Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Návrat na Měsíc II (pilotovaný let)

Zatímco v minulém díle jsme se podívali na připravované automatické sondy k Měsíci. Dnes se zaměříme na druhou stránku dobývání Měsíce – na let pilotovaný. Nejdále v úvahách jsou Američané, kteří již stanovili rok svého návratu na Měsíc…

2018: Návrat člověka na Měsíc?

Ilustrační foto...

V roce 2004 stanovil americký prezident Bush budoucí plány USA v oblasti kosmonautiky. Prioritou má být dostavění Mezinárodní kosmické stanice (ISS), vývoj nového dopravního prostředku, který má nahradit současné raketoplány, návrat člověka na Měsíc a pilotovaný let k Marsu. Při realizaci těchto cílů musí jít prakticky vše stranou a tak NASA již nyní začala omezovat, nebo přímo rušit některé své programy.

Nový dopravní prostředek

USA začaly s vývojem nového kosmického dopravního prostředku, který má počátkem příštího desetiletí nahradit současné raketoplány. Jeho součástí bude také nový nosič, který bude schopen dostat do vesmíru náklad o hmotnosti až 125 tun. Samotná kosmická loď s názvem CEV (Crew Exploration Vehicle - výzkumná kosmická loď pro posádku) vychází z kosmické lodě Apollo. Oproti Apollu bude ovšem větší, mít jiný druh paliva (metan), sluneční panely pro výrobu elektrické energie a bude moci přistát také na pevnině. Návratovou kabinu půjde použít až desetkrát. První start lodi se předpokládá kolem roku 2012. Existovat bude také bezpilotní varianta, sloužící k dopravě zásob na ISS. CEV bude sloužit v první fázi pro dopravu posádky na ISS, později také pro dopravu lidí na Měsíc a na Mars.

Ilustrační foto...

Let na Měsíc

Samotný let na Měsíc bude vypadat téměř stejně jako let v programu Apollo. NASA tak nevyslyšela hlasy některých odborníků, kteří by uvítali let přímý. Tedy start ze Země, let k Měsíci a přistání na Měsíci. Bez sestavování lodě na oběžné dráze kolem Země a bez navedení na oběžnou dráhu kolem Měsíce. NASA chce vyslat čtveřici astronautů k Měsíci v roce 2018. Na povrchu našeho souputníka zůstane posádka týden a poté se vrátí zpět na Zemi. Hlavním úkolem bude postupné vybudování stále základny na lunárním povrchu. USA chtějí vyslat vždy asi dvě posádky do roka. Po vybudování stále základny by se posádky měnily v půlročních intervalech.

Průběh letu k Měsíci

1. Nosná raketa dopraví na oběžnou dráhu kolem Země lunární modul a urychlovací stupeň pro let k Měsíci.

Ilustrační foto...

2. Odstartuje posádka na palubě kosmické lodi a spojí se s lunárním modulem a urychlovacím stupněm.

Ilustrační foto...

Ilustrační foto...

3. Po třech dnech letu bude komplex naveden na oběžnou dráhu Měsíce.

Ilustrační foto...

4. Celá posádka se přestěhuje do lunárního modulu a přistane na povrchu Měsíce. Přepravní loď bude automaticky obíhat na lunární oběžné dráze.

Ilustrační foto...

5. Po týdenním pobytu na povrchu odstartuje posádka v horní části lunárního modulu (podobně jako Apollo).

Ilustrační foto...

6. Dojde ke spojení s mateřskou lodí na oběžné dráze kolem Měsíce.

7. Posádka zahájí návrat na Zemi.

8. Krátce před vstupem do atmosféry bude odhozena nepotřebná servisní sekce.

9. Po průletu atmosférou bude odhozen tepelný štít a loď přistane na padácích na pevnině (v případě nouze v moři).

Ilustrační foto...

Ilustrační foto...

Rok 2018 je ovšem pravděpodobně jen optimistickým termínem návratu člověka na Měsíc. Vše může zpozdit vývoj nového kosmického prostředku i samotné přípravy pro let k Měsíci. Klíčovou roli pochopitelně hrají finanční prostředky, technické problémy a v neposlední řádě také politika. Je jen stěží předpověditelné, jak se k plánům současné americké vlády postaví vlády další.

Plány Evropy a ostatních

Také Evropská kosmická agentura chce vyslat člověka na Měsíc a na Mars. Zde je vše organizováno pod hlavičkou programu Aurora. ESA plánuje vyslání své posádky k Měsíci někdy kolem roku 2024. Po vybudování menší lunární základny se chce zaměřit na vyslání člověka k Marsu a to zřejmě v rámci mezinárodní spolupráce. Let člověka k Marsu má mít podle ESA tři fáze. V roce 2033 se bude jednat o krátkodobý let k rudé planetě, na který naváže další let kolem roku 2039 a nakonec se člověk na Marsu usadí natrvalo kolem poloviny tohoto století. Projekt Aurora se zdaleka netýká jen letu k Měsíci, ale je to komplexní program ESA pro budoucí výzkum planetárního systému. Aurora je navíc především médii dosti opomíjen a to je jistě škoda. Určitě bude stát za to, se o tomto programu někdy rozepsat v samostatném článku. Také další kosmické velmoci Rusko a Čína plánují let člověka k Měsíci někdy po roce 2020.

Odkazy:

Použité fotografie

NASA – The vision

Projekt Aurora (ESA)

Petr Kubala

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Další výsledky ze sondy Huygens
Ilustrační foto...
Geologická historie Marsu
Ilustrační foto...
Trousící se hvězdokupy
Ilustrační foto...
O svícení 46
Ilustrační foto...
Týden s vesmírem 16
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691