Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

O svícení 9

Abychom našim čtenářům ukázali i pohled osvětlovatelů (myšleno zřizovatele, majitele) rozhodl jsem zajít za ředitelkou SPŠ Karviná paní inženýrkou Česlavou Lukaštíkovou a zeptat se jí na pár otázek.

Předně tedy k tomu jak vypadá SPŠ v noci. Jak vidíte na následujícím snímku, škola se rozhodla nasvítit část budovy a přilehlé parkoviště. Parkoviště je osvětleno dosti silným a dosti nedbale směřovaným reflektorem, který oslňuje i ve směrech dosti vzdálených od onoho parkoviště.

Ilustrační foto...

Ilustrační foto...

Paní ředitelky jsem se zeptal: Jaký byl důvod dalšího osvětlení parkoviště a jestli nestačily čtyři lampy veřejného osvětlení (VO) které jsou umístěny v okolí parkoviště?

Lampy veřejného osvětlení neosvětlují, pouze svítí. S jejich "osvětlením" nebyl možný bezpečný pohyb osob po chodnících, příjezdových komunikacích ani po parkovišti. Proto jsme volili osvětlení reflektory, umístěnými na školní budově.

Ano to chápu, ale proč s ním svítíte i v dobu, kdy se už v okolí nikdo ze zaměstnanců nepohybuje?

Školní areál není oplocen, a tak je přístupný nejen řádným občanům, pouze přes něho procházejícím, ale také bohužel i vandalům a sprejerům. Poté, co jsme zavedli osvětlení reflektory, se situace výrazně zlepšila, v okolí je větší klid a bezpečněji.

Ohledně směřování reflektoru - proč svítí i ke kauflandu, k poliklinice, „Pánubohu do oken“ atd. Nebylo by možné opatřit reflektor nějakými klapkami které by mohli velice levně žáci vyrobit v dílnách? (poznámka pro čtenáře elektrikáře, revizní technika atd. – na škole je dost kvalifikovaných elektrikářů, jistě se to udělalo v souladu s normami:-)

Při směrování reflektoru bylo pro nás prioritou osvětlit co největší plochu areálu. Není zároveň splnitelné, aby světlo trochu nesvítilo i tam, kde nechceme. Doplnění nějakými klapkami by bylo možné, ale taková konstrukce by musela být docela mohutná, aby odolala větru, navíc by se musela vyřešit tak, aby se reflektor nepřehříval. (poznámka: paní ředitelka je elektrikářka, takže určitě ví o čem mluví). Nicméně děkuji za podnět, pokusíme se o lepší nasměrování reflektorů.

Ještě něž byl reflektor zřízen – nebylo lepší řešení místo jednoho velkého oslňujícího umístnit na stávající sloupy VO čtyři menší reflektory, které by mířily víc dolů, tím pádem by tolik neoslňovaly?

To není možné, protože lampy jsou majetkem technických služeb a my na ně nemůžeme nic instalovat.

Teď k osvětlení budovy – chápu, že velký reflektor svíti celou noc kvůli bezpečnosti a průmyslové kameře. Proč tedy svítí celou noc dva menší reflektory namířeny na budovu? Jistě chcete aby jste to tu trochu „povznesli“, ale pozdě v noci přece nikdo pro koho by to mělo smyl nechodí.

Opět kvůli bezpečnosti a zřetelným záběrům průmyslové kamery.

Co s tím?

Abych nebyl jen ten co je chytrý jak rádio, a skutek utek, zkusil jsem na mém podobném 500W reflektoru pár úprav. Měření jsem prováděl pomocí luxmetru v garáži. Měřil jsem vždy ve vzdálenosti 1 metr od svítidla v úhlech 0 stupňů a 30 stupňů nad i pod rovinou svítidla. Odraz od stěn garáže činil zhruba 20 lx, takže lze zanedbat.

Nejprve jsem změřil reflektor bez úprav. Ve vodorovném směru jsem naměřil 2600 lx a v úhlu 30 stupňů nad i pod jsem naměřil 2000 lx.

Poté jsem nasadil mnou zhotovenou clonu. Mělo to být něco jak se dává na reflektory, aby nesvítily do očí, vypadalo to jako takové větší žaluzie. Zhotovil jsem to z tvrdého papírů a horní stranu lišt jsem natřel černou vodovkou a spodní zůstala bílá, lesklá. Naměřené hodnoty v tomto případě byly pro vodorovný směr 2500 lx, pro 30 stupňů pod 800 lx a pro 30 stupňů nad bylo 1000 lx. Horní vyšší hodnota byla způsobená tím, že její měření jsem provedl ve spěchu, protože clona se už začínala kroutit a smrdět, takže se nejspíš zkroutila a na snímač částečně svítilo přímé světlo:-) Jde tedy říct, že to usměrňovalo, ale nic moc.

Poslední úpravu jsem provedl tak, že jsem nad reflektor připevnil pozinkovaný plech. V tomto případě hodnoty činily 2600 lx ve vodorovném směru, 2400 lx ve směru 30 stupňů pod a nad jsem naměřil nulu. Čili toto se pro naše potřeby jeví asi jako nejoptimálnější řešení, ale ještě by bylo nutné, jak řekla paní ředitelka, promyslet uchycení plechu a zvážit zahřívání svítidla. Ještě poznámka k té hodnotě 2400 lx – ta bude záviset na tom jak se ten plech nastaví, neboli kam bude házet to „prasátko“.


Námět pod čarou pro ostraváky

Na strankach Ostravaka sem se čet, že pry maju byť na Stodolni nove a sylnějši lampy, pry aj v nocy bude světla jak ve dně. Tuš možna by něbylo marne vyfotiť jak to vypada včil a jake to budě potym. Teda něvym či už začli nebo ni, bo nesu z Ostravy ale z Karvine:-)

Minulé díly O svícení

Jan Kondziolka

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Překvapení: Neptunův tanec na čtyři...
Ilustrační foto...
Dalekohled pro hledání exoplanet COROT odstartov
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Planeta s prstencem
Ilustrační foto...
Čekání na Slunce
Ilustrační foto...
Proměny Slunce a změna klimatu
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691