Čertův stůl se nachází v Beskydech. Je to uskupení kamenů, které se velmi podobá anglickému Stonehange.
Čertův stůl se nachází nedaleko vrcholu Čertova mlýna (1205 m.n.m.). Vrchol je dobře přístupný po červené turistické značce z Pusteven. V okolí se rozkládá národní přírodní rezervace Kněhyně – Čertův mlýn, jejíž součástí jsou mnohé pseuodokrasové jevy (jeskyně, rýhy, pseudozávrty…) a mimo jiné i Čertův stůl.

Nachází se na jihovýchodním svahu Čertova mlýna asi na konci asi 100m dlouhé rozsedliny. Svým tvarem dosti připomíná kameny známé z anglického Stonehange. A nejen to! Přímo v ose útvaru leží vrchol Radhoště a pokud se díváme přes stůl v den jarní nebo podzimní rovnodennosti, zapadá slunce přesně nad Radhoštěm, čili dutinou prosvítá slunce. Náhoda? Je to docela dost dobře možné, protože když se rozhlédnete po okolí, podobných kamenů se tam válí hromada. Pravda, nejsou ale tak šikovně posazeny. Ale kolikrát nás matka příroda přesvědčila, že dokáže vytvořit ty nejroztodivnější útvary.

Další skutečností je to, že pískovcový blok váží asi 6,5 tuny. Nicméně jak všichni víme z příkladu přesouvání soch na Velikonočních ostrovech Pavlem Pavlem, nebyl transport takových bloků pro dávné civilizace žádným problémem. Přitom při takové hojnosti kamení možná jen mohlo stačit je malinko pošoupnout a observatoř byla na světě:-) Musím si ale položit otázku, proč by někdo stavěl 6 tunový „kalendář“, když stačí popojít asi 1 km na Kněhyni, a rovnodennost je možné určit podobným způsobem, že slunce vychází nad Lysou horou. No, možná je to asi tenkrát nenapadlo, protože tam tenkrát asi neměli ten vysílač a blbě by se jim to určovalo:-)

A jak dostal Čertův stůl své jméno? Velice zkráceně tak, že kdesi dole žila selka a ta měla dceru a nějak ne a ne se vdát, až jednou řekla, že kdyby sám čert přišel, tak by mu jí dala. No a jak to tak bývá, tak čert samozřejmě přišel, ale matka řekla, že musí na vrcholu postavit mlýn. Čert chytře poskupoval v okolí všechny kohouty, ale matka si jednoho nechala. Když už měl čert mlýn skoro dostavěn, kohout zakokrhal, čert upadnul a jak nesl na zádech kámen, vznikl Čertův stůl. V okolí měl už připravenou strouhu (rýha táhnoucí se od vrcholu) a mlýnské kameny (okolní balvany). Toť velice stručně a nepřesně. Zajímavost kterou jsem se o jeho vzniku na jedné stránce dozvěděl je doslovně: „Poslední a velmi nečekanou verzi nám poskytl policejní kapitán Saďourek, který nám poslal faxem kopii výslechu Deža a Laca, kteří se k jeho postavení na mučidlech již přiznali :-)“
Ať už tedy Čertův stůl je megalitickou památkou nebo ne, je to velice pozoruhodný útvar. Já osobně budu vždy tvrdit, že to megalit je, protože přece není na škodu mít v těch našich Beskydech nějakou tu zajímavost:-) A ještě jedno upozornění – útvar se nachází v národní přírodní rezervaci a je mimo značenou turistickou stezku. Proto jej nenavštěvujte a komu by to nedalo jako mě, ať prosím nezapomene na slušné vychování!