Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...=Jaroslav Heiniš - revize plynu, Ostrava a okolí, stavební práce, rekonstrukce, hodinový manžel (www.heinis.cz). Ženklava, Kopřivnice, Příbor, Nový jičín, Bělotín, Bílovec...
DOMŮ   ARCHIV   IBT   IAN 1-50   IAN 50-226   IAN 227-500   RÁDIO   PŘEKVAPENÍ  
STALO SE

Za vltavíny do Třebíče

Při vzniku velkých impaktních kráterů na Zemi dochází v místě srážky k vyvržení množství roztavené horniny, která při průletu atmosférou utuhne ve sklíčka -- tektity. Bohatou sbírku těchto zajímavých minerálů si můžete prohlédnout v Západomoravském muzeu v Třebíči.

Ilustrační foto...Když jsem se minulou neděli vydal se svou dívkou do Třebíče, vůbec jsem ji nemusel k návštěvě muzea přemlouvat. V krásném prostředí bývalého Valdštejnského zámku, kde muzeum sídlí, totiž kromě stálé výstavy dýmek, lidových betlémů či folklorních předmětů najdete i velmi zajímavou expozici vltavínů. Ty se často stávají také surovinou k výrobě šperků, k čemuž má něžné pohlaví přece jen větší sklony.

Abychom si vysvětlili původ lahvově zelených či hnědých sklíček, kterým v roce 1836 dal správce mineralogických sbírek tehdejšího Vlasteneckého muzea v Praze Franz Zippe název vltavíny (odvozenina z německého die Moldau), musíme se přenést do doby před patnácti milióny lety. Právě tehdy dopadl na území dnešního Německa gigantický meteorit o průměru asi tisíc metrů. V okamžiku, kdy se toto těleso, pohybující se rychlostí asi 25 km.s-1 střetlo se zemským povrchem, došlo k obrovské explozi, v jehož epicentru vzrostla teplota na pekelných pět tisíc stupňů Celsia a tlak na 3 GPa. Rozžhavená hornina z podložního materiálu byla doslova vystřelena do velkých vzdáleností od místa srážky a "poprskala" území dnešních Čech, Moravy a v menší míře i Polska a Rakouska.

Zprvu velmi záhadná sklíčka byla poprvé popsána v okolí Týna nad Vltavou profesorem přírodopisu pražské univerzity Josefem Mayerem. V roce 1880 našel třebíčský gymnaziální profesor dr. František Dvorský vltavíny i na Západní Moravě a tak se začíná hovořit o tzv. moravských vltavínech. Postupně byla podobná skla nalezena i na jiných světových nalezištích, která vznikla při jiných impaktech, a tak je v roce 1900 vídeňský geolog Franz Eduard Suess zahrnul pod souborným označením tektity (řecky tektos = tavený).

Vltavíny z Jižních Čech i ze Západní Moravy pochází z kráteru Ries, který byste našli 120 kilometrů východně od Stuttgartu. Je to pořádný obr s průměrem dvacet čtyři kilometrů, jenž má i svého menšího bratříčka o průměru tři a půl kilometru (Steinhemský kruh). Ze stejné katastrofy ostatně možná pochází i kupovitá struktura u Stopfenheimu asi 20 kilometrů severovýchodně od Riesu.

To všechno se ostatně dovíte i v Třebíči, kde je uložena největší sbírka moravských vltavínů na světě (největší česká sbírka vltavínů a tektitů se nachází v národním muzeu v Praze). Velice mile mě překvapily i ukázky tektitů z celého světa a skel, která byla s vltavíny často zaměňována (vulkanická skla, čí flugority -- skla vznikající při úderu blesku). Celá expozice vltavínů Vám při detailním studiu všech materiálů zabere minimálně čtyřicet minut, a proto doporučuji domluvit se s průvodcem, že vás zajímají nejvíce vltavíny. Jinak by Vám totiž při absolvování všech ostatních expozic příliš času na ona barevná sklíčka nezbylo.

Z návštěvy muzea jsme měli velmi dobrý pocit, jakož i z průvodce, který nám byl schopen kvalifikovaně zodpovědět i poměrně odborné dotazy. Máte-li tedy zájem zažít příjemné mrazení v zádech při pohledu na svědky dávné katastrofy, nezbývá mi nic jiného, než Vám návštěvu Západomoravského muzea vřele doporučit.

Pavel Gabzdyl

| Zdroj: různé IAN.cz
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...
archiv zdroj
RULETA
Co nás čeká a možná i mine
Ilustrační foto...
Rádio IAN: Záhady prostoročasu
Ilustrační foto...
Informace z Marsu
Ilustrační foto...
The Piper At The Gates of Dawn
Ilustrační foto...
Mars s vodou
Ilustrační foto...
STALO SE
4.12.2012 -
Probíhá experiment. Stránky se pomalu dostávají ze záhrobí zpět na světlo digitálního světa... Omluvte nedostatky, již brzy snad na této adrese najdete víceméně kompletní archiv IAN...

WEBKAMERA
 Upice webcam / widecam
UPICE WEBCAM

Add to Google

 

Pridej na Seznam
 

  © 1997 - 2022 IAN :: RSS - novinky z astronomie a kosmonautiky SiteMap :: www :: ISSN 1212-6691