Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Stručně z kosmonautiky XVII

…aneb ohlédnutí za lednem v kosmonautice: New Horizons odstartoval * Stardust doma aneb co dál? * Tempel 1: led na povrchu * Cassini nespí * Start Sojuzu se odkládá ** Výročí v únoru

New Horizons odstartoval

Dne 19.ledna 2006 ve 20:00 SEČ odstartovala po několika odkladech sonda New Horizons (Nové horizonty). Cílem sondy je výzkum Pluta, jeho měsíců a dvou vybraných těles Kuiperova pásu. První návštěvou na kosmické cestě bude již v únoru 2007 největší planeta sluneční soustavy Jupiter. K samotnému Plutu pak New Horizons dorazí v roce 2015. Koncem ledna provedla sonda první korekce své dráhy pro let k Jupiteru. Dva zážehy hydrazinových motorků v délce 5 a 12 minut proběhly 28. a 30.ledna. V plánu je ještě jedna korekce a to v polovině února letošního roku. Po průletu kolem Jupiteru se již s většími korekcemi nepočítá.

Ilustrační foto...

Ilustrační foto...

Více se o startu a misi sondy New Horizons dozvíte v následujících článcích:

Stardust doma aneb co dál?

Americká sonda Stardust se vrátila k Zemi. V neděli 15.ledna 2006 dosedlo návratové pouzdro na zemský povrch poblíž vojenské základny v americkém Utahu. Přistání proběhlo dle plánu a podle prvotních výzkumu jsou vzorky kometárního prachu a mezihvězdného materiálu v naprostém pořádku a vědci neskrývají nadšení.

Ilustrační foto...

Návratový modul ve vrtulníku

Přestože hlavní úkol sondy Stardust byl již splněn, její let pokračuje i v těchto dnech. Mateřská část sondy po odpoutání návratového modulu se vzorky pokračuje v letu. Dne 29.ledna byly povelem ze Země vypnuty téměř všechny systémy a sonda tak uvedena do režimu spánku. Co bude se Stardustem dál zatím není zcela jisté. V úsporném režimu může sonda vydržet i řadu let a vědci tak mají ideální příležitost jí v budoucnu znovu využít k další vědecké činnosti. Stardust se nyní nachází na heliocentrické dráze. K Zemi se opět vrátí 14.ledna 2009 na vzdálenost asi jednoho milionu kilometrů.

Více o návratu sondy Stardust v článcích:

Tempel 1: led na povrchu

Už je to více než půlroku co se modul sondy Deep Impact střetl s kometou Tempel-1, ale teprve nyní se dozvídáme o klíčových objevech sondy. Vědci z NASA a Univerzity v Marylandu zjistili přítomnost menšího množství ledu na povrchu komety. Jedná se o vůbec první potvrzenou přítomnost ledu na povrchu komety. Záběry pořízené krátce před dopadem impaktoru ukázaly, že led se nachází jen asi na 0,5% povrchu komety a to navíc ve velmi malém množství. Je velmi pravděpodobné, že pod povrchem kometárního jádra se nachází mnohem větší zásoby ledu.

Cassini nespí

Přestože se v poslední době trochu vytratila sonda Cassini ze stran astronomických serverů i SzK, neznamená to, že by nepracovala – naopak. Dne 15.ledna se uskutečnil další těsný průlet nad měsícem Titan. Cassini se dostala do nejmenší vzdálenosti 2043 km od povrchu největšího Saturnova měsíce. Ke konci ledna pak sonda Cassini provedla spektrofotometrický výzkum měsíců Dione, Enceladus, Mimas, Japetus, Rhea a Tethys.

Ilustrační foto...

Fotografie Titanu pořízená sondou Cassini 16.prosince 2004

Start Sojuzu se odkládá

Výměna posádky Mezinárodní kosmické stanice a start prvního brazilského kosmonauta se odkládá. Sojuz TMA - 8 měl k ISS vyrazit 22.března, ale z důvodů problému v řídícím systému rakety byl start přeložen o týden na 30.března. Novou posádku s pořadovým číslem 13 tvoří ruský velitel Pavel Vinogradov a americký astronaut Jeffrey Williams. Na ISS se také podívá první brazilský kosmonaut Marcos Pontes, který se po několika dnech strávených na stanici vrátí na Zemi se současnou dvanáctou posádkou ISS.

Výročí v únoru:

  • 12.únor (2001): přistání sondy NEAR Shoemaker na planetce Eros
  • 19.únor (1986): start základního modulu stanice MIR

Další zdroje:

www.space.com

http://ciencia.msfc.nasa.gov/

http://mx.news.yahoo.com

www.spacer.com

Petr Kubala

 IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Stručně z kosmonautiky XVII
Ilustrační foto...
Sluneční skvrny v plné kráse
Ilustrační foto...
Pozorování bolidu z neděle 4./5. 2. 2007
Ilustrační foto...
Podrobný pohled na vznikající planety
Ilustrační foto...
Q4
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691