezinárodní astronomická unie (IAU) společně s dalšími organizacemi.
Daleko největší podíl na hmotnosti sluneční soustavy má pochopitelně Slunce. Na druhém místě je obr mezi planetami Jupiter, následovaný dalšími plynnými planetami a planetami s pevným povrchem. Ve sluneční soustavě ovšem platí pravidlo, že s klesající hmotností (nebo rozměrem chcete li) stoupá počet těles o této hmotnosti. Daleko nejvíce je tak planetek, komet a různých větších i menších balvanů od velikosti stovek metrů až po tisíciny milimetru. Ty větší z těles jsme dnes schopni dobře detekovat a u většiny planetek již známe dobře také dráhu. Kresba je pochopitelně matoucí, neboť mezi většími tělesy jsou velké vzdálenosti.

Obrázek ukazuje rozložení známých těles ve vnitřní části sluneční soustavy k 20.červenci 2002. Světlé modré čáry jsou oběžné dráhy planet. Zelené tečky označují planetky. Červené tečky označují ty z planetek, které se přibližují k Zemi na vzdálenost až 1,3 AU a mohou tak být nebezpečné. Komety jsou zde coby tmavomodré čtverečky. Pod tmavomodrými body naleznete skupinu planetek souhrnně označenou názvem Trojané, což jsou tělesa, která obíhají v blízkosti Jupitera.
Autor: MPC, CBAT, Harvard CfA, IAU
Snímek se každý den aktualizuje. Aktuální najdete zde.
Související článek: Planetky, všude kam se podíváš
Zdroj fotografie: http://antwrp.gsfc.nasa.gov
Zdroj informací: astrored.org