Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

O svícení 7

Dnešní vydání bude tak trochu netradiční – na internetu jsem našel stránku, kde jsou desítky tisíc nádherných fotek letadel a je tam i noční sekce. Z tamních zhruba 40 000 nočních fotek jsem vybral pár nejzajímavějších. Dnešní O svícení tedy bude o osvětlení letišť a fotkách ze vzduchu.

Abych pravdu řekl, snažil jsem se vybírat ty nejlepší ukázky. Nicméně i na jiných fotografiích je v drtivé většině vidět snaha, aby se opravdu svítilo jen pod sebe. Důvod je jednoduchý – v okolí letišť nesmí světla mást piloty, kteří by si tak mohli například dálnici splést s přistávací dráhou. Dále je potřeba říci, že pokud se jedná o osvětlení ploch na kterých letadla parkují, rolují a tak dále, je nutné svítit naplocho, aby sloupy nevadily letadlům:-) Nicméně i když se svítí naplocho, jsou lampy většinou velice precizně směrovány, opět hlavně aby nemátly piloty.

Všechny fotografie pocházejí ze stránky www.airliners.net, kterou velice doporučuji navštívit. K nalezení tam jsou i mnohé jiné fotografie, například mraky seshora, bouřky, různé optické jevy, překonávání zvukové bariéry, kondenzace vlhkosti za letadlem atd., atd.

Protože právní podmínky na tomto serveru zakazují použití pro nekomerční účely, dokonce zakazují zmenšení fotografií, fotky se vám ukáží po kliknutí na text.

Pohled na město z letadla.

Pohled na město z letadla.

Pohled z pilotní kabiny letadla jdoucího na přistání – v tomto případě není okolí letiště osvětleno úplně ideálně a ranvej téměř zaniká. Vybral jsem ji proto, aby bylo možno vidět jak jsou některé lampy vidět seshora - v případě nějaké cesty by šly snadno zaměnit s ranvejí… a pak se tomu všichni smějí na vtípcích, když letadlo přistane na dálnici:-)

Opět jedna „přistávací“ fotka.

Pokud jsem správně pochopil i z jiných podobných, tak takovéto lampy osvětlují jakoby „parkoviště pro letadla“. Zde je to až moc ideální, ale i v jiných případech svítí tyto světla naplocho, ale ne nahoru, opět hlavně kvůli matení pilotů.

Plocha 1

Plocha 2

Plocha 3

Plocha 4

Parkoviště poblíž letiště, foceno z blízkého kopce.

Osvětlení řídící věže.

Minulé díly O svícení

Jan Kondziolka

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Sírová pizza
Ilustrační foto...
Pluto: další meta
Ilustrační foto...
Binární planetky -- hit sezóny I.
Ilustrační foto...
Mrťanská webcam je fakt fár away
Ilustrační foto...
Posledních 19 hodin
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691