Je přímo neuvěřitelné, jak dnes mohou vypadat umělé družice Země. Že je konstruují studenti, na to jsme si už zvyknuli. Že je vlastní kdejaká „banánová“ republika, patří k všeobecnému folklóru. A že ty nejlehčí pohodlně strčíte do větší kapsy u košile, nešokuje prakticky nikoho.
Přesto všechno se ale tu a tam objeví velmi originální nápad. Jako například SuitSat, který z paluby Mezinárodní kosmické stanice odstartuje už 3. února tohoto roku.
O co se jedná? Někteří ruští specialisté si všimli, že jim ve skladech zůstala celá řada starších skafandrů, které měly původně chránit kosmonauty při pobytu ve volném kosmickém prostoru. Nahradily je však nové modely, takže ty nepoužité bezúčelně „tlejí“ na zemi. Nejspíš při pohledu na ně přitom někoho napadlo, že by je šlo modifikovat jako unikátní umělé družice. Když totiž dokáží ochránit křehké lidské tělo, určitě zvládnou na nějakou dobu zajistit bezpečné útočiště i jednoduchému experimentu. Výrobní cena je přitom prakticky nulová (sranda zatím přišla na 35 tisíc dolarů).

SuitSat má být prvním pokusným balónkem. Je vycpán třemi bateriemi, rádiovým vysílačem a senzory k měření teploty a stavu akumulátorů. Na rozdíl od běžného použití, bude v tomto případě ostatní aparatura, která jinak zajišťuje „chod člověka“, vypnuta. Skafandr se bude volně převalovat na oběžné dráze a sluneční světlo jej bude nejrůzněji „opékat“ … Právě jeho chování v takto extrémních podmínkách, které pak naznačí možné budoucí využití jeho dalších následovníků, představuje hlavní cíl experimentu. Z Mezinárodní kosmické stanice přitom odstartuje více než jednoduše: Kosmonauti jej prostě vyhodí během rutinního výstupu do kosmického prostoru.
Zajímavé je, že vysílání SuitSatu bylo naladěno na frekvenci 145.990 MHz FM, takže bude poslouchatelné i běžně dostupnou přijímací technikou. Organizátoři dokonce hovoří o těch nejjednodušších vysílačkách… Kromě „vědeckých“ údajů (hlášených počítačovým syntezátorem v angličtině) přitom bude vysílat i pozdravy v několika světových jazycích. Předpokládá se, že by v provozu zůstane dva až čtyři dny.
SiutSat by měl být navíc viditelný i bez dalekohledu. Jako každá „umělá družice“ Země. I když v tomto případě skutečně velmi výjimečná. Škoda jen, že po několika měsících pobytu na oběžné dráze nakonec shoří jako meteor v naší atmosféře.