Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

SuitSat Blues

Je přímo neuvěřitelné, jak dnes mohou vypadat umělé družice Země. Že je konstruují studenti, na to jsme si už zvyknuli. Že je vlastní kdejaká „banánová“ republika, patří k všeobecnému folklóru. A že ty nejlehčí pohodlně strčíte do větší kapsy u košile, nešokuje prakticky nikoho.

Přesto všechno se ale tu a tam objeví velmi originální nápad. Jako například SuitSat, který z paluby Mezinárodní kosmické stanice odstartuje už 3. února tohoto roku.

O co se jedná? Někteří ruští specialisté si všimli, že jim ve skladech zůstala celá řada starších skafandrů, které měly původně chránit kosmonauty při pobytu ve volném kosmickém prostoru. Nahradily je však nové modely, takže ty nepoužité bezúčelně „tlejí“ na zemi. Nejspíš při pohledu na ně přitom někoho napadlo, že by je šlo modifikovat jako unikátní umělé družice. Když totiž dokáží ochránit křehké lidské tělo, určitě zvládnou na nějakou dobu zajistit bezpečné útočiště i jednoduchému experimentu. Výrobní cena je přitom prakticky nulová (sranda zatím přišla na 35 tisíc dolarů).

Ilustrační foto...

SuitSat má být prvním pokusným balónkem. Je vycpán třemi bateriemi, rádiovým vysílačem a senzory k měření teploty a stavu akumulátorů. Na rozdíl od běžného použití, bude v tomto případě ostatní aparatura, která jinak zajišťuje „chod člověka“, vypnuta. Skafandr se bude volně převalovat na oběžné dráze a sluneční světlo jej bude nejrůzněji „opékat“ … Právě jeho chování v takto extrémních podmínkách, které pak naznačí možné budoucí využití jeho dalších následovníků, představuje hlavní cíl experimentu. Z Mezinárodní kosmické stanice přitom odstartuje více než jednoduše: Kosmonauti jej prostě vyhodí během rutinního výstupu do kosmického prostoru.

Zajímavé je, že vysílání SuitSatu bylo naladěno na frekvenci 145.990 MHz FM, takže bude poslouchatelné i běžně dostupnou přijímací technikou. Organizátoři dokonce hovoří o těch nejjednodušších vysílačkách… Kromě „vědeckých“ údajů (hlášených počítačovým syntezátorem v angličtině) přitom bude vysílat i pozdravy v několika světových jazycích. Předpokládá se, že by v provozu zůstane dva až čtyři dny.

SiutSat by měl být navíc viditelný i bez dalekohledu. Jako každá „umělá družice“ Země. I když v tomto případě skutečně velmi výjimečná. Škoda jen, že po několika měsících pobytu na oběžné dráze nakonec shoří jako meteor v naší atmosféře.

Jiří Dušek

| Zdroj: Astronomický deník IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Diamantový prach 9
Ilustrační foto...
Vyhlášení soutěže o nejlepší bouřkovou fot
Ilustrační foto...
Instantní pozorovatelna 3
Ilustrační foto...
Týden s vesmírem 16
Ilustrační foto...
Z archivu: Rozhovor se Zdeňkem Pokorným
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691