Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Zajímavé měření pro školy?

Před nějakým časem mě napadlo, že by nebylo špatné změřit radioaktivitu našeho okolí. Půjčil jsem si z mé bývalé školy (SPŠ – TP Karviná) dozimetr a objel jsem okolí, včetně několika uhelných hald.

Kdysi jsem totiž četl, že uhlí obsahuje radioaktivní stroncium a tím pádem se pálením uhlí v uhelných elektrárnách uvolňuje mnohem více radioaktivity než jakýmkoliv provozem jaderné elektrárny. Chtěl jsem tedy provést v rámci svých moýností takové měření, jež by tuto domněnku podpořilo nebo zcela vyvrátilo a na průmce by měli dobrý námět na SOČku (SOČ = středoškolská odborná činnost – soutěž škol, kde v mnoha kategoriích soutěží různé výrobky, vynálezy, udělátka, měření… a mezi studenty je tůůůze oblíbená, protože se tak dá velice dobře bulat:)

Půjčil jsem si tedy dozimetr - nepamatuji si už typ, ale byl ruské výroby asi 3 roky starý a byl určen pro měření v potravinářství a jednoduchá měření v průmyslu. Na kole jsem objel okolí a haldy, vzal jsem jej i na hory a zapisoval hodnoty. U každého měření jsem průměroval dvaadvacet hodnot (počet řádků v sešitu :), jen u dvou to bylo o tři méně, protože mi vlivem mrazu chcípla baterka. Výsledky měření jsou vidět z následující tabulky:

Ilustrační foto...

Hodnoty jsou uvedeny v mikrorentgenech. Halda Darkov a halda u moře jsou černouhelné haldy. Rájecký kopec je asi 3 km vzdušnou čarou od haldy u Karvinského moře, okolí však bylo docela zakouřené od domků, ale nevím jestli by toto stačilo na ovlivnění hodnot, které jsou jaksi vyšší. Sloupeček venku hory jsou hodnoty z Beskyd, doma1 a doma2 jsou 2 měření provedená u mě v pokoji (Karviná), venku u panelárny jsou hodnoty naměřené na druhé straně Karviné, těžbou nedotčené. Zajímavá hodnota je uhlí ve sklepě – měřil jsem ve sklepě, kde bylo asi 6 metráků uhlí a předpokládal jsem, že by hodnoty měly být dosti vysoké, když jsem měl měřák položený přímo v uhlí. Překvapivě jsou hodnoty jedny z nejnižších. To si vysvětluji tak, že okolní tlusté zdi zčásti odstínily přírodní pozadí a samotné uhlí nestačilo na zvýšení hodnot. Zajímavé by mohlo být jít změřit hodnoty do uhelných skladů, čímž bych domněnku vyvrátil nebo potvrdil. Hodnoty nejsou nijak výrazně odlišné, ale jakási souvislost vysledovat jde.

A jaký to má smysl?

Pokud by se toto měření ještě dál rozpracovalo a naměřily se další hodnoty z více míst a většího počtu měření a domněnka by se potvrdila, mohlo by se jednat o docela zajímavý projekt pro školy ve stylu VT 2004, nebo WYP 2005. Studenti by se naučili měřit, zpracovávat hodnoty a statistiky, ale co hlavně, tak by lépe pochopili význam radioaktivity a pomohlo by to k zformování jejich názoru na využití jaderné energie a nestávali by se z nich aktivisté, kteří blokují hraniční přechody.

Každopádně až opadne sníh, provedu další měření na jiných místech a pokusím se s dozimetrem podívat i do nějakých jeskyní, jestli se radioaktivita bude zvětšovat i směrem pod povrch. Budu rád, když se k tomuto projektu vyjádříte v diskusi pod článkem, v případě větší diskuse by snad byla vhodnější naše tlachárna.

Jan Kondziolka

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Vyšetřování skončeno, nezapomeňte!
Ilustrační foto...
Disovery přistál
Ilustrační foto...
Jižní Korea do vesmíru
Ilustrační foto...
Mars rover připraven sjet do kráteru
Ilustrační foto...
International Space Camp 2008
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691