Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Jiří Grygar oslaví životní jubileum

Tento pátek - 17.března oslaví náš přední český astrofyzik, popularizátor vědy a současný předseda Učené společnosti RNDr. Jiří Grygar, CSc. významné životní jubileum.

Úvod

Napsat článek o narozeninách Dr. Jiřího Grygara do IAN je pro mě velkou ctí, protože Jiří Grygar je pro mě od začátku velkým vzorem a jeho Okna vesmíru dokořán mě tak trochu přivedla k astronomii. A tak se dá s trochou nadsázky říct, že nebýt Dr.Grygara, nestudoval bych nejspíše dnes astrofyziku na FPF SLU v Opavě a ani tento článek bych nyní nepsal…

Ilustrační foto...

Studium

Dr. Jiří Grygar se narodil 17.března 1936 v polských Dziewietlicích (tehdy Heinersdorf = Pruský Jindřichov, Německo). Jeho otec byl celním ředitelem v Opavě a jeho matka učitelkou. Po maturitě na jedenáctiletce v Brně Husovicích v roce 1954 nastoupil ke studiu fyziky na Přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. V roce 1957 zahajuje studium astronomie na MFF UK v Praze. Interní vědeckou aspiranturu v astrofyzice absolvuje Grygar v Astronomickém ústavu v Ondřejově pod vedením našich předních astronomů (M.Plavec, V.Guth, Z.Kopal). V roce 1959 se z něj stává promovaný fyzik a o čtyři roky později kandidát fyzikálně-matematických věd. V roce 1967 získává Jiří Grygar titul doktora přírodních věd na Karlově univerzitě.

Zaměstnání

Již v roce 1963 nastupuje Jiří Grygar do Stelárního oddělení Astronomického ústavu v Ondřejově, kde pracoval až do roku 1980. Tehdy přešel do Oddělení fyziky nízkých teplot Fyzikálního ústavu v Řeži. Od roku 1991 pracuje ve Fyzikálním ústavu AV v Praze. Nejdříve v Sekci elementárních částic a od roku 2000 v Centru částicové fyziky.

Popularizace

Dr.Grygar se dostal do povědomí veřejnosti především pořadem Okna vesmíru dokořán, který se natáčel od roku 1981 ve Slovenské televizi v Bratislavě. Poslední díly pak natočila Česká televize v roce 1998. Populární se také staly Grygarovy knihy. Z těch mnoha zmiňme alespoň některé: V hlubinách vesmíru, Sejdeme se v nekonečnu, Vesmírná zastavení. Jiří Grygar se také jako věřící vědec zabývá vztahem mezi vědou a náboženstvím. Z toho pak vznikla řada článků v časopisu Universum a několik knih (Věda, víra, vesmír, Velký třesk a Bible,…). Velmi známá je také Žeň objevů, ve které Grygar rekapituluje významné události v astronomii za uplynulý rok ve formě přednášek i textové podobě, která vychází v IAN. Na jeho přednášky stále chodí stovky jeho příznivců a to nejen v Česku ale také na Slovensku.

Funkce, členství ve vědeckých společnostech

Jiří Grygar je rovněž členem řady vědeckých společností (ČAS, IAU, Evropská astronomická společnost, Český klub skeptiků Sisyfos,…) a působil v různých funkcích a to nejen ve vědeckých a astronomických společnostech a organizacích. Dr.Grygar byl například od roku 1992 do roku 1997 předsedou Rady České televize. Od roku 2004 je předsedou Učené společnosti České republiky.

Ocenění

Především za vynikající popularizační výsledky obdržel Jiří Grygar řadu ocenění a vyznamenaní. Mezi ty největší jistě patří cena Kalinga za popularizaci vědy, kterou mu v roce 1996 v Indii udělilo UNESCO. Jméno „Grygar“ také nese planetka číslo 3336.

Koníčky

Kromě astronomie je jeho velkým koníčkem cyklistika, kdy v létě jezdí společně s dalšími astronomy od hvězdárny ke hvězdárně v rámci akce Ebicykl. Také má rád Járu Cimrmana a vážnou hudbu.

Odkazy:

Domovská stránka RNDr. Jiřího Grygara, CSc.

Redakce Instantních astronomických novin blahopřeje Dr.Jiřímu Grygarovi k jeho nadcházejícím narozeninám a přeje mu vše nejlepší v práci i životě, hodně zdraví a co nejvíce splněných přání nejen při výzkumu vesmíru.

Petr Kubala

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Mraky nad hvězdárnou
Ilustrační foto...
Tyfloastronomie míří do zahraničí
Ilustrační foto...
Mezinárodní kosmická stanice má staronové slu
Ilustrační foto...
Viděli jste polární záři?
Ilustrační foto...
V ohnisku: Planetky
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691