Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Zatmění Slunce dne 29.března 2006

Ve středu 29.března se nad našimi hlavami odehraje zatmění Slunce. Bohužel ani tentokrát v České republice nenastane úplná fáze zatmění, která je nejen nejkrásnější, ale také vědecky nejcennější. Pokud se tedy chcete pokochat úplným slunečním zatměním, musíte vyrazit daleko za hranice naši vlasti, nebo zůstat doma a spokojit se alespoň se zatměním částečným. Sluneční kotouč bude u nás zakryt asi z poloviny.

Letošní zatmění nabízí na delší dobu nejlepší podmínky pro pozorování. Úkaz se odehraje v odpoledních hodinách, takže Slunce již bude vysoko nad obzorem. Navíc ke konci března bývá přece jen více jasných dnů než třeba na podzim nebo v zimě.

Ilustrační foto...

Údaje o zatmění

Největší šířka pásu totality: 183,5 km

Nejdelší trvání úplného zatmění: 4 minuty 7 sekund

Pás totality (úplného zatmění) bude procházet těmito státy: Ghana, Togo, Benin, Libye, Egypt, Turecko, Gruzie, Kazachstán, Rusko, Mongolsko, Niger, Nigérie, Čad, Brazílie (pouze malá část na východním pobřeží)

Ilustrační foto...

Časy úkazu pro Českou republiku

Začátek zatmění: 11 hodin 46 minut

Maximální fáze: 12 hodin 48 minut

Konec zatmění: 13 hodin 50 minut

Pozn.: Časy jsou uvedeny v letním čase (SELČ), který u nás začíná platit v neděli 26.března a jsou pouze orientační. Pro různá místa ČR se mohou časy lišit řádově o desítky sekund.

Informační leták

Základní informace o úkazu naleznete v letáku, připraveném speciálně pro toto zatmění (pdf, 596 kB), který si můžete stáhnout zde. Leták je možno dále volně šířit.

Další zatmění nastane v ČR 1.srpna 2008, kdy bude sluneční kotouč zakryt jen z 25%. Po té 15.ledna 2010, kdy bude Slunce zakryto jen zcela nepatrně a také z jasným počasím to v lednu nebývá nejlepší. Přibližně z 80% bude sluneční kotouč zakryt o rok později 4.ledna 2011, ale úkaz nastane v lednu a navíc velmi brzy ráno, kdy bude Slunce nízko nad obzorem.


Odkazy:

Informace o zatměních (NASA)

Informace o úkazu na stránkách ČAS

Expedice za úplným zatměním dne 29.března 2006

Petr Kubala

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Posledních 19 hodin
Ilustrační foto...
Velký ale chudý bílý trpaslík
Ilustrační foto...
Vítejte v přilehlém světě galaxií
Ilustrační foto...
The Best of ...
Ilustrační foto...
Žeň objevů 2004 - díl D
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691